سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دومین مراسم روز ملی سینما در دولت تدبیر و امید در حالی برگزار شد که رییس سازمان سینمایی خبر خوشش را درباره صندوق بیمه بیکاری داد و سینماگران در این مراسم با توصیه فرامرز قریبیان برای آزادی یک جوان محکوم به اعدام پیش قدم شدند و علی جنتی در اظهاراتی صریح از
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مراسم روز سینما


دومین مراسم روز ملی سینما در دولت تدبیر و امید در حالی برگزار شد که رییس سازمان سینمایی خبر خوشش را درباره صندوق بیمه بیکاری داد و سینماگران در این مراسم با توصیه فرامرز قریبیان برای آزادی یک جوان محکوم به اعدام پیش قدم شدند و علی جنتی در اظهاراتی صریح از عملکرد ایوبی دفاع کرد.

مراسم روز سینما تحت تاثیر اعتدال، خبر خوش،بخشش

 در جشن روز ملی سینما که شامگاه 21 شهریور ماه و به دعوت سازمان سینمایی در هتل استقلال تهران برگزار می‌شد،‌ سینماگران از طیف‌های مختلف حضور داشتند و در کنار یکدیگر نشسته بودند.

 

در این مراسم ابتدا علی جنتی بازگشت روز ملی سینما به تقویم سال 94 را تبریک گفت و پس از آن درباره فضای یکسال گذشته سینمای ایران چند نکته‌ای را بیان کرد.

جنتی با اشاره به فضای اعتماد متقابل مدیریت و سینماگران در یک سال گذشته بیان کرد: تجربه یک سال گذشته نشان می‌دهد که با اعتماد‌، احترام متقابل‌، تکریم و حفظ کرامت انسان‌ها‌،‌ بسیاری از گره‌ها گشودنی است.

وی توضیح داد: سال گذشته در این روزها‌، بسیاری از سینماها در حال بسته شدن بودن و هیچ روزنه امیدی برای بهبود وضعیت آنها نبود اما در طول امسال 30 سالن جدید احداث شد و 80 سالن دیگر هم در دست ساخت است.همچنین حضور بخش خصوصی در سینمای ایران بسیار دلگرم کننده بوده است.

وزیر ارشاد پس از یادآوری شعار سینمای امید و تاکید بر لزوم ساخت فیلم با توجه به این شعار ‌، به بحث اقتصاد فرهنگ،‌ اشاره کرد و گفت: شعار من از ابتدا‌، شعار اقتصاد فرهنگ بوده است و خوشحالم که این امر در سینما در شرف تحقق است. توجه به زیرساخت‌ها و همچنین عدالت فرهنگی و گسترش سالن‌ها در نقاط مختلف کشور‌، شفافیت در حمایت از سینماگران و فیلم‌های سینمایی‌، تاسیس مدرسه عالی سینما‌ و همچنین فعالیت قابل توجهی مانند اجرای طرح سینما کارت برای سه میلیون کارمند جزو اقدامات قابل توجهی است که می‌توان آن را در زیر مجموعه شعار اقتصاد فرهنگ نام برد و بابت این موضوع از همکاران سینمایی آن تشکر می‌کنم.

جنتی: پارسال عده‌ای به انتصاب ایوبی معترض بودند اما امسال سپاسگزارند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس با تقدیر از مدیریت حجت‌الله ایوبی در سینما بیان کرد: تمام فعالیت‌های قابل توجهی که در این یک سال انجام شده و ما از آن نام می‌بریم مرهون مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی درست و کارآمدی برادر عزیز دکتر ایوبی و مدیرانشان است.

وی ادامه داد: در روزهای اول کارم‌، وقتی با سینماگران ملاقات داشتم،‌ بعضی از آنها نسبت به انتصاب ایشان اعتراض می‌کردند. اما امروز همان‌ها ابراز سپاس می‌کنند. چرا که می‌بینند ایشان با استفاده از تخصص‌ها و میانه روی و اعتدال در حال حرکت به سمت رونق سینما هستند.

علی جنتی در پایان سخنانش با تاکید بر ادامه رویکرد میانه روی در بررسی فیلم‌ها گفت: میانه روی و عتدال در بررسی فیلمنامه‌ها و نگاه باز نسبت به صدور مجوز نمایش فیلم‌های سینمایی از جمله سیاست‌های وزارت ارشاد است. ما از خردگیری‌های نابه جا و بهانه‌گیری‌ها که گاه در گذشته انجام می‌شد به شدت پرهیز می‌کنیم و در عین حال تلاش داریم فیلم‌هایی که تصویب می‌شود به گونه‌ای باشد که بتوانیم پای مجوزمان بایستیم.

مراسم روز سینما تحت تاثیر اعتدال، خبر خوش،بخشش

در ادامه فرامرز قریبیان به عنوان یکی از پیشکسوتان سینمای ایران روی سن رفت و پس از عذرخواهی از حاضران درباره یک جوان 18 ساله محکوم به اعدام سخن گفت‌.

این بازیگر تاکید کرد که خانواده مقتول این جوان را بخشیده‌اند اما از مبلغ دیه حدود 100 میلیون تومان باقی مانده است و سینماگران می‌توانند جشن خود را با جشن بخشش این جوان مزین کنند.

پس از سخنان وی،‌ علی جنتی‌،حجت‌الله ایوبی‌، کانون پخش‌کنندگان‌، شورای فرهنگ عمومی‌، جامعه صنفی تهیه کنندگان‌،منیژه حکمت‌، موسسه سینما شهر‌، کانون برنامه ریزان‌، فرامرز قریبیان و ... مبالغی را به عنوان کمک به این جوان اعلام کردند که در نهایت حدود 130 میلیون تومان جمع آوری شد.

 

خبر خوش ایوبی درباره امنیت شغلی

به گزارش ایسنا،‌ در ادامه این مراسم رئیس سازمان سینمایی نیز با ابراز خرسندی از کنار هم قرار گرفتن سینماگران طیف‌های مختلف اظهار کرد: خوشحالم که پس از چند سال، سینما مجددا هم به تقویم ملی کشور بازگشته و هم به سبد کالای خانوار ایرانی.

وی ادامه داد: خوشحالم که سال قبل در چنین روزی خانه سینما بازگشایی شد. چرا که معتقدم این بازگشایی اتفاق بسیار مهمی بود که می‌تواند پیامدهای آن به همراه آثار روانی بسته شدن خانه سینما مورد پژوهش علمی قرار گیرد.

ایوبی سپس ضمن تقدیر از حمایت‌های علی جنتی از حوزه سینما بیان کرد: فضای امروز در روزهای سخت این مسئولیت دشوار قابل مقایسه با سال گذشته نیست. سال قبل وقتی نوید روزهای خوش می‌دادیم گاهی عده‌ای نمی‌توانستند ان را باور کنند اما امروز می‌بینیم که اتفاقات خوبی در شرف وقوع است. امیدوارم دومین سال فعالیتمان را با این خوش‌بینی آغاز کنیم که گیشه‌ها پررونق‌تر شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: همچنین فکر می‌کنم آغاز به روز رسانی صنعت سینمای ایران‌، فاصله گرفتن از مدیریت سنتی و تعامل با اهالی سینما و اعتماد متقابل با آنها نوید بخش روزهای خوشی در آینده خواهد بود.

مراسم روز سینما تحت تاثیر اعتدال، خبر خوش،بخشش

یک روز رایگان در سینما را دوست دارم

ایوبی در ادامه سخنانش با اشاره به استقبال مردم از سینماها در روز برگزاری طرح نیم‌بهاء سینما سلام گفت: من همچنان علاقه‌مندم که یک روز در سال سینماها رایگان باشند. اما خرد جمعی را پذیرفتم.

وی ادامه داد: خوشحالم عدالت فرهنگی که جناب آقای وزیر در روز اول قول داده بودند‌، در سینمای کشور در حال تحقق است. امروز همه مردم کشور می‌توانند فیلم‌ها را با کیفیت مناسب و به صورت همزمان با پایتخت ببینند اما یادمان باشد که دیگر 320 سالن سینما پاسخگوی نیاز مردم نیست. گرچه در همین لحظه 80 سالن با همت بخش خصوصی در حال ساخت است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه باید در برخی غرورها و کلمات در سینمای ایران تجدیدنظر کرد‌، گفت: باید دست به دست دهیم و با آرامش و تمرکز برای اعتلای این سینمای شریف کار کنیم. معتقدم همه باید برخی از کلمات و غرورها را مجددا بررسی کنیم و آنها را کنار بگذاریم. باید سینمای سیاه و خاکستری را در سینمای اجتماعی بازشناسی کنیم.

حجت‌الله ایوبی سپس به دغدغه‌ این روزهای سینماگران یعنی امنیت شغلی اشاره کرد و اظهار کرد: با برنامه ریزی مشترکی با خانه سینما، حساب ویژه‌ای برای صندوق بیکاری افتتاح شده است که ما این حساب را به نوبه خود شارژ خواهیم کرد. همچنین آیین نامه‌ای برای آن تدوین شده است تا از بتوانیم از سینماگران با حفظ و شان و منزلت آنها حمایت کنیم و در این زمینه دست یاری به سوی جناب آقای وزیر و دستگاه‌های دیگر دراز می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی جشن روز ملی سینما و با حضور علی جنتی‌، حجت‌الله ایوبی‌،‌ حجت‌الاسلام شاه مرادی‌(دبیر شورای فرهنگی عمومی کشور)،‌محمد مهدی عسگرپور و فرهاد توحیدی از سینما کارت به عنوان یکی از اقدامات مهم سازمان سینمایی در راه اندازی مجدد اقتصاد حوزه سینما رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم طیف‌های مختلف سینماگران حضور داشتند که می‌توان از مسعود کیمیایی،تهمینه میلانی‌، محمد نیک‌بین‌، سید جمال ساداتیان‌، علی سرتیپی،‌ محمد مهدی عسگرپور‌، فرهاد توحیدی‌، غلامرضا موسوی‌، ضیاء الدین دری‌، داریوش اسدزاده‌، محمد سریر‌، علیرضا داود نژاد‌، کامبوزیا پرتویی‌، محمد حیدری‌، علی نصیریان‌، سیف‌الله صمدیان‌، کمال تبریزی‌، ابوالحسن داودی‌، رضا درمیشیان‌، نوید محمدزاده‌، حبیب رضایی‌، مجتبی راعی‌، محمد آفریده‌، رضا کیانیان‌، مسعود ده‌نمکی‌، مصطفی شایسته‌، حسین فرحبخش‌، محمد نشاط‌، هنگامه قاضیانی‌، محسن علی‌اکبری‌، فرشته طائرپور‌، امیر سمواتی‌، سروش صحت‌ و... نام برد.

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع:ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین