تبیان، دستیار زندگی
در این درس با ساخت شاسی متحرک دستگاه، نصب مکانیزم فرچه گردان بر روی شاسی متحرک آشنا می شویم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

اهداف: ساخت شاسی متحرک دستگاه، نصب مکانیزم فرچه گردان بر روی شاسی متحرک

وسایل مورد نیاز: فرچه، موتور گیریبکس، 2عدد یاتاقان

2-1: مقدمه

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

در این جلسه به توضیح دستگاه اصلی و پس از آن طراحی برخی از مكانیزم های حركتی می پردازیم. علاوه بر طرح های ارائه شده در این جلسه خود شما نیز می توانید طرح هایی ارائه دهید و از آنها برای ساخت دستگاه کمک بگیرید.
به طور کلی هدف ما ساخت وسیله ای است كه بتواند در طول یا عرض تخته حركت كند، توسط یك عدد فرچه گردان آن را پاك كند و سپس گرد و غبار پراكنده شده به داخل هوا را مكش كرده و به سمت یك محفظه ببرد و سپس توسط فیلتر آن را حذف كند. یكی از اساسی ترین نكات در ساخت این دستگاه، طراحی مناسب مكانیزم های حركتی می باشد.

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

ابتدا طرحی بكشید كه نحوه ی حركت یك فرچه گردان را بر سطح تخته معلوم كند، این طرح باید شامل نحوه ی نصب موتوری كه فرچه را می گرداند باشد به همراه مكانیزمی كه كل فرچه گردان را جابجا می كند. کمی فکر کنید و سعی کنید طرح های کاربردی ارائه دهید. حال به توضیح طرح های اصلی می پردازیم. برای ساخت دستگاه، در مرحله ی اول باید بتوانیم یك حركت طولی در طول تخته ایجاد كنیم. برای ایجاد چنین حركتی راه های زیادی موجود است. یكی از ساده ترین راه ها، استفاده از ریل پنجره آلومینیومی به همراه چرخ های آن می باشد.

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

برای این منظور كافی است دو عدد ریل در بالا و پایین تخته نصب شود. بهتر است ابتدا ریل پنجره ی آلومینیومی را بررسی نمایید. هر پنجره را از جای خود در آورید و مكانیزم حركتی پنجره را مشاهده کنید. حالا باید به فكر ساخت مكانیزم متحرك دستگاه باشید. مكانیزم متحرك باید قادر باشد تا در ریل های نصب شده به سادگی حركت نماید. از طرفی به سادگی از ریل خارج نشود و تعادل مناسبی داشته باشد. زیرا قرار است فرچه و موتور فرچه گردان را نگه دارد. بدین منظور از 4 عدد تكیه گاه استفاده می شود. دو عدد در بالا و دو عدد در پایین. با توجه به طرح های ارائه شده ، پس از تعیین اندازه تخته پاک کن مورد نظر قادر به ساخت آن خواهید بود. بهتر است نمونه اول کوچک ساخته شود. پس از تعیین اندازه تخته پاک کن لازم است فرچه مورد نیاز خود را سفارش دهید تا برایتان بسازند. هر چه موهای فرچه ساخته شده نرم تر انتخاب شود، عمل پاک کردن بهتر انجام می شود. برای ساخت فرچه می توانید به چهارراه مصطفی خمینی (چهارراه سیروس) در تهران مراجعه نمایید.

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

2-2 نصب فرچه:

حال وسیله ای را طراحی كردید كه بتواند در طول تخته حركت نماید. برای تكمیل طرح باید اولاً به نحوی این حركت طولی را اتوماتیك نمایید ثانیاً فرچه ومكانیزم چرخشی آن را بر روی این مكانیزم سوار كنید. در ابتدا به ساخت و سوار کردن مکانیزم فرچه گردان می پردازیم. ملاحظه می كنید كه فرچه تنها از بالا و پایین قابلیت مهار شدن دارد. باید آن را روی شاسی متحرک به گونه ای سوار كنید كه تنها قابلیت حركت چرخشی داشته باشد. مناسب ترین راه برای این کار استفاده از بلبرینگ می باشد.

لازم به ذکر است که می توان از یک تکه پروفیل آلومینیومی به عنوان شاسی متحرک استفاده نمود. طول و عرض این پروفیل باید کمی از طول و عرض فرچه ساخته شده بیشتر باشد. می توانید از اتصال دو یا چند پروفیل به هم نیز استفاده نمایید.

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

برای آشنایی بیشتر با بلبرینگ می توانید به درون یک کولر آبی نگاه بیاندازید.

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

برای استفاده از بلبرینگ، باید پوسته ی خارجی آن را به شاسی کشی و پوسته ی داخلی را به فرچه (دو قسمت بالا و پایین فرچه كه مو ندارد.) وصل نمایید. البته برای این منظور می توانیم از نوعی بالبرینگ به نام یاتاقان استفاده نمود، یاتاقان این مزیت را دارد كه به سادگی می توان آن را نصب نمود. و پوسته ی داخلی و خارجی را توسط پیچ های موجود بر روی یاتاقان بر محل های مورد نظر محكم نمود. البته توجه به این نكته ضروری است كه بالبرینگ ها برای تحمل نیروی عمودی طراحی شوند نه نیروی محوری و در مكانیزم فوق، به آنها نیروی محوری وارد می شود كه درست نیست و باید از نوع دیگری بالبرینگ به نام رولربرینگ كه مخصوص تحمل بار محوری می باشد استفاده شود ولی در اینجا به دلیل كوچك بودن نیروها، از این كار صرف نظر می كنیم.

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم  تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم    

در آخرین بخش این جلسه باید به نحوی فرچه را به گردش درآورید. بهترین راه این است كه موتور مناسبی انتخاب نمایید تا سرعت چرخش آن زیاد یا كمتر از حد مورد نیازتان نباشد تا بتوانید این موتور را بدون نصب گیربكس مستقیماً به فرچه وصل نمایید. برای نصب موتور، یك آهن L شكل بسازید و موتور را به آن وصل نمایید سپس خود قطعه L شکل را به شاسی متحرک دستگاه وصل نمایید.

اشکال زیر نحوه نصب فرچه و موتور را به شما نشان می دهند:

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه سوم

تکلیف: به عنوان تکلیف از شاسی ساخته شده به همراه مکانیزم فرچه گردان نصب شده عکس گرفته و برای ما ارسال کنید.

محل بازدید/ اردو/ خرید: ----------------------------------

منابع مطالعه: --------------------------------

بخش پژوهش های دانش  آموزی سایت تبیان

تنظیم: یگانه داودی

تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه اول
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه دوم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه  سوم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه چهارم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه پنجم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه ششم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه هفتم
تخته پاک کن اتوماتیک - جلسه هشتم