سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حوادث دیروز باشگاه پرسپولیس را می توان در تاریخ فوتبال ایران نوشت. اتفاقاتی که روز چهارشنبه در این باشگاه افتاد یک زلزله واقعی بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه چیز درباره برکناری علی دایی

علی دایی

حوادث دیروز باشگاه پرسپولیس را می توان در تاریخ فوتبال ایران نوشت. اتفاقاتی که روز چهارشنبه در این باشگاه افتاد یک زلزله واقعی بود.


نوزدهم شهریور را باید در تاریخ باشگاه پرسپولیس و حتی ورزش ایران ثبت کرد، روزی که به ناگاه همه چیز به هم ریخت. دایی برکنار شد، رحیمی هم رفت تا درخشان و منتقی به ترتیب با عنوان سرمربی و سرپرست جدید باشگاه منصوب شوند. بد نیست نگاهی به یکی از عجیب‌ترین و تاریخی‌ترین روزهای تاریخ باشگاه پرسپولیس بیندازیم:

زمزمه های برکناری

همان اولین ساعات روز زمزمه های برکناری علی دایی به گوش می‌رسد. رسانه‌ها می‌گویند حمید سیاسی رئیس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس سرانجام به آنچه که در نظر داشته جامعه عمل پوشانده و از علیرضا رحیمی مدیرعامل پرسپولیس خواسته تا رسما علی دایی را برکنار کند. گفته‌ می‌شود او از مدیرعامل باشگاه پرسپولیس خواسته اگر تمایلی به این کار ندارد بهتر است خودش هم برود.

فارس در خبری نوشت: «حمید سیاسی رئیس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس سرانجام به آنچه که در نظر داشت امروز رسید و از علیرضا رحیمی مدیرعامل پرسپولیس خواست تا رسما علی دایی را برکنار کند. وی از مدیرعامل باشگاه پرسپولیس خواسته اگر تمایلی به این کار ندارد بهتر است خودش هم برود.

در حالی که همه چیز در باشگاه پرسپولیس پیچیده شده بود و هواداران از اتفاقاتی که در این باشگاه در حال رخ دادن بود شوکه و متعجب شده‌ بودند، علیرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه از رئیس جمهور خواست به اتفاقات باشگاه پرسپولیس توجه کند و از او کمک خواست

بیانیه صریح و سریع علیرضا رحیمی

علیرضا رحیمی بلافاصله در اطلاعیه ای در خصوص برکناری دایی و تحت فشار بودن خودش به موضوع واکنش نشان داد. او رسما اعلام کرد تا زمانی که او مدیر عامل باشد علی دایی هم سرمربی است. او البته نقش وزیر ورزش در این برکناری را مخفی نکرد. رحیمی با انتشار بیانیه اقدامات هیئت مدیره را مخالف با قوانین دانست و از وزیر و رئیس جمهور تقاضا کرد تا هر چه سریع تر به ماجرا ورود کنند اما وزیر و مسئولین واکنش چندانی به بیانیه رحیمی نداشتند.

درخشان در درفشی‌فر معارفه شد

در ادامه سیاسی و دوستانش بدون توجه به بیانیه رحیمی برنامه خود را در همان مسیر پیش بردند. رسانه ها خبر دادند : «ظاهرا قرار است امروز(روز چهارشنبه) حمید درخشان در ورزشگاه درفشی‌فر به بازیکنان این تیم به عنوان سرمربی معرفی شود. درحالی که علیرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس تاکید دارد که علی دایی سرمربی سرخ‌پوشان است اما حمیدرضا سیاسی رئیس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس هم کار خود را انجام می‌دهد و ظاهرا با حمید درخشان به عنوان سرمربی هم توافق کامل کرده است.» این اخبار باعث شد تا برای اولین بار دو سرمربی در تمرین پرسپولیس حاضر شوند تا علامت سوال ها برای شناسایی سرمربی پرسپولیس بیشتر شود.

پای رئیس جمهور هم به قضیه باز شد!

اما درحالی که همه چیز در باشگاه پرسپولیس پیچیده شده بود و هواداران از اتفاقاتی که در این باشگاه در حال رخ دادن بود شوکه و متعجب شده‌ بودند، علیرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه از رئیس جمهور خواست به اتفاقات باشگاه پرسپولیس توجه کند و از او کمک خواست.

او با اشاره به اینکه حمیدرضا سیاسی به وی وقت داده تا علی دایی را برکنار کند در می‌گوید: روی صحبت من با رئیس جمهور است، آقای روحانی یک بسازو بفروش در حال تصمیم‌گیری برای پرسپولیس و قهرمان ملی است. این فاجعه است و باید بگویم که چشم‌تان روشن. وی در خصوص اینکه آیا از صبح با مسئولان وزارت در تماس نبوده و اصلا این چه مدل برخورد در باشگاه است که بدون هماهنگی رئیس هیات مدیره در حال انتخاب سرمربی جدید است، گفت: من خودم هم مانده ام. از سوی پرسپولیسی‌ها 2 هزار تماس داشته‌ام. خود دایی از هیچ چیز خبر ندارد. من اکنون باشگاه نیستم ولی خبرهایی به گوشم می رسد که فقط باید بگویم کجای دنیا در یک باشگاه چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد! اصلا معنی این رفتارها قابل درک نیست.

درخشان

همه چیز رسمی شد/دایی رفت، درخشان آمد

سیاسی و دوستانش چند ساعت بعد از انتشار اخباری مبنی بر برکناری دایی از تصمیمشان به طور رسمی رونمایی کردند. آنها به نقل از رای هیات مدیره اعلام کردند، علی دایی سرمربی پرسپولیس برکنار شده و حمید درخشان هم جانشین اوست. رسانه ها در اینباره اعلام کردند: «پس از برگزاری جلسه هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس و با تصمیم اعضای هیأت مدیره، علی دایی، سرمربی این باشگاه از سمت خود برکنار شد. پرسپولیس در فصل جاری نتایج قابل قبولی کسب نکرده است و تا پایان هفته هفتم با 8 امتیاز در رده نهم جدول قرار دارد، ضمن اینکه اختلاف 10 امتیازی این تیم با رقیب سنتی یعنی استقلال، موجب نارضایتی هواداران این تیم شده است.هیات مدیره باشگاه پرسپولیس حمید درخشان را به عنوان سرمربی انتخاب کرده‌اند و البته این درحالیست که تکلیف علیرضا رحیمی به عنوان مدیرعامل مشخص نیست و گفته می‌شود او هم در حال برکناری است.»

اشک های دایی در رختکن

علی دایی در تمرین عصر چهارشنبه پرسپولیس و بعد از کنار رفتن از صندلی هدایت این تیم نتوانست جلوی اشکانش را بگیرد.

دایی که از 7 هفته لیگ چهاردهم تنها 8 امتیاز گرفته شاید باید زودتر از اینها منتظر این چنین شرایطی می بود اما او شاید فکر نمی کرد در روزی میان هفته که خود را آماده حضور در هفته هشتم لیگ را داشت شاهد چنین برخوردی باشد.

او عصر چهارشنبه وقت خداحافظی با بازیکنان تیمش در رختکن نتوانست جلوی اشک هایش را بگیرد و در حضور عکاسان و شاگردانش گریست.

تهدید به عزل رحیمی

لحن حمیدرضا سیاسی و برخی دیگر از اعضای هیات مدیره رفته رفته تند و تندتر شد تا جایی که مهدی خواجه وند اعلام کرد رحیمی اگر مدافع دایی باشد خود او هم اخراج خواهد شد. او بعد از جلسه هیات مدیره گفت:: هیأت مدیره تصمیم به برکناری دایی گرفت و تا این لحظه علیرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه است البته او اگر مصوبه هیأت مدیره را اجرا نکند از سمتش عزل خواهد شد. وی در مورد اینکه سیاسی تصمیم برکنار کردن دایی را گرفت یا هیأت مدیره گفت: این تصمیم هیأت مدیره بود نه تصمیم شخص. خواجه‌وند در مورد اینکه سیاسی به رحیمی گفته خودت را برکنار می‌کنیم اگر دایی را اخراج نکنی گفت: اینگونه نبود من به رحیمی گفتم اگر مصوبه اجرا نشود از سمتش عزل می‌شود.وی در مورد سرمربی پرسپولیس گفت: حمید درخشان در حال حاضر تیم را تحویل می‌گیرد تا قراردادش امضا شود.

رحیمی: این نوع برخورد توسط این افراد با دایی خیلی زشت است. سیاسی به من گفت اگر دایی را برنداری خودت را برمی‌داریم. 5 ماه است که برایم شرط می‌گذارند یا دایی را بردار یا خودت را برمی‌داریم. آنها خصومت دارند. این روش، روش خوبی نیست

واکنش رحیمی به برکناری اش

علیرضا رحیمی بعد از صحبت های خواجه وند در گفت و گو با شبکه خبر گفت: به من گفتند اگر دایی را برکنار نکنی خودت را برکنار می‌کنیم. آیا این شیوه برخورد با یک قهرمان ملی درست است؟ از رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس می‌خواهم به این مسئله ورود کنند. سیاسی هویتش مشخص نیست. فقط چون پول دارد باید برای یک تیم بزرگ تصمیم بگیرد؟ اگر می‌خواهیم مربی را برداریم راه و روش دارد.

وی ادامه داد: با من برخوردهای زیادی شد تا دایی را برکنار کنم. پولم را قطع کردند و از من خواستند دایی را برکنار کنم اما من همچنان از دایی حمایت می‌کنم و اگر من مدیرعامل هستم علی دایی سرمربی پرسپولیس است. مطمئنا دایی این تیم را جمع می‌کند و این نوع برخورد توسط این افراد با دایی خیلی زشت است. سیاسی به من گفت اگر دایی را برنداری خودت را برمی‌داریم. 5 ماه است که برایم شرط می‌گذارند یا دایی را بردار یا خودت را برمی‌داریم. آنها خصومت دارند. این روش، روش خوبی نیست.

رحیمی تصریح کرد‌:‌ من از تمام مربیان ایرانی حمایت می‌کنم. حرمت دایی باید حفظ شود. نباید توسط سیاسی که پایش هم به توپ نخورده و یک عکس ورزشی هم ندارد برکنار شود. دوست دارم او روی خط بیاید و من حرف‌هایم را بزنم خیلی حرف‌ها دارم. مدیرعامل پرسپولیس در مورد حمایت از دایی و احتمال برکناری خودش گفت: به این نوع برکناری افتخار می‌کنم.

وزارت ورزش علیه مدیرعامل پرسپولیس

اینبار نوبت وزارت ورزش بود که وارد غاعله شود. مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان بلافلاصله بیانیه مدیرعامل پرسپولیس مبنی بر دخالت این وزارتخانه در تصمیمات هیات مدیره این باشگاه را نادرست دانست.

در بیانیه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان امده بود: اظهارات آقای رحیمی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس مبنی بر دستور وزیر محترم ورزش و جوانان به هیات مدیره باشگاه برای برکناری سرمربی تیم و تهدید وی به کناری از مدیر عاملی در صورت اجرا نشدن این تصمیم کذب محض است و ناشی از فرافکنی مدیریتی ایشان برای حل مسایل باشگاه مردمی پرسپولیس می‌باشد. از آنجایی که مشی دکتر گودرزی بر شفافیت و استقلال هیات مدیره در تصمیم‌گیری و حل مشکلات و مسایل باشگاه می‌باشد طرح چنین مواردی به جای پذیرفتن مسئولیت، تلاشی برای مقصر جلوه دادن دیگران و به‌ویژه وزیر ورزش برای پاسخگویی در مقابل هواداران به نظر می‌رسد و چه خوب بود مدیرعامل پرسپولیس مشخص کند کی و کجا چنین دستوراتی را کتبا یا شفاهی از وزیر ورزش و جوانان دیده یا شنیده است!

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی اعلام می‌دارد وزارت ورزش و جوانان به هیچ عنوان در امور دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دخالتی ندارد و هیات مدیره این باشگاه‌ها را مسئول امور می‌داند و مهمترین دغدغه دکتر گودرزی ادامه روند واگذاری و خصوصی‌سازی دو باشگاه است و امیدواریم با مساعدت وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی در پاییز امسال و طی روند قانونی سهام دو باشگاه به علاقمندان واگذار شود.

در حالی که علی دایی عنوان کرده بود تا نامه اخراج او را برایش صادر نکنند در تمرین پرسپولیس حاضر خواهد شد اما صبح امروز از حضور دایی در آخرین تمرین قبل از دیدار نفت جلوگیری کردند

پول دایی پرداخت می شود

رئیس هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس گفت: براساس قانون آن پولی که به علی دایی تعلق می‌گیرد، پرداخت خواهد شد. حمیدرضا سیاسی در مورد اینکه آیا پول قرارداد علی دایی پرداخت خواهد شد گفت: آنچه طبق قانون به علی دایی تعلق می‌گیرد از سوی باشگاه پرسپولیس تعلق می‌گیرد. ما همچنین رحیمی را با نظر اعضای هیات مدیره برکنار کردیم و منتقمی را به عنوان سرپرست در باشگاه انتخاب کردیم. وی در مورد اینکه گفته می‌شود که انتخاب حمید درخشان در مقطعی که پرسپولیس سه بازی آسان دارد هوشمندانه بوده است،‌ خاطرنشان کرد: بازی‌های قبلی ما هم چندان مشکل نبود البته من از لحاظ فنی خبر زیادی ندارم.

سر و کله منتقمی پیدا شد

بعد از برکناری رحیمی از آلترناتیو او هم توسط حمیدرضا سیاسی رونمایی شد. بهروز منتقمی. همان مردی که در زمان محمد عباسی وزیر پیشین ورزش به کمک رویانیان آمد و در زمان دولت جدید کاملا به حاشیه رانده شد. او اما روز چهارشنبه بعد از تغییرات پرسپولیس دوباره سرو کله اش پیدا شد و به عنوان سرپرست این باشگاه معرفی شد.

حمیدرضا سیاسی در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس گفت: با توجه به تصمیمات اخذ شده توسط اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس، ضمن قدردانی از تلاش‌ها و زحمات آقایان؛ علیرضا رحیمی به عنوان مدیر عامل و علی دایی به عنوان سرمربی تیم، مسوولیت‌های خود را تحویل نیروهای جدید بدهند که اطمینان داریم این عزیزان تمام توان خود را برای کمک به پرسپولیس و حل مشکلات موجود به کار بسته‌اند اما با توجه به اینکه مدیریت باشگاه خود را ملزم به تامین نظرات و خواسته‌های هواداران برای موفقیت تیم فوتبال پرسپولیس می‌دانند، آقای بهروز منتقمی از امروز به عنوان سرپرست باشگاه عهده‌دار امور و مسوولیت‌های اجرایی باشگاه شده و آقای حمید درخشان از پیشکسوتان با سابقه تیم فوتبال پرسپولیس نیز به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس عهده‌دار مسوولیت خواهند شد و در روزهای آینده نسبت به انعقاد قرارداد اقدام خواهد شد.

دایی را به تمرین پرسپولیس راه ندادند

در حالی که علی دایی عنوان کرده بود تا نامه اخراج او را برایش صادر نکنند در تمرین پرسپولیس حاضر خواهد شد اما صبح امروز از حضور دایی در آخرین تمرین قبل از دیدار نفت جلوگیری کردند. دایی که به همراه برادرش محمد، افشین پیروانی و جواد منافی قصد داشت به تمرین صبح امروز پرسپولیس برود از ورودش به تمرین که پشت درهای بسته برگزار می شد جلوگیری کردند و نگداشتند به محل تمرین وارد شود این در حالی بود که به منافی و محمد دایی و پیروانی کاری نداشتند.

هواداران هم که دچار دو دستگی شده اند پشت در ورزشگاه درفشی فر نجمع کرده بودند. آنها حتی قصد شکستن درهای بسته را داشنند که صحبت های مامورین انتظامی فقط به شعاردادن اکتفا کردند.

امروز همچنین مراسم معارفه حمید درخشان نیز با حضور سیاسی و منتقمی برگزار شد.

فرآوری: حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان


منبع: فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین