تبیان، دستیار زندگی
مهر تنبل بودن را گاهی خیلی راحت به دانش آموزان و کودکانمان نسبت می دهیم و تمام ارزش ها و توانایی های آنان را با نمراتشان می سنجیم بدون اینکه به دنبال علت این به اصطلاح تنبلی برویم و راهکارهای برای آن در نظر بگیریم پس ساده ترین راه را انتخاب کرده و...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازم درس و مشقم دیر شد...

بازم درس و مشقم دیر شد...

ساعت‌ها بود که کتاب و دفترهایش روی زمین پهن بود. این عادت هر روزه‌اش بود که بعد از آمدن از مدرسه به اتاقش می‌رفت؛ کتاب و دفترهایش را به منظور خواندن و انجام تکالیف از کیفش در می‌آورد و درست تا فردای همان روز تا دقایقی قبل از مدرسه آن‌ها را جمع نمی‌کرد! درست چند دقیقه قبل از رفتن به مدرسه آن‌ها را بی آنکه خطی از آن نوشته شده باشد جمع می‌کرد و...

اما با دانش آموزانی که کمتر از توانشان موفقیت کسب می‌کنند، چه باید کرد تا به حد مناسب برسند؟

همیشه علتی برای اینکه وضعیت تحصیل کودک آن طور که باید و شاید خوب نیست، وجود دارد. باید علت‌ها را بررسی کرد و بعد با توجه به مشکل دانش آموز به او کمک کرد و راهکار ارائه داد. اولین و شاید مهم‌ترین مسئله این است که شاید برخی کودکان مشکل یادگیری داشته باشند و این مشکل جلوی موفقیت آن‌ها را در مدرسه می‌گیرد و ممکن است به مشاوره‌های تخصصی نیاز داشته باشند.

بازم درس و مشقم دیر شد...

گروهی دیگر ممکن است دچار مسایل عاطفی و احساسی باشند از جمله جدایی والدین؛ مرگ یکی از آن‌ها، به دنیا آمدن فرزند دیگر و ...که در این موارد باید از متخصص کمک گرفت.

به طور کلی برخی کودکان دیرتر ارزش‌های خود را نشان می‌دهند و به اصطلاح، دیر تر شکوفا می‌شوند یا به عبارتی، کمی دیرتر به بلوغ فکری می‌رسند. این مسئله گاهی به ژنتیک بر می‌گردد و جنبه ارثی دارد که برخی افراد دیرتر به رشد و بلوغ فکری می‌رسند.

دانش آموزی که زیاد در تحصیل موفق نیست مرتب سرزنش و تحقیر می‌شود، باید فشار را بر روی آنان کم کرد. او خود به خوبی درک می‌کند که نتیجه کارش راضی کننده نیست؛ بنابراین انتظارات زیاد از حد را متوقف کنید و به طور مداوم از کودک نمره بالا نخواهید. والدین باید اهداف خود را با کودک واقع بینانه تعیین کنند، با این کار هم تنش‌های بین کودک و اولیا کم می‌شود و هم کودک اعتماد به نفس بیشتری خواهد یافت.

باید از روش‌های ایجاد انگیزه برای کودک استفاده کرد و وی را تشویق به تلاش کرد البته این تشویق نباید حالت شرطی برای کودک پیدا کند و او به این باور برسد که تنها در مقابل گرفتن هدیه و تشویق است که باید درس بخواند.

باید موفقیت در تحصیل و بازگشت خوبی‌ها از طریق آن را در وجودش نهادینه شود که تنها کار خوب او پاداشش همان نمره و احساس خوبی است که دریافت می‌کند.

بازم درس و مشقم دیر شد...

در کودکان احساس امنیت ایجاد کنید. واکنش‌های مثبت و همراه با تشویق، خیلی مفیدتر و موثر تر از شکایت‌ها و ابراز نارضایتی مداوم هستند.

همواره کودک را راهنمایی کنید تا در رسیدن به اهدافش ثابت قدم تر باشد. همیشه او را تشویق کنید و برانگیزید که به راه خود ادامه دهد. مطالعات نشان می‌دهد والدینی که در مواقع موفقیت به فرزندانشان توجه نشان داده‌اند و درباره آن موفقیت با آن‌ها صحبت کرده‌اند باعث موفقیت و پیروزی بیشتری در فرزندانشان شده‌اند.

بنابراین والدین باید حمایتگر فرزندشان باشند و او را با تشویق‌ها و ابراز نظرات مثبت خود علاقه‌مند کنند و به وی بفهمانند که چه انتظاراتی از او دارند. پدر و مادرها باید به کودک کمک کنند تا احساس خوبی نسبت به درست انجام دادن وظایفش داشته باشد و حس کند والدین به کاری که انجام می‌دهد، علاقه‌مند و به آن توجه دارند.


مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: ملیحه قشقایی

تنظیم: علی سرمدی