سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تیم ملی والیبال ایران این روزها به شگفتی سازی خود ادامه می دهد و حالا یکی از مدعیان قهرمانی جهان است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"خوش قامتان" دلربا

والیبال ایران در مسیر قهرمانی جهان


تیم ملی والیبال ایران این روزها به شگفتی سازی خود ادامه می دهد و حالا یکی از مدعیان قهرمانی جهان است.


ایران و آرژانتین

در روزهایی که ورزش ایران روزهای خوشی را به واسطه نتایج کشتی و بسکتبال پشت سر نمی گذارد، یک تیم ورزشی از ایران در دنیا "آقایی" می کند. تیم ملی والیبال ایران با ستاره های خوش قامتش این روزها دل خیلیها را برده است. نمایشهای مقتدارنه تیم ملی والیبال ایران در مسابقات جهانی آن هم در شرایطی که با توجه به فشردگی مسابقات امید چندانی به این تیم نمی رفت، ثابت کرده که والیبال ایران دیگر پدیده نیست و دیگر باید همه به آن به چشم یک مدعی نگاه کنند.

اگر بعضیها بعد از نمایش خوب ایران در لیگ جهانی، این نتایج را به رفت و برگشت برگزار شدن بازیها و استفاده ایران از شرایط میزبانی مرتبط می دانستند، با عملکردی که تیم کواچ در مسابقات قهرمانی جهان از خود ارائه کرد دیگر همه به اقتدار این تیم ایمان آوردند تا فرضیه "ناکامی ایران در رشته های تیمی" که سابقه زیادی دارد نیز از درجه اعتبار بیفتد. حالا با نتایجی که تیم ملی ایران در معتبرترین مسابقات والیبال دنیا رقم زده، این تیم یکی از مدعیان کسب مدال در این رقابتهاست و  اگر ایران بتواند از سد لهستان میزبان و صربستان قدرتمند هم بگذرد آن وقت می تواند به عنوان یکی از تیمهای صعود کرده به مرحله نیمه نهایی این رقابتها خود را معرفی کند.

دیدار استاد با شاگردان

بعد از صعود مقتدرانه والیبال ایران به مرحله دوم رقابتهای قهرمانی مردان جهان، رویارویی ایران و آرژانتین قطعی شد؛ دیداری که از حیث حضور خولیو ولاسکو به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین می توانست اهمیتی فوق العاده پیدا کند. تیم ملی ایران در اولین بازی خود در مرحله دوم به مصاف استرالیا رفت و توانست با نتیجه سه بر یک این تیم از قاره اقیانوسیه را شکست بدهد. بعد از این بازی نوبت به دیدار برابر آرژانتین بود. قبل از بازی همه ملی پوشان ایران از انگیزه بالایشان برای رویارویی با تیم سرمربی سابق ایران گفتند اما عملکردی که آنها پنج شنبه شب برابر آرژانتین و ولاسکو به نمایش گذاشتند فوق تصور بود. در حالی که تیم ایران در تمامی بازیهای گذشته خود در رقابتهای قهرمانی مردان جهان حداقل یک ست را به حریفان داده بود، با انگیزه ای که کواچ به بازیکنانش داده بود، تیم ملی ایران توانست در سه ست پشت سر هم آرژانتین و ولاسکو را شکست بدهد.

نمایش های مقتدارنه تیم ملی والیبال ایران در مسابقات جهانی آن هم در شرایطی که با توجه به فشردگی مسابقات امید چندانی به این تیم نمی رفت، ثابت کرده که والیبال ایران دیگر پدیده نیست و دیگر باید همه به آن به چشم یک مدعی نگاه کنند

 ولاسکو بعد از این بازی به ستایش مردان والیبال ایران پرداخت و لحن حرفهایش طوری بود که گویا از ترک ایران پشیمان است: " ایران راه بازی کردن را بلد شده و می داند در زمین دارد چه کار می کند. به نظرم کواچ با تیم عالی کرده است. تیم نسبت به زمانی که من در ایران بودم پیشرفت خوبی داشته و الان دارد در سطح برتر بازی می کند.ولاسکو با برشمردن موفقیت های ایران در راه یابی به مرحله نهایی لیگ جهانی امسال و همچنین آغاز قدرتمند مسابقات قهرمانی جهان با غلبه بر ایتالیا و امریکا گفت: ایران در مسابقات امسال امید به صعود دارد و به نظرم اگر همین‌طور در سطح عالی بازی کند به خواسته اش می رسد.سرمربی پیشین ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در این تورنمنت طرفدار کدام تیم هستید، گفت: اگر آرژانتین نباشد، طرفدار ایرانم. امیدوارم ایران تا پایان مسابقات با موفقیت پیش برود و خوشحال باشد. چون من هم با خوشحالی ایران خوشحال می شوم.ولاسکو همچنین در توضیح فنی شکست تیمش در برابر ایران گفت: تاکتیک سرویس و حمله ایران امروز با روزهای گذشته تفاوت داشت. در عوض ما نه دریافت داشتیم، نه حمله های مان به ثمر می نشست. فقط ست دوم شانس داشتیم که آن‌ هم در امتیازهای پایانی با اشتباهات خودمان بازی را از دست دادیم. به نظرم این بازی برای ما درس بزرگی بود. البته اگر خواسته باشیم چیزی از آن یاد بگیریم.خولیو ولاسکو در پایان کنفرانس خبری یک قول را که در این ماه ها از او نقل می شود، تکذیب کرد و گفت: نمی دانم چرا باید از قول من چنین حرف هایی بزنند! من هرگز در هیچ مصاحبه ای نگفته ام که دلیلم برای ترک ایران این بوده که تیم ایران دیگر پیشرفت نمی کند و آنچه دیدید حداکثر توان و پیشرفت ایران بوده است. هیچوقت چنین حرفی نزده ام.

والیبال ایران چگونه به اینجا رسید؟

در وضعیتی که شرایط ورزش ایران در فاصله کمتر از یک هفته تا شروع رسمی بازیهای آسیایی خیلی تعریفی ندارد و رشته پرامیدی همچون کشتی بدترین روزهای خود را پشت سر می گذارد، این سوال مطرح است که چگونه تیم ملی والیبال ایران اینگونه در بین بهترین تیمهای دنیا قرار گرفته است؟ برای پیدا کردن  جواب این سوال باید به حدود یک دهه قبل برگردیم؛ جایی که مدیریت وقت فدراسیون والیبال با انجام کاری ریشه ای بیشترین وقت و پول خود را صرف تیمهای پایه ای کرد. قهرمانی و نایب قهرمانی تیمهای نوجوانان ایران ثمره همین کار پایه ای بود و در واقع تیمی که اکنون شده افتخار کل ورزش ایران همان تیمی است که حدود یک دهه قبل خودش را از والیبال اسیا جدا کرد و به جهان معرفی شد. ادامه این رویه در فدراسیون والیبال با وجود تغییر مدیریت و استخدام خولیو ولاسکو به عنوان یکی از برترین مربیان تاریخ والیبال دنیا توانست نسل طلایی والیبال ایران را به دنیا بشناساند و اینگونه اکنون تیم ملی والیبال ایران یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در رقابتهای قهرمانی مردان جهان است. با این حال برای رسیدن ایران به نیمه نهایی و فینال راه طولانی در پیش است، هر چند که اگر کار ملی پوشان ایران در همین مرحله هم متوقف شود، کاری که آنها کرده اند هم تا همین جا قابل ستایش است.

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین