سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در دنیای پر مشغله امروز، خانواده‌ها زمان بسیار اندکی دارند که برای با هم بودن صرف کنند؛ اما همین زمان‌های کوتاه و اندک نیز می‌تواند بسیار مفید و خوب باشد، در صورتی که بتوانید بهره لازم و کافی را از آن‌ها ببرید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شب‌های خاطره انگیز در کنار خانواده


در دنیای پر مشغله امروز، خانواده‌ها زمان بسیار اندکی دارند که برای با هم بودن صرف کنند؛ اما همین زمان‌های کوتاه و اندک نیز می‌تواند بسیار مفید و خوب باشد، در صورتی که بتوانید بهره لازم و کافی را از آن‌ها ببرید.


نوجوان و خانواده

اگر ظاهراً اعضای خانواده شما هر یک به راه خود می‌روند و کمی از هم فاصله گرفته‌اند، زمانی را در هر هفته، یا شب‌های خانوادگی ویژه‌ای را در هفته برای با هم بودن در نظر بگیرید. در اینجا توصیه و پیشنهادهایی برای آن شب‌های خاص ارائه می‌شود، چنانچه اعضای خانواده‌تان برنامه زمان‌بندی فوق‌العاده شلوغی نداشته باشند، می‌توانند از آن‌ها نهایت لذت را ببرند.

خانواده‌های مختلف، علایق متفاوتی دارند، اما هر خانواده‌ای باید یک یا چند فعالیت جالب و هیجان‌انگیز را بیابد و از آن‌ها برای گرم کردن بیشتر کانون خانوادگی و سرگرمی و لذت اعضای خانواده بهره ببرد. البته، هر یک از این فعالیت‌ها می‌توانند در هر زمانی انجام بشوند، اما در صورتی که یک فعالیت را برای سرگرمی و لذت بردن خانواده‌تان در نظر بگیرید و آن را در شب‌های خاص و مشخصی انجام دهید، شما سنتی را راه می‌اندازید که اعضای خانواده را در کنار هم نگه می‌دارد و باعث ایجاد خاطره‌هایی خوش می‌گردد که در تمام طول عمر، در اذهان افراد خانواده، نقش می‌بندد.

شام همراه با خواندن مطلب

همه آنچه که برای «شام همراه با خواندن مطلب» نیاز دارید، یک شام است و چیزی برای خواندن! به جای گفت‌وگو و مکالمه معمولی که سر میز انجام می‌شود، اعضای خانواده می‌توانند سر میز شام، چیزی را مطالعه کنند. شام همراه با مطالعه، به دو روش اجرا می‌شود: هر یک از اعضای خانواده می‌تواند مطلب خودش را برای مطالعه سر شام بیاورد. مطالب نباید در مورد کار یا تکالیف و درس مدرسه و دانشگاه باشد! یا اینکه خانواده، با هم بر روی خواندن مطلبی خاص توافق می‌کنند. این مطلب باید چیزی باشد که همه اعضای خانواده از خواندن و شنیدن آن لذت ببرند، که بتواند چالش نیز ایجاد کند. نمایشنامه هم می‌تواند برای خواندن دسته جمعی افراد خانواده مناسب باشد، اما به این شرط که هر فردی بتواند نقش متفاوتی را به عهده بگیرد و بخواند. این شام‌ها، اهمیت و لذت خواندن را دوچندان می‌کنند.

تماشای فیلم، فعالیت دیگری است که اعضای خانواده با هم می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. همه آنچه نیاز دارید، یک فیلم و کمی تنقلات است.

شب بازی

یک شب در هفته یا هر دو هفته یک‌بار، شبی را برای بازی کردن یک یا دو بازی اختصاص دهید. شاید بعضی از اعضای خانواده باید کمی تلاش کنند تا زمانی را برای شب‌های بازی منظم، تنظیم کنند، اما بی‌شک به زحمتش می‌ارزد. فقط مطمئن شوید که بازی‌هایی را که انتخاب می‌کنید، برای کودکان هم جالب و چالش‌برانگیز باشد. بسیاری از بازی‌های معروف، آنقدر سرگرم کننده نیستند که بتواند بچه‌ها را در کل شب سرگرم و هیجان‌زده کنند و همه بازی‌ها را هم نمی‌توان با کل اعضای خانواده بازی کرد. شما باید بازی‌هایی را انتخاب کنید که هم بچه‌ها و هم خانواده، همگی با هم بتوانند آن‌ها را انجام دهند و از آن بازی‌ها لذت وافر ببرند.

شب فیلم

تماشای فیلم، فعالیت دیگری است که اعضای خانواده با هم می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. همه آنچه نیاز دارید، یک فیلم و کمی تنقلات است. اگر کمی خلاقیت صرف کنید و زمان بگذارید، بچه‌ها می‌توانند برای فیلم، پوستر و بلیط درست کنند. اگر شما فیلمی را تهیه کنید و برنامه‌ریزی کنید تا آن را روز بعد ببینید، کودکان زمان کافی دارند تا پوستر و بلیط آن را آماده کنند. ممکن است سخت باشد که فیلمی پیدا کنید که همه اعضای خانواده از آن لذت ببرند؛ اما بعضی از فیلم‌های کارتونی هم برای همه خانواده مناسبند و حتی افراد بزرگ‌سال از دیدن آن‌ها لذت می‌برند. شما ممکن است حتی فیلم‌های آموزشی با موضوعات مورد علاقه تمامی افراد خانواده، خصوصاً کودکان پیدا کنید، مانند فیلم‌های فضایی و آتشفشان.

خانواده‌هایی که از علم لذت می‌برند، شبی در هفته را می‌توانند برای آزمایشات علمی ساده در نظر بگیرند.

شب هنر

اگر خانواده شما، هنر را به موسیقی ترجیح می‌دهند، شما می‌توانید یک شب هنری خاطره‌انگیز داشته باشید، که در طول شب، همه اعضای خانواده یا نقاشی و رنگ‌آمیزی کنند یا کارهای هنری خلق نمایند. هر شب می‌تواند یک برنامه مخصوص و ویژه داشته باشد، برای مثال «طبیعت». بنابر این با توجه به علاقه هر یک از اعضای خانواده به نقاشی، طراحی یا کار با خاک رس، چیزی متناسب و مربوط به طبیعت بسازید و خلق کنید. یا خانواده می‌تواند یک شیوه و ابزار را برای هر یک از شب‌های هنری انتخاب کند؛ برای مثال، یک شب را فقط به نقاشی اختصاص دهید، شب هنری بعد را به طراحی و ... شما می‌توانید تکنیک‌های متفاوت را با رنگ‌ها، نقاشی و قلم مو ایجاد کنید. کوچک‌ترین فرد خانواده هم می‌تواند با رنگ‌های انگشتی کار کند، یا اینکه همه اعضای خانواده از رنگ انگشتی استفاده نمایند.

شب علم و آزمایشات علمی

خانواده‌هایی که از علم لذت می‌برند، شبی در هفته را می‌توانند برای آزمایشات علمی ساده در نظر بگیرند. اطلاعات ارزشمندی را برای این آزمایشات علمی می‌توانید از اینترنت و سایت‌های علمی تهیه کنید. بیشتر آن‌ها ساده و ارزان هستند و همه آن‌ها جالب و فوق‌العاده‌اند و تجارب زیبایی را برای شما و اعضای خانواده ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید کتاب‌های بسیاری با آزمایشات علمی ساده در کتابخانه محل یا کتاب‌فروشی پیدا کنید و برای آزمایش‌هایتان از آن‌ها استفاده نمایید.

اگر خانواده شما عاشق تئاتر و نمایش هستند، پس یک شب نمایش می‌تواند شب خانوادگی فوق‌العاده‌ای باشد. شما می‌توانید برای بچه‌ها، نمایشنامه‌هایی از کتاب‌های کودکان انتخاب کنید و همچنان که فرزندانتان بزرگ‌تر می‌شوند، می‌توانید متن‌ها و نمایشنامه‌های سخت‌تری را انتخاب نمایید.

شب نمایش

اگر خانواده شما عاشق تئاتر و نمایش هستند، پس یک شب نمایش می‌تواند شب خانوادگی فوق‌العاده‌ای باشد. شما می‌توانید برای بچه‌ها، نمایشنامه‌هایی از کتاب‌های کودکان انتخاب کنید و همچنان که فرزندانتان بزرگ‌تر می‌شوند، می‌توانید متن‌ها و نمایشنامه‌های سخت‌تری را انتخاب نمایید. با انتخاب نمایشنامه‌های ساده‌تر و کوتاه‌تر، آماده شدن و تهیه لباس و مکان بازی راحت‌تر  می‌شود و سپس شما زمان بیشتری دارید تا تمرین کنید و در شب موعود، اجرا نمایید. برای کارهای طولانی‌تر و مشکل‌تر، شما می‌توانید در هفته اول، فقط نمایشنامه را بخوانید و در هفته بعد روی اجرای آن کار کنید.

تمامی مثال‌ها، راهکارها و توصیه‌های فوق می‌توانند فرصت‌های طلایی و ارزشمندی برای خلق خاطراتی زیبا و قشنگ در کنار اعضای خانواده برایتان ایجاد نمایند، خاطراتی که همیشه در ذهن تک تک افراد خانواده خواهد ماند. با چنین راهکارهای ساده‌ای، روابط خانوادگی‌تان را گرم‌تر و مستحکم‌تر و شادیتان را دو چندان نمایید.

منبع: salamatnews.com


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: فاطیما احیا

برگرفته از گروه: خانواده

 

مطالب مرتبط:

با فرزندتان خوش بگذره

هم‌نشینی با فرزندان را فراموش نکنید

فراغت و تفریح به سبک آدم سالم‌ها

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین