سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زمین مادر، نگران تمام شدن اندوخته هایش است. همانطور که در مقالات شماره های قبلی از سلسله مباحث طراحی آرام (Slow design) گفته شد؛ زمین به مانند مادری مهربان بی منت اندوخته هایش را در اختیار فرزندانش، یعنی ساکنین زمین قرار داده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : ریحانه صانعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طراحی آرام برای زندگی آرام


همانطور که در مقالات شماره های قبلی از سلسله مباحث "طراحی آرام" (Slow design) گفته شد؛ زمین به مانند مادری مهربان بی منت اندوخته هایش را در اختیار فرزندانش، یعنی ساکنین زمین قرار داده است. اما فرزندان او در جهت غارت هر چه بیشتر این اندوخته ها، با سرعت می تازند. این رویه باعث شد تا "جنبش آرام" در دنیا مطرح شود. طرفداران این جنبش افراد را به استفاده و برداشت آهسته از منابع زمین دعوت می کنند.

___________________________________________________________________________________________

 

در این راستا عده ای از طرفداران جنبش آرام محصولاتی را ارائه کرده اند. در این مقاله برخی از این نمونه ها، معرفی شده تا شاید به عنوان الگویی جهت استفاده ی طراحان بومی و علاقمند به فعالیت در زمینه ی طراحی آرام ؛ مورد استفاده قرار گیرد.

شکسته شده های سفید (Broken White)

طراح آلمانی، سایمون هدنز (Simon Heijdens) ظروف سرامیکی منحصر به فردی را طراحی کرده است. به گونه ای که بدنه ی این ظروف در طی استفاده ی دراز مدت ترک خورده و طرح هایی از گل های درهم پیچیده بر روی آن نمایان می شود. در نتیجه با مرور زمان و استفاده ی بیشتر و پیدایش نقوش، این ظروف به یک سری اشیاء دکوری تبدیل شده و پس از کهنه شدن، به جای دور انداخته شدن، به عنوان اشیای با ارزش تزیینی استفاده شوند.

طراحی آرامطراحی آرام

 

ساعت (Clock)

پروژه ای است که در سال 2007 توسط یکی از طراحان طرفدار "جنبش آرام" به نام ترون ارنادوتیر (Thorunn Arnadottir) طراحی شده است. این ساعت شامل رشته ای از مهره های رنگی و درخشان است که مانند یک گردنبند بر روی یک چرخ دنده ی نصب شده بر روی دیوار ؛ قرار گرفته اند. حرکت هر مهره ی رنگی نشان دهنده افزایش دقیقه یا ساعت است. این ساعت با سرعتی تقریبا غیر قابل مشاهده چرخیده و هر پنج دقیقه یک مهره را حرکت می دهد. زمان ظهر و نیمه شب به ترتیب با یک مهره ی طلایی و یک مهره ی نقره ای نشان داده می شود و ساعت با مهره های قرمز و نارنجی و هر پنج دقیقه با مهره های آبی مشخص می شود. جالبی پروژه این است که دانه های گردنبند، زمانی که بر روی چرخ دنده هستند، هر کدام نماینده ی زمان هستند و زمانی که از روی چرخ دنده برداشته می شوند می توانند به عنوان گردنبند استفاده شده و از قید زمان آزاد شوند. وی می گوید در طراحی این ساعت؛ به دنبال درک احساسی تری از زمان بوده است.

طراحی آرامطراحی آرام

 

چتر

مونیکا هوینکیس (Monika Hoinkis) با تمرکز بر این که" چگونه با اشیاء زندگی می کنیم " بر تعامل بین کاربر واشیاء و ایجاد حس صمیمیت در طراحی محصولاتش تاکید می کند. او در سال 2005 مجموعه ای از اشیاء را با هدف تعامل بین کاربر و محصول طراحی کرده است. به طور مثال وی چتری طراحی کرده است که به وسیله شانه و قسمت بالای سر فرد نگهداشته می-شود و علاوه بر آن وی رادیویی طراحی کرده است که تنها در اثر گرمای بدن کاربر ، روشن می شود.

طراحی آرامطراحی آرام
طراحی آرامطراحی آرام

او به همزیستی مسالمت آمیز بین اشیاء و کاربران اعتقاد دارد و هدفش این است که خود استفاده کنندگان از محصولات در تکمیل کاربری اشیاء سهیم باشند.

 

همزن و خرد کن

دیک ون هافز (Dick van Hoff's)، خرد کن ، مخلوط کن و همزنی طراحی کرده است که با استفاده از انرژی ماهیچه ای انسان کار می کند .. وی با این کار، کاربران را تشویق می کند تا به جای انرژی الکتریسیته از منبع انرژی دیگری یعنی انرژی ماهیچه ای -انسانی استفاده کنند. این رویه می تواند کمک کند تا کمتر از منابع زمین و انرژی های برگشت ناپذیر استفاده شود.

طراحی آرام

پایه ای شگفت انگیز

در فصل بهار و به ویژه در اردیبهشت ماه ، رگبار های بهاری موجب رویش و فراوانی گل ها می شود. از همین رو یک شرکت طراحی چینی طرفدار جنبش طراحی آرام به نام اینوو (Innovo)، پایه ای شگفت انگیز برای نگهداری چتر طراحی کرده ، تا این فرایند ،آبیاری باران و رویش گلها را به داخل خانه ها بیاورد.

طراحی آرام

پایه ی مخصوص نگهداری چتر از صفحه ی مشبک پلاستیکی تشکیل شده است وسینی قرار گرفته و در قسمت زیرین صفحه ی مشبک، بذر چمن ریخته می شود . از طرف دیگر زمانی که چتر خیس شده در باران بر روی این صفحه قرار می گیرد؛ آب چتر به داخل این شبکه ها نفوذ کرده و سبز ه ها از لابلای صفحه ی مشبک می رویند. وی با طراحی این محصول فرایند رویش و طبیعت که در زندگی سرعتی به فراموشی سپرده شده را یادآوری می کند.

طراحی آرام

نمونه ی پروژه هایی که در این مقاله ذکر شده است، همگی به نوعی کاربران را به مصرف آهسته ی انرژی و منابع زمین و تحقق اهداف "جنبش آرام" دعوت می کنند. توجه به این نوع تفکر در طراحی محصولات؛ معماری و فضاهای شهری ، در دوران مصرفی شدن دنیا اهمیت داشته و اهداف این جنبش می تواند به عنوان راه حل های جدید، جهت پیشگیری از بحران های احتمالی اقتصادی و انرژی، مورد استفاده قرار گیرد.

 

 ریحانه صانعی

کارشناس ارشد طراحی صنعتی

بخش محیط خانه تبیان


مطالب مرتبط:

از جنبش طراحی آرام چه می دانید؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین