تبیان، دستیار زندگی
میزان حمل کتاب و وسایل تحریر باید متناسب با وزن کودک باشد و بهتر است که دانش آموزان در دوره دبستان بیش از دو کیلوگرم و یا حداکثر سه کیلوگرم وزن را حمل نکنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتخاب کیف مناسب برای دانش آموزان

انتخاب کیف مناسب برای دانش آموزان

وقتی والدین برای تهیه لوازم مدرسه فرزندشان به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند؛ انواع لوازم تحریر و کیف‌های رنگارنگ چشم بچه‌ها را پر می‌کند. ممکن است کودکی کیف صورتی رنگ و فانتزی دوست داشته باشد و دیگری آبی؛ آن وقت با اصرار پدر و مادر را مجبور به خرید کنند.

انتخاب کیف مناسب برای دانش آموزان

اما والدین باید توجه داشته باشند که برای تهیه یک کیف مناسب همه چیز رنگ و تصویر روی کیف یا علاقه کودک نیست. کیف مدرسه تنها وسیله‌ای است که در طول سال تحصیلی همراه همیشگی بچه‌هاست و سنگینی آن باعث آسیب به ستون فقرات فرزندتان می‌شود. می‌دانید که میزان حمل کتاب و وسایل تحریر باید متناسب با وزن کودک باشد و بهتر است که دانش آموزان دوره دبستان بیش از دو کیلوگرم و یا حداکثر سه کیلوگرم وزن را حمل نکنند.

امروزه انواع مختلف کیف مدرسه در بازار موجود است که در این میان کوله‌پشتی طرفداران بیشتری دارد. کیف‌های کوله‌پشتی که در اندازه‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند برای کودکان در هر سنی مناسبند. چون کوله‌پشتی‌ها شامل جیب‌های زیادی هستند که به دانش‌آموز کمک می‌کند در حمل کتاب‌ها، برگه‌ها و دفترچه‌ها راحت باشند. در واقع وزن کوله توسط ماهیچه‌های قوی‌تر بدن (ماهیچه‌های پشت و ماهیچه‌های شکمی) تحمل می‌شود. در نتیجه وزن کوله‌پشتی در بدن توزیع می‌شود و دردهای گردن و شانه هنگام استفاده از آن در مقایسه با کیف‌های دستی یا کیف‌های روی شانه بسیار کمتر است. اما، در صورت سنگینی بیش از حد کوله‌پشتی یا استفاده نادرست، سبب کشش ماهیچه‌ها و مفاصل و درد در ناحیه پشت می شوند. کوله پشتی‌های یک طرفه نیز مناسب نبوده و غیراستاندارد هستند؛ چرا که برای حمل آن، فرد ناچار است به یک طرف متمایل شود. در نتیجه، برای خرید کیف مناسب به اصلی‌ترین معیارهایی که بیان می‌کنیم، توجه نمایید.

وزن

کیف مدرسه به محض اینکه پر می‌شود، نباید سنگین‌تر از 10% وزن کودک باشد. اگر نمی‌دانید 10 تا 15 درصد وزن فرزندتان چقدر است، از یک ترازو استفاده کنید. (مثلاً اگر کودکتان 30 کیلوگرم وزن دارد، وزن 3 تا 6‌/‌3 کیلویی، حداکثر باری است که او می‌تواند در کیف خود حمل کند).

انتخاب کیف مناسب برای دانش آموزان

کیف باید از انواع سبک باشد که در مجموع با محتویات آن وزن زیادی نداشته باشد، تحقیقات نشان می‌دهند بچه‌هایی که کیف‌هایشان تا هشت کیلوگرم وزن دارند، دو برابر بیشتر از بقیه برای حمل کیف دچار زحمت می‌شوند. وزن نامناسب کیف‌ها در درازمدت سبب افتادگی شانه به یک طرف، انحراف ستون فقرات، افزایش قوس کمر و بدشکلی ستون فقرات می‌شود.بنابراین، فرزندتان را تشویق کنید که فقط کتاب‌های مورد نیازش را به مدرسه ببرد و وسایل غیر ضروری را با خود حمل نکند، چون وزن کیف را افزایش می‌دهند.

اندازه

انتخاب کیف مناسب برای دانش آموزان

اندازه یک کیف خوب نباید بزرگتر از شانه‌های کودک باشد. کیف باید متناسب با دوره آموزشی، سنی و ساختار بدنی دانش آموز تهیه شود. بچه‌هایی که کیف‌های بزرگ حمل می‌کنند اغلب از مقدار فضایی که کیف اشغال می‌کند، آگاه نبوده و هنگام راه رفتن، دور زدن یا حرکت در جاهای تنگ و باریک مرتب با کیف خود به دیگران ضربه وارد می‌کنند و باعث صدمه زدن به دوستانشان می‌شوند.

رنگ

کیفی را ‌انتخاب کنید که از مواد بازتاب ‌دهنده نور (رنگ‌های شب نما) ساخته شده باشد؛ تا وقتی فرزند‌تان در تاریکی راه می‌رود، آسان‌تر دیده شود.

جنس

جنس کیف نیز باید به گونه‌ای باشد که در تماس با پشت و کمر تعریق نداشته باشد. بهتر است از کیف‌های چرمی و پارچه‌ای به جای کیف‌های نایلونی یا پلاستیکی استفاده شود. در ضمن، بچه‌ها تمایل دارند بدون نظم و ترتیب وسایلشان را درون کیف جای دهند. بهتر است جنس کیف محکم و بادوام باشد تا وسایلی که درهم و برهم درون آن گذاشته شده‌اند (خط کش، خودکار، پرگار و...) بدن کودک را زخمی نکند.

بندهای چرمی و پهن

بندهای کیف باید چرمی و پهن باشند؛ البته بهتر است بندها با پنبه پُر شده باشند تا کودک احساس راحتی کند. فراموش نکنید که تمام وزن کیف به طور مستقیم روی شانه‌های دانش آموز سنگینی می‌کند؛ پس بهتر است که بندها، کیف را در وضعیت مناسب روی شانه‌ها قرار دهند و حرکات آن را کم کنند. نحوه تنظیم دو بند کیف باید طوری باشد که وزن کیف در ناحیه پشت و میان دو کتف قرار گیرد. همچنین بندها نباید آنقدر بلند باشند که روی ناحیه لگن و کمر قرار گیرند.

چرخ دار یا بدون چرخ؟

اگر چه کیف‌های چرخ دار قابلیت کشیده شدن روی زمین را دارند و برای کسانی که بار سنگین در کیف می‌گذارند مناسبند، اما حمل آن‌ها در بالا بردن از پله یا در روزهای برفی سخت است. اگر شما در طبقه دوم آپارتمانی فاقد آسانسور زندگی می‌کنید یا کلاس فرزندتان در طبقه دوم مدرسه واقع شده، ضررهای یک کیف چرخ دار بیشتر از فواید آنست، زیرا این نوع کیف‌ها سنگین‌تر هستند!

امیدواریم، با در نظر گرفتن تمام موارد ذکرشده بتوانید کیف مناسبی برای مدرسه فرزندتان تهیه کنید.


مرکز یادگیری سایت تیان- تهیه: مریم عرفانیان

تنظیم: علی سرمدی