تبیان، دستیار زندگی
سامانه دروس اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم توسط پایگاه نشست اساتید در دسترس عموم طلاب قرار گرفت و سامانه دروس سطح عالی حوزه توسط مدیریت حوزه استان قم طراحی و راه اندازی شد و از 16 شهریور 93 در دسترس قرار خواهد گرفت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دو سامانه برای دروس اساتید سطوح عالی و خارج

نشست اساتید

سامانه دروس اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم توسط پایگاه نشست اساتید در دسترس عموم طلاب قرار گرفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره‌ای اساتید، این سامانه در ابتدای فصل تابستان در اختیار اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علیمیه قم قرار گرفته و پس از ثبت دروس توسط اساتید محترم، هم اکنون در دسترس عموم طلاب قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش، دروس سطح عالی در پایه های مختلف و دروس خارج فقه، اصول و فلسفه و همچنین دروس آزاد متفرقه در این سامانه ارائه شده است.

در این سامانه، قابلیت جستجوی دروس اساتید در موارد نام استاد، نام خانوادگی استاد، نام درس، محل تدریس، پایه‌های تحصیلی و ساعات درس به صورت تفکیکی و یا ترکیبی در نظر گرفته شده است.

قابلیت بارگذاری فایلهای صوتی و متنی دروس گذشته اساتید در این سامانه وجود دارد تا طلاب بتوانند قبل از شروع درسها برای شرکت در درس مورد نظر تصمیم بهتری بگیرند، که بر اساس اعلان پایگاه اطلاع رسانی نشست اساتید،  این امر، مستلزم قرار دادن فایل صوتی و متنی از سوی اساتید در این سامانه است.

هدف از تدوین سامانه دروس اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم موارد ذیل بیان شده است: «سهولت ثبت درس برای اساتید محترم»، «ایجاد فضایی مناسب برای جلوگیری از نصب اعلامیه های کاغذی»، «اینکه اساتید محترم بتوانند با ملاحظه دروس اساتید دیگر، به راحتی درس مورد نظر خود را با توجه به نیاز طلاب ارائه کنند و در صورت صلاحدید خویش، درس مورد نظر را به درس مورد نیاز تغییر دهند» و «اطلاع رسانی سریع و سهل و کامل به طلاب سطوح و درس خارج تا بتوانند به راحتی درس مورد نیاز خود را انتخاب کنند.»

در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به اینکه این کار بزرگ و پرفایده برای اولین بار صورت می‌گیرد و با امکانات محدود به سرانجام رسیده است یقیناً دارای نواقصی است که به مرور حل خواهد شد.

برای مراجعه به سامانه جستجوی اساتید در سایت پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید اینجا کلیک کنید.

دبیرخانه نشست دوره ای اساتید از عموم اساتید و طلاب محترم تقاضا کرده تا با انتقادات و پیشنهادات خویش به تکامل این سامانه کمک کنند.

سامانه دروس سطح عالی حوزه توسط مدیریت حوزه استان قم راه اندازی شد

همچنین بنا بر گزارش پایگاه خبرگزاری حوزه، مدیر حوزه علمیه استان قم از راه اندازی «سامانه دروس سطح عالی حوزه» برای طلاب پایه های 7 تا 10 خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به این که آیین افتتاحیه آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه 16 شهریورماه برگزار می‌شود، گفت: موضوعی که در آغاز سال تحصیلی برای اساتید و طلاب جنبه حیاتی دارد، مسأله درسنامه است.

وی به تحصیل بیش از 80 هزار طلبه در حوزه علمیه قم اشاره کرد و ادامه داد: در سال‌های گذشته، درسنامه سطوح عالی توسط خبرگزاری حوزه و هفته‌نامه افق منتشر می‌شد و طلاب پایه های 7 تا 10 از این طریق از لیست دروس و اساتید مطلع می‌شدند؛ اما خوشبختانه در سال تحصیلی جدید، مدیریت حوزه علمیه قم موفق شد سامانه‌ای را تحت عنوان «سامانه دروس سطح عالی حوزه» طراحی و راه‌اندازی نماید تا طلاب بتوانند به‌آسانی به درسنامه دسترسی داشته باشند.

عضویت 700 استاد

مدیر حوزه علمیه استان قم اضافه کرد: این سامانه در ایام تابستان به اساتید سطوح عالی حوزه معرفی شد و تاکنون بیش از 700 نفر از اساتید با کد کاربری و رمزی که در اختیار آنان قرار داده شد، وارد سامانه شده و دروس، محل و ساعت درس را در آن به ثبت رساندند.

ثبت 1382 درس در سامانه

رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه یادآور شد: 1382 درس در سامانه دروس سطح عالی به ثبت رسیده و طلاب می توانند از یکشنبه، 16 شهریورماه از طریق سایت مدیریت حوزه علمیه استان قم به آدرس اینترنتی www.howzehqom.com و سایت معاونت آموزش حوزه به نشانی http://howzeh-qom.com به این سامانه مراجعه و اقدام به انتخاب دروس نمایند.

مسۆول حوزه مدیریت حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: درسنامه دروس سطح عالی حوزه علمیه قم از طریق خبرگزاری حوزه و هفته نامه افق حوزه نیز منتشر خواهد شد.

دسترسی اساتید به سامانه

حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال در ادامه با اشاره به این که اساتید سطوح عالی نیز می توانند با مراجعه به سامانه، دروس خود را تغییر دهند، افزود: در برخی از دروس تراکم استاد داشته و این عزیزان می‌توانند با مراجعه به سامانه دروس سطح عالی، اطلاعات را ویرایش نموده و درس خود را تغییر دهند.

مدیر حوزه علمیه استان قم در پایان خاطرنشان کرد: اساتید می توانند در پنلی که در اختیار آنان قرار داده شده، اسامی شاگردان خود را مشاهده نمایند و حضور و غیاب آنان را ثبت کنند.

تکمیلی: در حال حاضر لیست اساتید دروس سطح عالی به تفکیک پایه در پایگاه اینترنتی معاونت آموزش قرار داده شده است (در صورت نیاز به جست و جو، می‌توان از امکان جست و جوی مرورگر CTRL+F استفاده نمود):

اساتید دروس پایه 7 حوزه ، سال تحصیلی 94-93

اساتید دروس پایه 8 حوزه ، سال تحصیلی 94-93

اساتید دروس پایه 9 حوزه ، سال تحصیلی 94-93

اساتید دروس پایه 10 حوزه ، سال تحصیلی 94-93

لیست دروس عمومی حوزه ، سال تحصیلی 94-93


منبع: خبرگزاری حوزه و پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره‌ای اساتید

تنظیم: محسن تهرانی - بخش حوزه علمیه تبیان