تبیان، دستیار زندگی
انتخاب یک مدرسه خوب، گام اول از نقش والدین در موفقیت تحصیلی و پیشرفت درسی دانش آموزان می باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدرسه مناسب، چگونه مدرسه‌ای است؟

مدرسه مناسب، چگونه مدرسه‌ای است؟

یک نفر گفت: «از نظر من خصوصیات یه مدرسه خوب فضای بزرگ محیط آموزشی است و كادری كه با مهربانی و احترام با بچه‌ها برخورد کنن.» دیگری ادامه داد: «یه مدرسه خوب، برنامه آموزشی منظم و بدون استرسی رو برای بچه‌ها داره، برنامه‌ها و روش‌هایی که یه جورایی دانش آموزا بتونن علاقه‌شون رو تو بعضی زمینه‌ها پیدا کنن. به نظرم شلوغ نبودن مدرسه و یه دست بودن بچه‌ها از نظر فرهنگی هم شرطه...» در این بین، مادر ایمان که هنوز مدرسه‌ای را برای ثبت نام پسرش در نظر نگرفته بود با خود فکر کرد: «باید تحقیق بیشتری درباره یه مدرسه مناسب داشته باشم...»

به راستی از نظر شما مدرسه مناسب، چگونه مدرسه‌ای است؟ حتماً عده‌ای می‌گویند مدرسه خوب مدرسه‌ای است که دانش آموزان آن مۆدب هستند و خدای ناکرده کلمات نامناسبی بر زبان نمی‌آورند. شاید هم برخی بگویند مدرسه خوب مدرسه‌ای است که کودکان در آن احساس شادمانی دارند و اول سال تحصیلی بچه‌های کلاس اول با ناراحتی و گریه از مدرسه بیرون نمی‌آیند. از نظر بعضی دیگر هم تنها فاصله مدرسه تا خانه مهم است.

آری، در واقع انتخاب یک مدرسه خوب، گام اول از نقش والدین جهت موفقیت تحصیلی و پیشرفت درسی دانش آموزان است. یک مدرسه خوب باید با روحیات و خصوصیات کودک همخوانی داشته باشد؛ مثلاً نباید انتظار داشت بچه‌ای که از ابتدا بسیار آزادانه و منطقی تربیت شده و تحت سختگیری بی مورد نبوده، ناگهان در کلاس اول ابتدایی بتواند با مقرراتی خشک خود را هماهنگ کند و بی چون و چرا از قوانین اطاعت نماید. چنانچه فرزند خویش را در چنین موقعیت شوکه کننده‌ای قرار دهید باید تبعات بی‌علاقگی و انزجار وی از درس، مدرسه و حتی  بی اشتیاقی او به خواندن و نوشتن را پذیرا شوید.

امروزه، تبلیغات رنگارنگ محیط‌های آموزشی بسیاری از خانواده‌ها را با معضل انتخاب مدرسه مناسب در راستای توانمندی‌های فرزند خود مواجه می‌سازد. اولین نکته اینست که مشخص کنید معیارهای شما برای یک مدرسه خوب چیست و فرزندتان چه خصوصیاتی دارد. آن وقت با توجه به شخصیت فرزند خویش، مدرسه را انتخاب کنید. هر کودکی، شخصیتی متفاوت از دیگری دارد. گاهی ممکن است یک کودک در کلاس‌های کم جمعیت رشد بهتری داشته باشد و دیگری، در کلاسی پر جمعیت. یک کودک ممکن است برای تخلیه انرژی خود در ساعات استراحت و درک بهتر دروس در ساعات بعد از زنگ تفریح، نیاز به فعالیت‌های حرکتی داشته باشد و در نتیجه محوطه مدرسه نقش  مهمی در بازده کاری او خواهد داشت. بنابراین با توجه به شناختی که از فرزندتان دارید، مدرسه را انتخاب کنید. گاهی یک مدرسه

برای دانش آموزی عالی و کاربردی است و برای دانش آموز دیگری، نه.

بنابراین، بررسی نمایید که آیا مدرسه مورد نظرتان با معیارهای شما همخوانی دارد یا خیر؟

موارد ذیل برخی از معیارهای مطرح برای مدرسه خوب است:

 • آموزش خوب، کادر علمی قوی و رفتار مناسب اولیا مدرسه.
 • ساعات کاری مناسب با برنامه والدین

 • محیط شاد و توأم با احترام

 • انضباط در حد مناسب سن کودکان

 • توجه به امنیت کودکان در حیاط، راه پله و هنگام استفاده از سرویس

 • مذهبی بودن مدرسه

 • هزینه مدرسه و کلاس‌های فوق برنامه

 • ساختمان مناسب و داشتن  کلاس‌های با نور، تهویه، میز و صندلی مناسب

 • نظافت خصوصاً در آب خوری و دستشویی ها

 • زیبایی حیاط، امکانات تفریحی؛ امکانات آزمایشگاهی و سمعی و بصری

 • مشارکت کودکان در برنامه‌های جنبی مدرسه

 • وجود مشاور با تجربه و متبحر

 • نزدیکی راه یا داشتن سرویس

 • داشتن وب سایت، مجله، روزنامه دیورای و …

 • مساحت مدرسه و...

می‌دانید پس از خانواده، مدرسه تنها جایی است که بچه‌ها اصول زندگی گروهی را می‌آموزند. همواره به خاطر داشته باشید که مدرسه خوب مدرسه‌ای است که علاوه بر آنکه موجب ارتقای تحصیلی فرزندتان می‌شود، به رشد روحی و رفتارهای فردی و اجتماعی او نیز کمک کند. کودکانی که در مدارس خوب و زیر نظر معلمان زبده، تحت تعلیم و تربیت قرار می‌گیرند، در بزرگسالی به افرادی اجتماعی و موفق در جامعه تبدیل می‌گردند.

در نهایت، لیستی از مدارس منطقه زندگی خویش تهیه کنید. حتماً با بررسی و پرس و جو، تعداد زیادی مدارس از لیست شما حذف می‌شوند. آن وقت، هر مدرسه‌ای که اکثر معیارهای ذکر شده را دارا بود مناسب است.


مرکز یادگیری سایت تبیان- تهیه: مریم عرفانیان

تنظیم: علی سرمدی