تبیان، دستیار زندگی
سازمان هدفمندسازی یارانه ها شرایط ایجاد خانوار جدید و تغییر سرپرست خانوار برای دریافت یارانه نقدی را اعلام کرد. شرایط ایجاد خانوار جدید و یا تغییر سرپرست خانوار در سامانه رفاهی به این شرح است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اطلاعیه یارانه ای کم اهمیت!

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها شرایط ایجاد خانوار جدید و تغییر سرپرست خانوار برای دریافت یارانه‌نقدی را اعلام کرد. شرایط ایجاد خانوار جدید و یا تغییر سرپرست خانوار در سامانه رفاهی به این شرح است.

فرآوری: محسن جندقی - بخش اقتصاد تبیان
یارانه

ازدواج

در صورتی که والدین هر یک از زوجین در بازه زمانی 20 الی 31 فروردین ماه سال جاری در طرح ثبت نام مجدد در سامانه رفاهی به منظور اعلام تقاضا و نیازمندی برای دریافت یارانه نقدی شرکت نموده باشند و در همان زمان زوج و زوجه در زیر مجموعه خانوار والدین خود نیز قرار داشته باشند، زوجین می‌توانند با در دست داشتن اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه و سایر مراحل جداسازی از خانوار اصلی و تشکیل خانوار جدید را طی کنند.

طلاق

در صورتی که زوجین در بازه زمانی 20 الی 31 فروردین ماه سال جاری در طرح ثبت نام دوباره در سامانه رفاهی به منظور اعلام تقاضا و نیازمندی برای دریافت یارانه نقدی شرکت نموده باشند و در همان زمان زوج یا زوجه در زیر مجموعه ثبت نام شده حضور داشته باشد، در صورت وقوع طلاق می‌توانند با ارائه اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی و سند طلاق جهت جدا سازی خانوار و تشکیل خانوار جدید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند.

فوت

در این میان سازمان هدفمندی یارانه هنوز درباره متولدان جدید اطلاعیه ای صادر نکرده است. نوزادان متولد اردیبهشت 1393 به بعد دیگر یارانه دریافت نکرده اند و هنوز دولت نتوانسته در این مورد تصمیم بگیرد

در صورتی که سرپرست قبلی خانوار در بازه زمانی 20 الی 31 فروردین ماه سال جاری در طرح ثبت نام مجدد در سامانه رفاهی به منظور اعلام تقاضا و نیازمندی برای دریافت یارانه نقدی شرکت نموده باشند. هنگام فوت این سرپرست بزرگترین فرد خانوار که دارای سن قانونی باشد؛ می‌تواند با اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خود و کلیه اعضای خانوار که در زیر مجموعه سرپرست قبلی در بازه زمانی فوق الذکر ثبت نام شده‌اند به همراه گواهی فوت، شناسنامه و کارت ملی متوفی جهت تعیین سرپرست جدید و طی سایر مراحل به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنند.

بد سرپرست بودن

طبق دستورالعمل ماده 9 آیین نامه اجرائی ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه ها در صورت اعتیاد سرپرست به مواد مخدر، محجور بودن، زندانی بودن، فوت یا مفقود یا مجنون شدن، عدم حضور سرپرست در محل زندگی (زندگی در خارج کشور) و عدم صلاحیت سرپرست خانوار ؛ چنانچه خانوار مزبور در بازه زمانی 20 الی 31 فروردین ماه سال جاری در طرح ثبت نام مجدد در سامانه رفاهی شرکت نموده باشند، متقاضی می‌تواند جهت تغییر سرپرست خانوار فعلی با ارائه مدارک و مستندات لازم به فرمانداری محل سکونت خود مراجعه کنند.

اطلاعیه بی اهمیت

سازمان هدفمندی یارانه ها باز هم اطلاعیه ای صادر کرد که اهمیت چندانی ندارد چراکه موضوع این اطلاعیه در مورد درصد کمی از متقاضیان دریافت یارانه نقدی است. سازمان هدفمندی یارانه ها از پایان ثبت نام های جدید یارانه ای – 31 فروردین 1393- تا کنون فقط یک بار و آن هم در اواخر اردیبهشت اقدام به صدور اطلاعیه در مورد ثبت تغییرات اطلاعات خانوار کرد. در آن اطلاعیه آمده بود که آن گروه از خانوارهایی که قصد اصلاح اطلاعات اقتصادی خود در سامانه رفاهی را دارند باید به دفاتر پلیس +10 بروند و گروهی که می‌خواهند سرپرست خانوار خود را تغییر دهند باید ابتدا به فرمانداری مراجعه کنند و سپس به دفاتر پلیس + 10 بروند. طبق اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها کسانی که در مرحله دوم اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها ثبت‌نام کرده و به دلیل یکی از وقایع چهارگانه تولد، فوت، ازدواج و طلاق متقاضی دریافت این تغییرات در سامانه www.refahi.ir هستند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +10 نسبت به ثبت تغییرات مزبور اقدام کنند اما بسیاری از کسانی که به واسطه تولد، قصد افزودن نام عضو جدید را داشتند با پاسخ منفی کارمندان مراکز پلیس+10 مواجه شدند. در آن زمان بسیاری از مراجعین به این مراکز، خانواده های تازه ازدواج کرده ای بود که به علت عدم آگاهی لازم در زمان ثبت نام ها برای درج نام خود اقدام نکرده و حالا از دریافت یارانه محروم شده بودند. به عنوان مثال در خردادماه یکی دیگر از متقاضیان مشکل خود را اینگونه مطرح کرده بود: «من چون ازدواج کردم خودم را از یارانه پدرم حذف کردم و همسرم هم از خانواده خودش، چون مسوولان گفته بودند برای ثبت‌نام ما زمان معینی را اعلام می‌کنند اما با مراجعه به پلیس+10 به ما گفتند چون ثبت‌نام نکرده‌اید نمی‌توانید الان خانوار جدید را وارد سامانه رفاهی کنید! در روزهای نخست ثبت‌نام هیچ کس نبود ما را راهنمایی کند و به علت اینکه اعلام کرده بودند نباید اطلاعات نادرست بدهید ما نیز اقدام به ثبت‌نام نکردیم." البته طبق اطلاعیه سازمان هدفمندی تنها کسانی می‌توانند تغییرات خانوار خود را اصلاح کنند که در فروردین ماه ثبت‌نام کرده باشند. یعنی اگر کسی به تازگی ازدواج کرده بود باید زیرمجموعه سرپرست قبلی قرار می‌گرفت. به همین علت کسانی که به تازگی ازدواج کرده و در زیرمجموعه سرپرست قبلی قرار نگرفته‌اند نمی‌توانند ثبت‌نام کنند. اما مشکلی که برخی مراجعه‌کنندگان با آن مواجه بودند ایجاد اشکال در زمان ثبت‌نام بود. مثلا یکی از متقاضیان دریافت یارانه در این باره گفت:  "برای ثبت‌نام در رفاهی در یکی از مراکز پلیس+10 ثبت‌نام کردم اما کارمند آنجا به اشتباه به جای 3 عضو، فقط یک عضو را ثبت‌نام کرد.

سازمان هدفمندی یارانه ها باز هم اطلاعیه ای صادر کرد که اهمیت چندانی ندارد چراکه موضوع این اطلاعیه در مورد درصد کمی از متقاضیان دریافت یارانه نقدی است

حالا که مراجعه کردم می‌گویند امکانپذیر نیست." یا یک مراجعه‌کننده دیگر می‌گوید:"بنده قبل عید ازدواج کرده و اقدام به ثبت خانوار جدید کردم (25 اسفند). در ثبت‌نام مرحله دوم ما را نه در خانوار جدید و نه در خانوارهای پدری‌مان قبول نکردند و گفتند منتظر بمانید...الان رفتم پلیس+10 باز ما را قبول نکرد. ما نیاز شدید داریم." یا دیگری می‌گوید: "من بازنشسته هستم و با وجود مشکلات مالی که داشتم برای یارانه ثبت‌نام نکردم. طبق این اطلاعیه فرزندم که ازدواج کرده به دلیل اینکه من ثبت‌نام نکردم نمی‌تواند برای دریافت یارانه به مراکز یادشده مراجعه کند، آیا این بی‌عدالتی نیست؟ جواب فرزندم را که دانشجو است چه بدهم؟"

یارانه متولدین جدید چه شد؟

در این میان سازمان هدفمندی یارانه هنوز درباره متولدان جدید اطلاعیه ای صادر نکرده است. نوزادان متولد اردیبهشت 1393 به بعد دیگر یارانه دریافت نکرده اند و هنوز دولت نتوانسته در این مورد تصمیم بگیرد. 3 هفته گذشته سخنگوی دولت در این زمینه گفته بود: تا زمانی که اطلاعات خانوارها در سازمان هدفمندی به روز نشود، متولدان جدید از دریافت یارانه محروم هستند.

محمد باقر نوبخت در ادامه گفته بود: آنچه که اتفاق افتاده این است که ما در اردیبهشت‌ اطلاعات خانوارها را جمع‌آوری کردیم تا به آنها یارانه بپردازیم اما بعد از آن تاریخ عده‌ای متولد شده و عده‌ای فوت کرده اند که به دلیل درج نشدن اطلاعات آنها در پایگاه فعلاً یارانه به متولدان جدید تعلق نگرفته است.اطلاعات مربوط به خانوارها باید بروز شود تا بتوانیم به متولدان جدید نیز یارانه پرداخت کنیم.بدین ترتیب دولت نتوانسته 100 روز پس از پایان ثبت نام ها در مورد یارانه نقدی متولدان جدید تصمیم گیری کند و هنوز هم معلوم نیست که اگر یارانه نقدی به متولدان جدید تعلق بگیرد آیا یارانه چند ماه آنها محفوظ خواهد بود یا از تاریخ ابلاغ آن یارانه تعلق می گیرد. مسوولان نتوانسته اند به ابهامات یارانه ای پاسخ دهند و هر روز این ابهامات بیشتر هم می شود.


منابع :مهر، فارس، تسنیم، ایسنا و وطن امروز

اعلام زمان و نحوه ثبت‌نام دریافت یارانه

همه یارانه می گیرند با ... ؟

با یارانه چه کارهایی می شد کرد؟

پاسخ به سوالات یارانه ای

آیا از یارانه انصراف می دهید یا خیر؟

یارانه می خواهید کلیک کنید!