تبیان، دستیار زندگی
به دلیل علاقه ی زیاد دانش آموزان به جانواران و فایده ای که آن ها در زندگی ما دارند حتی از مدفوع آن ها، قضیه ی کود و فایده ی آن برای گیاهان و در نهایت زندگی ما مورد توجه قرار گرفت. و اینکه یک موجود خاکی، کرم خاکی،...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقدیری دبستان خدیجه کبری (س)

در نهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

مار

پژوهشگران جوان دبستان خدیجه کبری (س) به مدیریت سرکار خانم نسرین ملوک عباسپور تهرانی فرد در نهمین دوره جشنواره پروژه‌های دانش آموزی تبیان حضور داشتند.

پروژه ی ورمی کمپوست (کود های گیاهی) از این مدرسه جزء تقدیری های سمینارهای این دوره از جشنواره شد. ملیکا پهلوانی، ملیکا اسفندیاری، سبا جمالی و ساجده سادات مدنی زاده پژوهشگران عزیزی هستند که این پروژه را با راهنمایی سرکار خانم فریاد رس انجام داده اند. در زیر خلاصه ای از این پژوهش ارایه می گردد.

انگیزه های اولیه

به دلیل علاقه ی زیاد دانش آموزان به جانواران و فایده هایی که آن ها در زندگی ما دارند حتی از مدفوع آن ها، کود تهیه می شود. و فایده ی آن برای گیاهان و در نهایت زندگی ما مورد توجه قرار گرفت. و اینکه یک موجود خاکی، کرم خاکی، با وجود جثه ی کوچک خود می تواند از زباله ها، کود کم هزینه و خوبی درست کند. یعنی کود کمپوست.

در نهایت در یک روز بارانی با کمک معلم چند کرم از باغچه بیرون کشیدند و در یک ظرف با خاک باغچه، خانه ای برای کرم ها تهیه کردیم و محیطی فراهم کردیم که به محیط زندگی کرم ها شباهت داشت. ولی متاسفانه کرم ها مردند و این به دلیل محیط نامناسب بود که نتوانستیم خیلی شبیه محیط اصلی بسازیم. با تلاش های فراوان روزانه به کرم ها رسیدگی می شد در یک محیط تاریک و خاک باغچه مرطوب می شد و مقداری غذا، پوست میوه، برای آنها در خانه شان گذاشته می شد.

کرم

کود شامل کلیه موادی است که جهت تامین عناصر ضروری و مشخص به منظور رشد گیاه به خاک اضافه  می گردد.

کودحیوانی: کودی است که از فضله حیوانات تولید می شود.  وقتی مدفوع حیوانات روی خاک می ریزد کم کم به کود تبدیل می شود که برای گیاه بسیار فایده دارد.

کودگیاهی: این کود از گیاهان به دست می آید. وقتی شاخه و برگ گیاهان روی خاک می ریزد به مرور زمان تبدیل به کود می شود و غذای اضافی به خاک می دهد.

کود شیمیایی: این کود از موادّ شیمیایی به دست می آید. وقتی انسان با استفاده از علم دارو سازی، موادی برای تغذیه ی بهتر خاک تولید می کند و به خاک اضافه می کند. ممکن است مایع هم باشد. این کود طبیعی نیست بلکه مصنوعی است.

کود کمپوست: این کود از پسماندهای خانگی و غذایی به وسیله ی کرم تولید می شود.

کود ورمی کمپوست

کود کمپوست چگونه به وجود می آید؟

برای تهیه این کود کافی است زباله های آشپزخانه مثل پوست میوه ها یا حتی تفاله های چای را به کرم خاکی داد. این کرم که در خاک زندگی می کند از این زباله ها برای غذای خود از آن استفاده می کند. سپس مدفوع خود را به خاک می دهد که به عنوان کود استفاده می شود.

فایده های کود کمپوست

1- بسیار راحت به وجود می آید حتی در خانه هم تولید می شود.

2-به خاک کمک می کند تا مواد غذایی را به راحتی بگیرد و به گیاه بدهد.

3-برای گیاهان زینتی و معطر بسیار مفید است.

4-بوی بدی ندارد.

5-زمان بیشتری می ماند.

نتیجه گیری

کود کمپوست از همه ی کودهای دیگر بهتر است و فایده های بیشتری دارد چون کاملاً طبیعی است. و راحت تر تولید می شود و هزینه ی کمتری دارد.

مطالب مرتبط:

تهیه کمپوست از زباله های تر

بازیافت کاغذ

کود و گیاه،کاردستی

گیاهان چیزهای دور ریختنی را می خورند.

مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه سارا خرّمی نژاد

تنظیم: نسرین صادقی