تبیان، دستیار زندگی
در نظر معلمان با سابقه و هم چنین معلمان تازه کار، مدیریت کلاس به عنوان یکی از مهم ترین وظایف مطرح می باشد. مهارت شما به عنوان یک معلم در مدیریت کلاس به موازات کسب مهارت در تدریس افزایش خواهد یافت....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسیم گوهری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدیریت خوب کلاس درس،ضامن موفقیت پایدار

مدیریت خوب کلاس درس، ضامن موفقیت پایدار

در نظر معلمان با سابقه و هم چنین معلمان تازه کار، مدیریت کلاس به عنوان یکی از مهم ترین وظایف مطرح می باشد. مهارت شما به عنوان یک معلم در مدیریت کلاس به موازات کسب مهارت در تدریس افزایش خواهد یافت. اصولا این مسئله به طرح درس، برنامه ریزی و سازماندهی شما برای گذراندن وقت کلاس بستگی دارد و برای مدیریت آسان تر و روان تر لازم است بدون توجه به قوانین و عواقب کار اقدام نمایید، چرا که وظیفه اصلی شما تدریس و آموزش است نه داوری کردن.

به منظور برآورده شدن انتظارات تان در کلاس باید در مورد رفتار دانش آموزان بیندیشید. برای مثال اگر توقع دارید که دانش آموزان تکالیف شان را کامل نموده و آماده به کلاس بیایند، لازم است که این مسئله را در برنامه انضباطی خود منعکس کنید. اگر بخواهید از وقت کلاس به درستی استفاده کنید، باید از عملکرد کند و سرگردانی آن ها در کلاس تا پایان وقت جلوگیری نمایید. بهتر است این موارد را در برنامه انضباطی خود منعکس نمایید و در برنامه درسی خود بگنجانید. یک معلم به ویژه معلم تازه کاری که دوست دارد نقش مثبت و اثرگذاری داشته باشد، باید یک اعتماد تضمینی ایجاد نماید. مطمئنا دانش آموزان برای این که بفهمند آیا شما می توانید مطالب آن ها را محرمانه حفظ نمایید شما را مورد آزمایش قرار می دهند. با وجود این، اگر واقعا می خواهید دانش آموزان تان را بشناسید، نوشتن مطالب روش موفقی می باشد.

برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی برنامه ریزی کنید

انضباط در کلاس یکی از مهم ترین عوامل حفظ تداوم امور، بدون ایجاد مشکل می باشد. بیش ترین مشکلات انضباطی در چند دقیقه ی ابتدای شروع کلاس یا در انتهای ساعت درس رخ می دهد. اگر در این زمان به فعالیت ها و آموزش های معنی داری بپردازید از بروز بسیاری از مشکلات انضباطی جلوگیری خواهید نمود.

در این صورت دانش آموزان شما به سادگی فرصتی برای ایجاد مشکل به دست نمی آورند.

  • بنابراین چگونه می خواهید کلاس خود را آغاز کنید؟
  • آیا برنامه ای دارید که روزانه آن را اجرا نمایید؟

دانش آموزان می دانند شما چه توقعاتی دارید و در برنامه روزانه خود چه مورادی را در نظر می گیرید. وقتی کلاس آغاز می شود، فهرست اسامی را کنترل نموده و تکالیف را تحویل بگیرید، این ها مواردی است که باید قبل از شروع تدریس انجام دهید. برای جلوگیری از مشکل در هر روز یک کار چند دقیقه ای طراحی کنید. مثلا گذاشتن یک اسلاید به همراه توضیحات آن، از دانش آموزان بخواهید که با توجه به توضیحات زیرنویس بخش های مختلف تصویر را مورد بررسی قرار دهند. در حالی که شما از روی ردیف نیمکت ها اسامی را کنترل می کنید، دانش آموزان کار برنامه ریزی شده را انجام می دهند. با استفاده از ردیف نیمکت ها می توانید در عرض چند دقیقه بدون این که کار دانش آموزان را متوقف نمایید اسامی آن ها را کنترل کنید. البته در صورت نیاز می توانید در ردیف نیمکت ها تغییراتی ایجاد نمایید. از تمام لحظات وقت کلاس استفاده کنید. اگر در طول مدت کلاس دانش آموزان مشغول انجام فعالیت هایی باشند، بهتر از این است که با هم صحبت کنند و نسبت به اطلاعات مهم بی توجه باشند و وقت با ارزش کلاس را هدر بدهند.

در آغاز کلاس تکالیف را جمع آوری کنید.

مدیریت خوب کلاس درس، ضامن موفقیت پایدار

مورد دیگری که باید در نظر بگیرید زمان جمع آوری تکالیف شب می باشد و بهترین زمان برای انجام این کار در آغاز کلاس می باشد. اگر بخواهید دانش آموزان زمان بیشتری تکالیف شان را نزد خود نگه دارند، لازم است به نحوی مطمئن شوید که در ساعت اول کلاس تکالیف خود را تکمیل نمی کنند.

برای مثال اگر برای آن ها تکالیفی در نظر می گیرید تا انجام دهند، به گونه ای برنامه ریزی کنید که به صورت بحث های گروهی در ساعات بعدی کلاس انجام شود. به این صورت که ابتدا در کلاس قدم بزنید و با ماژیک رنگ روشن تکالیفی را که انجام داده اند علامت بزنید. اگر دانش آموزی تکالیفش را کامل انجام نداده باشد، با این روش می توانید مشخص کنید که واقعا چه قدر از تکالیف را خارج از کلاس انجام داده است. از آن جایی که می دانید آن دانش آموز چه مقدار از تکالیف را کامل نکرده، می توانید امتیاز کم تری به او بدهید.

مواردی که اجازه انجام آن را نمی دهید، مشخص کنید.

به عنوان یک معلم می توانید از بروز رفتارهایی که باعث ناراحتی شما یا دانش آموزان دیگر می شود گیری نمایید. به ویژه دانش آموزان مقطع دبیرستان که سریع با گفتار و رفتار نامناسب، کلاس را به هم می ریزند و کنترل کلاس دچار اشکال می گردد.

مدرسه

اگر شما چنین مواردی را دوست ندارید، در هنگام بروز با خون سردی و آرامش رفتار کنید. اگر دانش آموز سعی دارد با شما بحث کند، با آرامش بگویید که خوشحال می شوید که بعد از کلاس درباره این اتفاق صحبت کنید.

در واقع، این تمام مطالبی است که باید گفته شود. با وجود این، اگر دانش آموز عصبانی شد و تهدید کرد که کلاس را به هم می ریزد، دانش آموز دیگری را به دفتر مدیر بفرستید و از مدیر بخواهید که به کلاس بیاید و دانش آموز خاطی را به دفتر ببرد. هرگز اجازه ندهید دانش آموزی کلاس را ترک کند مگر این که به دفتر مدرسه اطلاع داده باشید.

اگر شما عادت دارید که برای تنبیه دانش آموز را بدون همراه در راه رو قرار دهید و  یا به دفتر بفرستید، بدانید که بعضی از دانش آموزان از این فرصت استفاده می کنند و ترجیح می دهند وقت خود را به بیرون از کلاس بگذرانند. به جای این که در کلاس باشند و در فعالیت های کلاسی شرکت کنند. بعضی از دانش آموزان از امتیاز نبود ناظر استفاده نموده و ساختمان مدرسه را ترک می کنند، در این صورت مسئولیت رفتار وی با شما می باشد.

شما به عنوان یک معلم باید بتوانید با اطمینان و اعتماد به نفس دانش آموز و شرایط کلاس را کنترل و مدیریت کنید.


مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: نسیم گوهری