تبیان، دستیار زندگی
هلاکت بر ادر ریگی که زمانی توسط سربازان گمنام امام زمان دستگیر شد حاشیه هایی داشته که موجب شده است وزارت کشور توضیحاتی در اینباره بدهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برادر ریگی چگونه هلاک شد؟


هلاکت بر ادر ریگی که زمانی توسط سربازان گمنام امام زمان دستگیر شد حاشیه هایی داشته که موجب شده است وزارت کشور توضیحاتی در اینباره بدهد.


توضیحات وزارت کشور درباره هلاکت عبدالرئوف ریگی
عبدالرئوف ریگی

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به بیانیه جنبش جیش النصردرباره دستگیری عوامل کشته شدن عبدالرئوف ریگی و شهادت یک ایرانی گفت: ادعای جیش النصر واقعیت ندارد بلکه عامل کشته شدن عبد الرئوف ریگی اختلافات درون گروهی است که گروهک جیش النصر با گروهک های دیگر دارد و همین منجر به کشته شدن این فرد شده است.

حسین‌علی امیری سخنگوی وزارت کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بیانیه جنبش جیش النصر مبنی بر دستگیری عوامل کشته شدن عبدالرئوف ریگی و شهادت یک فرد ایرانی گفت: ادعای جیش النصر واقعیت ندارد بلکه عامل کشته شدن عبد الرئوف ریگی اختلافات درون گروهی است که گروهک جیش النصر با گروهک های دیگر دارد و همین منجر به کشته شدن این فرد شده است. دو گروهک با هم اختلاف پیدا کرده و در درگیری به سمت یکدیگر تیراندازی کردند که منجر به کشته شدن عده ای از جمله ریگی شد.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت دانایی فر مرزبان ربوده شده ایرانی گفت: ما تا زمانی که به دلایل متقن و قوی مبنی بر شهادت مرزبان نرسیم نمی توانیم شهادتش را تایید کنیم. ما هنوز امیدوار هستیم دولت پاکستان همکاری کند و سرنوشت دانایی فر مشخص شود.

سخنگوی وزارت کشور درباره زمان اعلام مجوز تشکیلات ندای ایرانیان که به تازگی اعلام موجودیت کرده است،تصریح کرد: تاسیس حزب یک فرایند قانونی دارد ،مدارک و  اساس نامه از سوی تشکیلات ندا ارائه شده، از دستگاه های نظارتی یک سری استعلامات انجام می‌شود و در کمیسیون اساس نامه اش بررسی می‌شود. اکنون هیات موسس معرفی شده و مشغول انجام روال اداری آن هستیم

چگونگی قتل عبدالرئوف توسط یک جیش العدلی نفوذی/ «ابراهیم مهرنهاد» کیست؟
عبدالرئوف ریگی

باقیمانده های منفعل گروه جیش النصر اعلام کرده اند که قاتل عبدالرئوف ریگی را اعدام کرده اند.

جیش النصر با صدور بیانیه ای ابراهیم مهرنهاد عضو سابق گروهک جیش العدل را مسوول قتل عبدالرئوف معرفی کرده است.

ابراهیم مهرنهاد، برادر یعقوب مهرنهاد مسوول شاخه فرهنگی گروهک جندالشیطان در زمان عبدالمالک ریگی بوده که چند سال قبل پس از دستگیری توسط وزارت اطلاعات و اعترافات سنگین، اعدام می شود.

وی چند سال قبل پس از برقراری ارتباط با باقیمانده های گروهک ریگی از ایران گریخته و به پاکستان می رود و در آنجا به جیش العدل می پیوندد.

از آنجا که وی در حوزه نویسندگی و وبلاگ نویسی برای گروه ریگی با بردارش – مسوول سابق فرهنگی گروه عبدالمالک- همکار بوده است، مورد توجه محمدظاهر سرکرده گروهک جیش العدل قرار می گیرد.

محمدظاهر وی را تشویق می کند که بیانیه های گروه و گرداندن پایگاه های اطلاع رسانی جیش العدل را بر عهده بگیرد و از این طریق نقش عبدالرئوف نیز در این گروه تضعیف شود.

پس از جدایی عبدالرئوف ریگی از گروه جیش العدل، ابراهیم مهرنهاد به طرز غیر منتظره ای با وی به جیش النصر می رود.

عبدالرئوف ریگی وی را به عنوان مشاور و مسوول شاخه سیاسی جیش النصر منصوب می کند و وی با نام مستعار محمدرضا عثمانی فعالیت خود را آغاز می کند.

با بالا گرفتن اختلافات میان جیش العدل و جیش النصر، عبدالرئوف ریگی رسما با صدور بیانیه ای جیش العدل را تکفیر می کند و از آنجایی که نقش مفتی را برای گروه اش داشته است، قتل محمدظاهر برای اعضای جیش النصر واجب می شود.

ادعای جیش النصر واقعیت ندارد بلکه عامل کشته شدن عبد الرئوف ریگی اختلافات درون گروهی است که گروهک جیش النصر با گروهک های دیگر دارد و همین منجر به کشته شدن این فرد شده است

به همین دلیل راهی برای محمدظاهر جز حذف عبدالرئوف باقی نمی ماند. با توجه به اختفای عبدالرئوف در کویته پاکستان تنها را حذف وی ترور از طریق یکی از نفوذی های گروه جیش النصر بوده است.

در همین زمینه "ع.د" مشاور سازمان جاسوسی انگلیس در حوزه اهل سنت و قوم بلوچ و مرتبط با گروه های تروریستی شرق کشور درباره جزییات این حادثه چنین توضیح می دهد: "شب روز چهارشنبه، 27 آگوست، عبدالرئوف ریگی به همراه تنی چند از اعضای جیش النصر به منزل ابراهیم مهرنهاد در کویته می‌آید تا با هم جلسه‌ای داشته باشند. بعد از جلسه عبدالرئوف ریگی و همراهانش خانه مهرنهاد را ترک می‌کنند. اما به فاصله اندکی ماشین آنها با نارنجک و مسلسل مورد حمله قرار می‌گیرد که عبدالرئوف ریگی و یک تن دیگر کشته و سه تن دیگر زخمی می‌شوند."

به گفته وی، ابراهیم مهرنهاد که به همراه دیگر اعضای جیش‌النصر در مراسم تدفین ریگی شرکت کرده بود، ساعاتی بعد توسط اعضای جیش‌النصر دستگیر می‌شود.

فرآوری: رضوانی

بخش سیاست تبیان


منبع : جهان نیوز / تابناک

مطالب مرتبط:

اولین اعترافات ریگی

 ریگی به دار مجازات آویخته شد

همسر ریگی در ایران برای انتقام