تبیان، دستیار زندگی
از زمانی که شبکه های اجتماعی وارد کشور شد و به مرور استفاده از این شبکه ها بین مردم همه گیر شد بارها راجع به فیلتر شدن این شبکه ها صحبت شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه کسی مسول توهین به امام در وایبر است؟


از زمان ورود شبکه های اجتماعی به کشور و به مرور همه گیر شدن استفاده از این شبکه ها بین مردم،  بارها راجع به فیلتر شدنشان صحبت شده است.

وایبر

طرح لطیفه‌هایی درباره شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی در فضاهای مجازی و پیامک موضوع جدیدی نیست. اتفاقی که با  همه گیر شدن شبکه های اجتماعی چند برابر شده و شکل تازه ای به خود گرفته است.

اما طی هفته‌های اخیر به یکباره در این شبکه‌های اجتماعی موبایلی از جمله برنامه وایبر شاهد انتشار موجی از پیام‌های جدید بودیم که خطاب به برخی شخصیت‌های سیاسی کشور همچون امام خمینی (ره) منتشر شد. پیام هایی که در نهایت کار را به جایی رساند که در فضای مجازی این گونه عنوان شود که به واسطه انتشار این لطیفه‌ها و بهره گیری نامناسب از این فضا شبکه‌های اجتماعی موبایلی مسدود خواهند شد.

در این زمینه حتی در این شبکه‌ها نامه‌ای نیز منتشر شد که در ابتدای آن عنوان بسیار محرمانه ذکر شده بود. نامه‌ای که منسوب به یکی از ارگانهای رسمی کشور بود و البته در آن غلط‌های تایپی و محتوایی نیز دیده می‌شد.

در این نامه این گونه عنوان شده بود که برادر گرامی دکتر محمود واعظی، وزیر محترم ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران! متاسفانه چندی است شاهد آن هستیم که از طرف برخی گروه‌های خاص و افراد ناآگاه در قالب متون طنز آمیز نسبت به مقامات جمهوری اسلامی ایران و شخصیت‌های دینی و مذهبی توهین و جسارت می شود. از آنجا که این رفتار خارج از چارچوب و فراتر از خطوط قرمز محسوب می شود، بدیهی است نسبت به فیلترینگ این شبکه‌ها اقدام مقتضی صورت پذیرد.

حتی در ادامه این نامه که بدون هیچ اسم و امضایی منتشر شده، این گونه آمده بود که نسبت به شناسایی افراد خاطی و معرفی آنان به مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

در واکنش به این پیام محمود واعظی عنوان کرد: نامه مربوط به لزوم مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی، جعلی و بدون امضا است.

حال که عضویت در شبکه های اجتماعی به امری عادی و در نگاه بعضی ضروری تبدیل شده است، شاید بهتر باشد بجای اینکه هر چند وقت یکبار منتظر موجی از اتفاقات و حاشیه ها پیرامون این شبکه ها باشیم و با هر اتفاقی بحث فیلتر شدن را مطرح کنیم، به دنبال راهکارهای مناسب برای استفاده از شبکه های اجتماعی بگردیم و یک بار برای همیشه موضوع فیلتر شدن را حل کنیم

وی با تاکید بر این‌که کسانی با جوسازی علیه یکی از نهادهای کشوری قصد دستیابی به برخی از اهداف را دارند گفت:‌ باید به این افراد بگویم که هدف درستی را در پیش نگرفته‌اند.

البته واعظی پیش از این نیز به بر این نکته تاکید کرده بود که سیاست دولت در زمینه شبکه‌های اجتماعی موبایلی بر آن است که نباید به دلیل مسائل اقتصادی جلوی فعالیت این شبکه‌ها گرفته شود. علاوه بر وزیر ارتباطات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی شخص رئیس جمهور نیز رویکردی قاطع در این زمینه اتخاذ کرده و در برابر مخالفتهایی که در این باره وجود داشت بر ادامه فعالیت این شبکه‌ها تلاش کرده‌اند.

در جایی دیگر جهانگیری معاون رئیس جمهور گفت: تلاش می‌کنیم  تدوین قوانین و مقررات لازم را به جای سلیقه‌ها بنشانیم و با تلاش برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات،‌ جنبه‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی را تقویت کنیم و از فناوری نهایت استفاده را ببریم.

وایبر

برخورد پلیس با توهین کنندگان

بعد از بحث های بسیار درباره فیلتر شدن یا نشدن وایبر که این روزها در شبکه های اجتماعی شدت گرفته فرمانده ناجا با مجرمانه خواندن اقدام برخی افراد در توهین به امام خمینی (ره) در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه گفت، ما با کسانی که حدود آزادی را رعایت نکنند و از قوانین کشور تخطی کنند، به عنوان یک مجرم و متخلف برخورد خواهیم کرد.

سردار اسماعیل احمدی مقدم در واکنش به اقدام هتاکانه برخی هنجارشکنان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه و ایجاد صفحات توهین آمیز به امام خمینی(ره) و ادعای برخی که عنوان می‌کنند برای برخورد با این موضوع باید اقدام به فیلتر کردن این شبکه‌های اجتماعی کرد، اظهار داشت: این که در حال حاضر خیابان‌های ما باز است و آزادی در کشورمان وجود دارد، دلیل نمی‌شود راننده‌ای با هر سرعت دلخواهی در خیابان‌های شهر براند. لذا این اقدامات توهین‌آمیز یک جرم است.

با توجه به مجرمانه بودن این اقدامات طبیعی است ما با کسانی که حدود آزادی را رعایت نکنند و از قوانین کشور تخطی کنند، به عنوان یک مجرم و متخلف برخورد خواهیم کرد. ما با متخلفان و مجرمان و خصوصاً رفتارهایی که موجب جریحه‌دار شدن مقدسات، ارزش‌ها و سرمایه‌های ملی ما می‌شود، برخورد می‌کنیم.

البته آن‌ها از چنین اقداماتی نتیجه مورد نظر خود را نمی‌گیرند و این حرکات نتیجه عکسی برای آن‌ها خواهد داشت و این اقدامات، به «ضدتبلیغی» برای خود آن‌ها تبدیل می‌شود.

در این میان نظر صادق زیباکلام هم درباره‌ این اتفاق جالب است: او معتقد است که پیامک‌های جسارت‌آمیز به بزرگان نظام که این روزها از طریق شبکه‌ی وایبر دست به دست می‌شوند، ممکن است از جانب کسانی باشد که با انگیزه‌های مشخص قصد فیلتر کردن این شبکه اجتماعی را دارند.

زیبا کلام می گوید: معتقدم به احتمال خیلی زیاد کسانی که پشت این پیامک‌ها قرار دارند‌، اشخاصی هستند که در درون تشکیلات وابسته به اصولگرایان تندرو قرار دارند .من برای چنین ادعایی سه دلیل دارم. ابتدا اینکه آن‌ها این فضا را به‌وجود آورده‌اند که بتوانند علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت وقت اقدام کنند و مثلا بگویند که « ببینید چقدر هجمه زیاد شده است. تا این حد که این هجمه‌ها به امام (ره)، هم رسیده است.

دلیل دیگرم این است که از این موضوع استفاده شده تا به وسیله‌ی آن، از اینترنت پرسرعت جلوگیری شده و شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند.

دلیل سوم من نیز این است که ممکن است پشت این ماجرا انگیزه‌های اقتصادی باشد. ما در گذشته شاهد چنین برنامه‌ای بودیم که مثلا در دو هفته تعداد بسیاری از ماهواره‌ها جمع شد و بعد مطرح شد که برای فروش ریسیورهای واردشده چنین برنامه‌ای انجام شده است. اکنون نیز انگیزه‌ی پشت این ماجرا می‌تواند این باشد که به وسیله‌ی فیلتر وایبر و واتس‌آپ که امکان مکالمه‌های رایگان را برای مردم فراهم می‌کند، بخشی از درآمدی که از مخابرات کم شده، دوباره بازگردد.

او درباره‌ی اینکه چرا معتقد است پشت این ماجرا چهره‌هایی از درون هستند؟ گفت: دلیل این است که من فکر نمی‌کنم هیچ منتقد و ناراضی درون نظام این ریسک را بکند که نسبت به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران توهین کند. برای اینکه اگر تشکیلات اطلاعاتی اراده کنند به فاصله‌ی چند روز به طور کامل می‌توانند افراد پشت این ماجرا را که چه کسانی هستند و از کجا چنین پیامک‌هایی را ارسال می‌کنند شناسایی کنند بنابراین مخالفان و ناراضیان کمتر به دنبال این ابزار هستند، چون ضمن اینکه برایشان فایده ندارد، به سرعت هم برای مسئولان امنیتی اطلاعاتی قابل رهگیری است.

اینکه پشت پرده ی این پیام ها چیست و چه اتفاقی خواهد افتاد موضوعی است که باید صبر کرد تا مشخص شود. اما حال که عضویت در شبکه های اجتماعی به امری عادی و در نگاه بعضی ضروری تبدیل شده است، شاید بهتر باشد بجای اینکه

هر چند وقت یکبار منتظر موجی از اتفاقات و حاشیه ها پیرامون این شبکه ها باشیم و  با هر اتفاقی بحث فیلتر شدن را مطرح کنیم به دنبال راهکارهای مناسب برای استفاده از شبکه های اجتماعی باشیم و یک بار برای همیشه موضوع فیلتر شدن را حل کنیم.

فرآوری: زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان


منابع: تسنیم/ ایسنا/ خبر آنلاین

مطالب مرتبط:

دستور اخیر رئیس جمهور درباره شبکه‌های اجتماعی

واتس آپ به فیلتری ها می پیوندد

موبایل ها نباید فیلتر بمانند!

ایسنتاگرام هم فیلتر شد!