تبیان، دستیار زندگی
مراسم گرامی داشت یاد و خاطره سردار آزاده و اسوه تقوا، «حاج داود کریمی» فرمانده وقت سپاه منطقه 10 (سپاه تهران) در قطعه 29 بهشت زهرا(س) برگزار خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسوه ای برای تقوا


مراسم گرامی‌داشت یاد و خاطره سردار آزاده و اسوه تقوا، «حاج داود کریمی» فرمانده وقت سپاه منطقه 10 (سپاه تهران) در قطعه 29 بهشت زهرا(س) برگزار خواهد شد.

اسوه ای برای تقوا

این مراسم روز پنجشنبه، سیزدهم شهریورماه از ساعت 17 با حضور مقامات کشوری و لشکری و همرزمان سردار شهید حاج داود کریمی در قطعه 29 گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برگزار خواهد شد.

برشی از زندگی

شهید حاج داود کریمی 27 بهمن سال 1326 در محله سلسبیل تهران متولد شد. وی که در جوانی از طریق حاج مهدی عراقی با امام خمینی (ره) آشنا شد،‌ در سال‌های نخستین دهه 50 با عده‌ای از دوستان خود گروه فجر اسلام را راه‌اندازی کرد که معتقد به عملیات چریکی ضد حکومت وقت بود.

حاج داود که به شغل تراشکاری مشغول بود، در کنار آن تا سال 1355 خورشیدی به مبارزه با حکومت پهلوی ادامه داد. پس از سال 1355 وی به همراه عده‌ای دیگر به لبنان می‌رود و در آنجا با شهید دکتر مصطفی چمران و شهید محمد منتظری آشنا و مربی نیروهای چریکی در لبنان می‌شود. حاج داود در همان اولین روزها با دیگر مبارزان در کمیته انقلاب اسلامی نازی‌آباد فعالیت می‌کند و خود هدایت و مسئولیت این کمیته را برعهده می‌گیرد.

شهید کریمی از اعضای اصلی تشکیل دهنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو هیئت مرکزی سپاه تهران بود که با شروع جنگ به منطقه جنوب و سپس غرب رفت. او در همین مدت که تا سال 1361 ادامه یافت، بر پایه آموخته‌های خویش در لبنان مسئول آموزش نظامی سپاه شد. سپس مدتی کوتاه‌تر از یک سال فرمانده سپاه تهران بود و مدتی نیز در بنیاد شهید که ریاست آن را مهدی کروبی به عهده داشت، فعالیت کرد. در این دوران یکی از مهم‌ترین کارهای او طرح شکستن حصر آبادان بود.

در فاصله سال‌های 1365 تا 1367 حاج داود کریمی به شرق کشور رفت. او در این دوره با سمت فرماندهی قرارگاه مرکزی محمد رسول‌الله و قرارگاه‌های تاکتیکی تابعه شرق کشور در قالب طرح «والعادیات» مسئول مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر بود. کریمی در عملیات جنگی فاو با فروافتادن بمب‌های شیمیایی سلامت خود را از دست داد و عملاً جانباز شیمیایی شد اما معالجات را نیمه کاره گذاشت و در عملیات مرصاد که همزمان با پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مقابله با حمله مجاهدین خلق طراحی شده بود، شرکت کرد و ترکش گلوله‌ای در قلب وی جا گرفت.

این بیماری و بستری شدن در بیمارستان برایم سرگرمی شده است. این زخم‌ها ذخیره آخرتم هستند

در طول سالهای آغازین دهه هفتاد مورد بی مهری قرار گرفته و پس از مدتی تحمل حبس، خانه نشین شد. در اردیبهشت 1373 به کارگاه قالبسازی‌اش که تا سال 1371 در صالح آباد و تا سال 82 در دهکده توحید فر واقع در اتوبان بهشت زهرا، قرار داشت و به گفته دوستانش این بار محقرتر بود، بازگشت و در همان خانه کوچکش و محقرش در نزدیکی نازی‌آباد تا پایان عمر زندگی کرد.

حاج داوود خرداد 1382 بیماری‌اش شدت گرفت و بستری شد. اما پزشکان کاری از دستشان برنیامد تا آنکه او را از دی ماه 1382به آلمان فرستادند. پزشکان آلمانی تشخیص داده بودند بیماری او ناشی از مسمومیت شیمیایی حاصل از گازهایی است که در جنگ به کار رفته بود آنها نوع گازهای شیمیایی را هم مشخص کرده بودند. سرانجام، شهید حاج داود کریمی در نیمه شهریورماه 1383 بر اثر جراحات ریوی ناشی از استشمام گازهای شیمیایی هدیه غرب به صدام به شهادت رسید.

اسوه ای برای تقوا

برگی از آخرین روزها

متن زیر روایتی از تحمل دوران سخت جانبازی است که از زبان شهید کریمی در جمع همرزمانش نقل شده است:

«سال 75 پای سمت چپم دچار ضایعه شد، اما به آن بی توجه بودم ولی چند سال بعد دچار خونریزی شدیدی شد. سال 80 چند عمل جراحی روی پایم انجام شد اما دوباره شرایط بدتر شد، سال 82 به علت شدت جراحات قطع نخاع شدم. بعد از آن 6 عمل دیگر روی بدنم انجام شد ولی بی نتیجه بود. بعد از آن به آلمان اعزام شدم، پرفسور نعمتی آنجا حضور داشت، آنها دو عمل سخت روی بدنم انجام دادند و 12 ترکش را از نواحی حساس خارج کردند و بعد از آن تشخیص دادند که [بیماری شیمیای] بر اثر گازی به نام نوکس است.

بعد از مدتی به همراه پرفسور نعمتی به ایران برگشتم. وی 30 ترکش دیگر را از بدنم خارج کرد. دوبار ستون فقراتم را عمل جراحی کردند اما بی تاثیر بود و دوباره فلج شدم. قرار شد تمام دنده‌های قفسه سینه‌ام را تعویض کنند اما به علت خطراتی که داشت دیگر هیچ عملی روی بدنم انجام نشد.

در حال حاضر این ضایعه هر روز در حال پیشروی است… این بیماری و بستری شدن در بیمارستان برایم سرگرمی شده است. این زخم‌ها ذخیره آخرتم هستند. شاید با این دردها خداوند اجازه ملاقات با دوستان شهیدم را به من بدهد…»

مکتب فکری

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین قیومی از دوستان این فرمانده شهید گفته است: مکتب فکری حاج داود کریمی،‌ مکتب حضور بود. این مکتب در کنار مکتب ظهور است. به این معنا که وقتی قرآن می‌خوانیم متوجه می‌شویم پس از اینکه افراد ایمان آوردند به طرق مختلف آزمایش می‌شوند. یکی از این طرق،حضور در صحنه حق است.

حاج داود کریمی همیشه صف‌بندی‌ها را می‌شناخت و از آنجایی که می‌دانست در محضر حضرت رب حضور دارد هر کجا که بود در راه خدا حضور داشت. در دورانی که فعالیت می‌کرد حتی برخی عقیده داشتند که باید گناه فراگیر شود تا حضرت مهدی(عج) خودش ظهور کنند و ‌آن را از میان بردارد.

حجت‌الاسلام قیومی با اشاره به مسائل ناخوشایندی که برای حاج داود کریمی پیش آمده بود،گفته است: او کسی بود که به دنبال اشرافیت‌،باندبازی و امکانات نبود و اصلا خودش را در این راه قرار نمی‌داد. خدایی که حاج داود داشت باعث می‌شد او در راه حق گام بردارد از این رو باید ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری حاج داود و سرگذشت زندگی او برای نسل‌های آینده بازگو شود. اگر او احساس می‌کرد که رضای خدا در انجام کاری است، در راه خود متزلزل نمی‌شد و آن را به سرانجام می‌رساند. حاج داود کریمی قصد توحید و اخلاص را درک کرده بود و می‌دانست که تنها خداوند نگهدار انسان‌ها است.

فرآوری : سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: سایت استاد محمود امجد، جماران، خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط:

می‌خواهم از جانبازی انصراف بدهم

از این شهید چه می دانید؟

شکسته شدن یک سکوت عمیق در جمکران