تبیان، دستیار زندگی
مرور کنیم و ببینیم وزرای کابینه دولت یازدهم، چقدر تألیف دارند. آن هم با این پیش فرض که تألیف یا ترجمه یک اثر در قالب کتاب، امری واقعا وقتگیر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزیران دست به قلم

مرور کنیم و ببینیم وزرای کابینه دولت یازدهم، چقدر تألیف دارند. آن هم با این پیش فرض که تألیف یا ترجمه یک اثر در قالب کتاب، امری واقعا وقتگیر است.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتاب

معمولا اگر کتاب نخوان‌ها، بخواهند یک توجیه برای مطالعه نکردن خود ذکر کنند، قطعا جواب این است: وقت نمی‌کنم. حالا فرقی هم نمی‌کند واقعا وقت می‌کنند یا نه، فرقی هم نمی‌کند که چقدر در زندگی روزمره و مسائل کاری خود وقت آزاد دارند. از طرف دیگر در ذهن همه ما این حک شده است که مثلا وزرا باید افراد بسیار مشغولی باشند. از صبح تا شب ناچارند اتاق‌های فکر و جلسات مختلف داشته و باید هر روز کلی ملاقات و بازدید داشته باشند.

با این حال شاید جالب باشد حالا به بهانه هفته دولت هم که شده، مرور کنیم و ببینیم وزرای کابینه دولت یازدهم، چقدر تألیف دارند. آن هم با این پیش فرض که تألیف یا ترجمه یک اثر در قالب کتاب، امری واقعا وقتگیر است.

در این بررسی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، با بیشتر تعداد کتاب به تنهایی در صدر جدول کابینه قرار می گیرد. او 10 عنوان کتاب به زبان فارسی و 26 عنوان لاتین در کارنامه خود دارد.

آخرین کتاب فارسی وزیر امور خارجه، «دیپلماسی چندجانبه» نام دارد که دو سال پیش منتشر شده است. بیشتر کتاب های آقای دیپلمات در حوزه سیاست خارجه و مسائل بین المللی است.

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رتبه دوم وزرای نویسنده قرار دارد. راهنمای مراقبت های چشمی (ویژه پزشکان عمومی)، ناخنک، فیکوچاپ، پرستار چشم پزشکی، دانستنی های چشم پزشکی، جراحی رفراکتیو، کاتاراکت: کتاب راهنمای بیماران، و مراقبین چشم در ایران عناوین منتشر شده از آقای دکتر است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با هفت عنوان در جایگاه سوم قرار دارد. بحران های سیاسی و جنبش های اجتماعی در خاورمیانه، ایران در سیاست خارجی فرانسه، افغانستان: یک دهه پس از سقوط طالبان، بحران های بین المللی: تحلیل نظری و مطالعه موردی، میانجیگری در آسیای مرکزی و قفقاز: تجربه جمهوری اسلامی ایران، نفت و سیاست خارج و میانجیگری در نظریه و عمل عناوین کتاب های او هستند.

مشترکا با وزیر ارتباطات، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جایگاه سوم است. جامعه شناسی تحولات ارزشی در ایران، جامعه شناسی سیاسی فساد در دولت های جهان سوم، مطالعات امنیت ملی، معمای دولت مدنی، ارتقای مدیریت دانش در سازمان ها، مدیریت دانش فرآیندها و رویکردها، و مدیریت بحران و ریسک تألیفات وزیر کار است.

در این بررسی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، با بیشتر تعداد کتاب به تنهایی در صدر جدول کابینه قرار می گیرد. او 10 عنوان کتاب به زبان فارسی و 26 عنوان لاتین در کارنامه خود دارد.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش هم یکی از وزرای پرتألیف کابینه است. توصیه به مدیران مدارس کشور، توصیه به روسای آموزش و پرورش، فراتجربه، و ظرفیت خط مشی گذاری عناوین، تألیفات وزیر دبیران و دانش آموزان است. دو عنوان کتاب با نام های جبران خدمات و برنامه ریزی منابع انسانی از او در دست تالیف است.

اما وزیر اقتصاد هم که چهره آکادمیکی است، تألیفات زیادی دارد. علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کتاب هایی چون پول و تورم: با نگاهی به فرآیند تورم در ایران، مالیات بر ارزش افزوده: مروری بر ادبیات موضوع و تجربیات، سازمان امور مالیاتی کشور، بررسی اثرات اجرای مالیات بر ارزش افزوده بر تورم در ایران، و بررسی اثرات احتمالی اجرای مالیات بر ارزش افزوده بر توزیع درآمد در ایران کتاب های آقای اقتصاددان است.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله وزیرانی است که کتاب خاطرات خود را منتشر کرده است. این کتاب چندی قبل به چاپ دوم هم رسید. مسیحیت، صهیونیست و بنیادگرایی آمریکا و ساختار دولت صهیونیستی اسرائیل از دیگر کتاب های منتشر شده علی جنتی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات هم دستی بر قلم دارد. برخی از تحقیقات چاپ شده از وی عبارتند از: مبانی فقهی روابط بین الملل، نگاهی گذرا به بحث تعادل و تراجیح، قرآن و روابط بین الملل، تمایز قواعد فقه و اصول در نگاه امام خمینی(ره) و دیگران، روزه و احکام آن، درس هایی از نهضت امام حسین(ع)، مجلس رد اعتبارنامه و چند نکته و تاملی در روند حقوق مطبوعات.

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری هم دو جلد کتاب در موضوع مبانی نظری اندیشه سیاسی در اسلام منتشر کرده است.

او می گوید: گرچه مسئولیت های اجرایی پی در پی، نگذاشت چنان که دوست می داشتم، درس بخوانم، اما جذبه درس خواندن به شیوه طلبگی و سر و کار داشتن با کتاب، تا امروز مرا رها نکرده است.

محمد گودرزی وزیر ورزش و جوانان هم تألیفات زیادی دارد.مدیریت رفتار سازمانی در ورزش، اصول علمی کشتی گرفتن، تغذیه ورزشکاران، مدیریت استعداد، روش شناسی تمرین(راهبردها، اصول و مبانی) رشته تربیت بدنی، آناتومی حرکتی در ورزش ها، و مدیریت برتر، برخی از عناوین منتشر شده از وزیر ورزش است. البته برخی از این کتاب ها تألیفی و برخی دیگر ترجمه گودرزی است.


منبع: جام جم