تبیان، دستیار زندگی
عوامل بازدارنده از یاد خدا، بسیار است، ولی مهم‌ترین آن‌ها، اموال و اولاد است که آیه 9 سوره منافقون به آن‌ها اشاره نموده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوامل بازدارنده از یاد خدا را بشناسید


عوامل بازدارنده از یاد خدا، بسیار است، ولی مهم‌ترین آن‌ها، اموال و اولاد است که آیه 9 سوره منافقون به آن‌ها اشاره نموده است.


قرآن

سوره منافقون آیه 9: یآ أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لَاتُلْهِکمْ أَمْوَالُکمْ وَلَا أَوْلاَدُکمْ عن ذِکرِ اللَّهِ وَمَن یفْعَلْ ذَلِک فَأُوْلَئِک هُمُ الْخَاسِرُونَ

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اموال و اولادتان، شما را از یاد خدا غافل نسازد و کسانی که چنین کنند، آنان همان زیانکارانند.

چون یکی از عوامل نفاق، علاقه زیاد به دنیاست، این آیه به مۆمنان هشدار می‌دهد که اموال و اولاد، شما را غافل نکند. (تفسیر نمونه)

عوامل غفلت از یاد خدا

* عوامل بازدارنده از یاد خدا، بسیار است، ولی مهم‌ترین آن‌ها، اموال و اولاد است که این آیه به آن‌ها اشاره نموده است. «لاتلهکم اموالکم و اولادکم عن ذکر اللّه»

* شراب و قمار نیز مانع یاد خداست. «یصدّکم عن ذکر اللّه» (مائده، 91)

* تجارت و داد و ستد نیز می‌تواند از موانع باشد؛ بنابر این، قرآن از کسانی که داد و ستد، آنان را از یاد خدا باز نداشته، ستایش کرده است. «رجال لاتلهیهم تجارة و لابیع عن ذکر اللّه» (نور، 37)

* تکاثر و فزون‌طلبی از عوامل بازدارنده است. «الهاکم التکاثر» (تکاثر، 1)

* آرزوهای طولانی نیز مانع یاد خداست. «یلههم الامل» (حجر، 3)

قرآن، مال و فرزند را مایه فتنه و آزمایش دانسته: «واعلموا انّما اموالکم و اولادکم فتنة» (انفال، 28) و می‌فرماید: «و ما اموالکم و لا اولادکم بالّتی تقرّبکم عندنا زلفی» (سبأ 37) مال و فرزند، عامل قرب شما به خداوند نیستند.

* رفاه‌زدگی از عوامل دیگر غفلت است. «متّعتهم و آبائهم حتی نسوا الذّکر» (فرقان، 18)

* البته علاقه به دنیا، آنگاه خطرناک است که انسان، دنیا را مقدمه آخرت نبیند و هدفش در تمام کارها، دنیا باشد. «فاعرض عن من تولّی عن ذکرنا و لم یرد الاّ الحیاة الدنیا» (نجم، 29) از کسی که از یاد ما اعراض کرده و جز زندگی دنیا اراده‌ای ندارد، دوری کن.

* روشن است که غفلت از یاد خدا، سبب هم‌نشینی با شیطان شده: «و من یعشُ عن ذکر الرّحمن نقیض له شیطانا فهو له قرین» (زخرف، 36) و انسان را به عذاب شدید و فزاینده‌ای گرفتار می‌سازد. «و من یعرض عن ذکر ربّه یسلکه عذاباً صَعَداً» (جنّ، 17)

تجارت و داد و ستد نیز می‌تواند از موانع باشد؛ بنابر این، قرآن از کسانی که داد و ستد، آنان را از یاد خدا باز نداشته، ستایش کرده است. «رجال لاتلهیهم تجارة و لابیع عن ذکر اللّه» (نور، 37)

* آنچه خطرناک است، غفلت از یاد خداست، نام بردن از اموال و اولاد، به خاطر آن است که این دو، قوی‌ترین عامل غفلت هستند.

* «ذکر اللّه» شامل همه‌گونه ذکر و یاد خدا می‌شود، اما بارزترین ذکر خدا، نماز است؛ که باید مراقب بود رسیدگی به اموال و اولاد، انسان را از نماز بازندارد.

* شاید دلیل مانع بودن مال و فرزند، جلوه‌های ظاهری آن‌هاست که انسان را از خدا غافل می‌سازد. «المال و البنون زینة الحیاة الدنیا» (کهف، 46)

روشن است که غفلت از یاد خدا، سبب هم‌نشینی با شیطان شده: «و من یعشُ عن ذکر الرّحمن نقیض له شیطانا فهو له قرین» (زخرف، 36) و انسان را به عذاب شدید و فزاینده‌ای گرفتار می‌سازد.

قرآن، مال و فرزند را مایه فتنه و آزمایش دانسته: «واعلموا انّما اموالکم و اولادکم فتنة» (انفال، 28) و می‌فرماید: «و ما اموالکم و لا اولادکم بالّتی تقرّبکم عندنا زلفی» (سبأ 37) مال و فرزند، عامل قرب شما به خداوند نیستند.

* برای آن که مۆمنان را موعظه کنید و آنان بپذیرند، به آنان شخصیت دهید. «یا ایها الّذین آمنوا...»

* لازمه ایمان، برتری دادن یاد خدا بر مال و فرزند است. «یا ایها الّذین آمنوا لاتلهکم اموالکم...»

* مال و فرزند، کم یا زیادش، می‌تواند مانع یاد خدا باشد. «اموالکم... اولادکم»

* خسارت واقعی، غفلت از یاد خدا است. «فاولئک هم الخاسرون» (از دست دادن مال و فرزند، خسارت جزئی است؛ ولی غفلت از خالق، خسارت کلی است)

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: قرآن

مطالب مرتبط:

«تنها آرام کننده‌ی دل‌ها»

اگر اهل مسابقه هستید بخوانید

معامله با خدا

عامل محرومیّت‌ها و مشکلات چیست؟

آرزوی شیطان چیست؟

شیوه‌ی تربیتی اسلام: تشویق ده برابر تنبیه

دین‌داری، همیشه آسان نیست!

سرچشمه همه کمالات چیست؟

آموزش اصول نامه‌نگاری در قرآن

هنگام وسوسه‌ی شیطان، چه کار کنیم؟

دنیا، مزرعه‌ی آخرت است

ملاک انسانیت چیست؟

تنها راه هدایت، اینجاست!

رابطه مۆمنان با یکدیگر چگونه است؟

خداوند چه چیزی را وسیله‌ی فریب می‌داند؟

چند مصداق از مهجور کردن قرآن

راهِ رهایی از تمام بن‌بست‌ها در زندگی مشترک

از ترس آینده، امروز را سخت نگیرید!