تبیان، دستیار زندگی
خبر های داغ از پرونده های محمدرضا رحیمی، م ه و بابک زنجانی.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حبس برای معاون اول احمدی نژاد


خبر های داغ از پرونده های محمدرضا رحیمی، م ه و بابک زنجانی. 

اژه ای

این روزها سر قوه قضاییه بسیرا شلوغ است آنهم با پرونده های حساسی چون پرونده بابک زنجانی ، م ه و محمدرضا رحیمی. تلاشی که از سوی قوه قضاییه جای تحسین دارد و امیدواریم این پرونده ها با جدیت و عدالت پیگری شود اخرین خبرها از این پرونده ها و سایر موضوعات در نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا مطرح شده است که اهم ان را در زیر می خوانید:

خلاصه پرسش

رسانه

خلاصه پاسخ

پرونده شکایت شورای عالی شهرسازی و معماری از شهرداری تهران درباره تداوم ساخت و ساز در بوستان مادر چه شد؟

خبرآنلاین

موضوعات دو دسته است، اگر شکایت شده است، رسیدگی می شود. مسئله این است که ممکن است دو نهاد اختلاف داشته باشند و اینجا طبیعی است بررسی شود که حق با چه کسی است. زمانی اصل موضوع روشن است که خلاف است، ولی در مواردی که اختلاف است، باید بررسی شود. در برخی پرونده ها دیده ایم فردی جنگل را قطع کرده و ساختمان می سازد. این آشکار است که خلاف است. برخی مواقعی می بینیم اختلاف بر سر حریم اراضی است که اختلاف بین دو دستگاه پیش می آید که باید بررسی و رسیدگی شود. اینجا دیگر باید دستگاه های ذیربط وارد شوند

پرونده محمدرضا رحیمی چه شد؟

خبرگزاری طوفان

حکم ایشان صادر شده و چون قطعی نیست قابل اعلام نیست. فی الجمله محکومیت حبس و جزای نقدی است اما نمی توانم جزئیات را تا زمان قطعی شدن بگویم.

اختیارات تفویض شده به شما چیست؟

واحد مرکزی خبر

برخی از موارد قانونی که در امکان تفویض داشت، به معاون اول قوه سپرده شد. تعدادی از این موارد احصا شده و واگذار شده و برخی نیز در آینده واگذار می شود و به تدریج بر اساس اختیارات جدید باید ساختار تشکیلاتی و نیروهای جدید در نظر بگیریم. مانند نظارت بر اصل 49 و اصل 142 قانون اساسی و برخی از موارد اداری قوه قضاییه، هماهنگی بین معاونتها و سازمانهای تابعه، بررسی طرح های این معاونتها، در حال بررسی هستیم ببینیم چه موارد دیگر قابل تفویض است.ماده 18 که دستور اعاده دادرسی می دهند، قابل تفویض نیست، ولی مقدمات آن قابل تفویض است.

آتش سوزی در زندان شهرکرد چه شد؟

خبرگزاری حزب الله

پرونده تشکیل شده و هنوز تحقیقات ادامه دارد. برخی محکومان کشته شدند و برای رسیدگی به پرونده این افراد و دلایل آتش سوزی هنوز در حال بررسی هستیم.

موارد مصداقی برای برنامه های جدید قوه چیست؟

خبرگزاری میزان

مواردی مانند کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها، در حال اجراست که به زودی نهایی می شود. ممکن است برخی از این قوانین، باید تغییر کند و برخی نیز در بستر قانونی فعلی قابل دسترسی است. شتاب در اقداماتی مانند به کارگیری فناوری نوین را در نظر داریم.

دادگاه مهدی هاشمی چه شد؟

شبکه خبر

فعلا دادگاه در مرحله تفهیم اتهام و شنیدن دفاعیات است و امروز هم ادامه داشت.

پرونده مدیر سابق ستاد سوخت و باشگاه ورزشی چه شد؟

روزنامه ایران

کیفرخواست صادر نشده، تحقیقات ادامه دارد تا 3 روز پیش هم 2 نفر بازداشت بودند.

برنامه قوه برای کاهش پرونده های زمین خواری چیست؟

روزنامه راه مردم

تنها قوه قضاییه نمی تواند موضوع را به صفر برساند. وزارت جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و سایر دستگاه ها باید به میدان بیایند تا به حریمها و منابع طبیعی تجاوز نشود. اگر این دستگاه ها به جد کار خود را انجام ندهند کار قوه قضاییه خیلی زیاد می شود و صفر کردن این تخلفات شدنی نیست. در غرب تهران، 26 حکم اجرا شد و حدود 30 هکتار از زمین ها آزاد شد و تعداد زیادی ساختمان تخریب شد. نباید می گذاشتند این ساختمانها ساخته شود. اگر آن موقع دستگاه ذیربط جلوگیری می کرد، چه بهتر وگرنه همان موقع باید به قوه قضاییه گزارش می داد.

فیلتر کردن شبکه وایبر چه شد؟

روزنامه اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در این باره تصمیم می گیرد و سیاستهای مربوط به فضای مجازی بر عهده این شوراست و این البته منافاتی با مسئولیت سایر دستگاه ها از جمله قوه قضاییه، کمیته تعیین مصادیق مجرمانه ندارد. این شورا درباره وایبر تصمیم می گیرد. همه می خواهیم از فناوری جدید نهایت بهره را ببریم اما این را هم قائلیم که باید پیوستهای اطلاعاتی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی نیز فراهم شود. همانطور که آب مایه حیات است و نیاز به تصفیه خانه دارد، دنیای مجازی نیز نیاز به تصفیه دارد و مسئولیت ما درباره سالم سازی و بهداشتی شدن این فضا باقی است. هیچ کس منکر نیست سرعت اینترنت برود بالاولی باید تلاش کنیم آلودگی پیدا نکند.

حکم ناظم مدرسه که متهم به آزار و اذیت دانش آموزان بودند چه شد؟

خبرگزاری ایسنا

در دادگاه بدوی محکوم شد ولی حکم قطعی نشده، اجمالا یک حکم حدی تازیانه، دو سال تبعید و محرومیتهایی از مشاغل و مسایل اجتماعی محکوم شده است.

آیا سعید مرتضوی راست می گوید که شرکتی از تامین اجتماعی به بابک زنجانی واگذار نشده؟

خبرگزاری ایرنا

او امروز احضار شده و پرونده در حال بررسی است و جزئیات پرونده را نمی دانم.

موضع قوه قضاییه درباره تشکیل مجمع عمومی کانون نویسندگان ایران چیست؟

خبرگزاری نسیم

هر چیزی که به حکم قانون تعطیل شود و محدودیت و ممنوعیت برایش ایجادشود، دادستان می تواند در صورت عدم اجرای این احکام، وارد شود و جلوگیری کند. برخی از این محدودیتها، به صورت موقت است و برخی دائمی، این را قاضی تعیین می کند که زمان داشته باشد یا نه.

وضعیت وزیر سابق نفت و پرونده بنزین های آلوده چه شد؟

خبرگزاری شبستان

این بحث تخصصی است و این شکایت مطرح شده و اینکه چگونه است باید بررسی کنیم. معمولا کارشناسان مختلف نظر می دهند و فعلا در حد طرح شدن موضوع است و به نتیجه ای هنوز نرسیده.

پرونده غلامحسین خالدی محیط بانی که برای سومین بار به اعدام محکوم شده چه شد؟

خبرگزاری آنا

اطلاعی از این فرد ندارم. ولی ضابطان خاص و عام و مسئولانی که می توانند از سلاح استفاده کنند، باید طبق قوانین حمل و به کار گیری سلاح استفاده کنند. اگر فردی بر خلاف این قوانین عمل کند، بر حسب نوع تخلف، قابل پیگیری است. اگر کسی از داشتن سلاح سواستفاده کرد و کسی را کشت، قابل تعقیب است لیکن درباره محیط بانان حتما دقت می شود و کاملا مراقبت می شود که بر اساس ضوابط و وظایف خود عمل کرده یا نه.

چرا بازداشت 8 معدن دار شهر بافق اتفاق افتاد؟

خبرگزاری ایلنا

ما یک بحث اعتراض داریم، یک انتقاد داریم و یکی هم اقدامات خلاف قانون که باید تمیز داده شود. اعتراض از مجرای قانونی باید پیگیری شود تا چیزی که فکر می کند حق است به اثبات برسد. زمانی کسی تشخیص می دهد کار درستی را انجام داده ولی دست به اقدامات غیرقانونی می زند. چه بسا اصل یک امری حق باشد ولی از طریق غیرقانونی وارد می شود و اصل حرف حق را هم لوث می کنند. وقتی کسی اعتراض دارد ولی راه عبور مردم را می بندد و اخلال در نظم عمومی و ترافیک ایجاد می کند، این را نمی شود چون اعتراض دارد، بخشید. اگر خیابان را بست، خلاف قانون کرده و با او برخورد می شود.

ماجرای دستگیری 36 وبلاگ نویس در روزهای اخیر چیست؟

جار پرس

دروغ است و ما حتی یک مورد هم نداریم که کسی با این عناوین و ابراز عقیده تحت تعقیب قرار گرفته باشد.

قبول دارید لوایح قضایی به دولت برود و بعد به مجلس تقدیم شود؟ لایحه قانون وکالت به کجا رسید؟

خبرگزاری فارس

قوانین موضوعه مجلس از طریق طرح و لایحه تصویب می شود. لایحه از طریق دولت تقدیم مجلس می شود، چه قضایی و چه غیرقضایی. یعنی قوه قضاییه نمی تواند لایحه را مستقیم به مجلس بدهد، باید به دولت بدهد. در قانون اساسی، تنظیم لوایح قضایی بر عهده قوه قضاییه است و به دولت می دهد. بحث اینجاست که آیا دولت می تواند این لوایح را دستکاری کند؟ این اختلاف نظر بود. تفسیر شورای نگهبان گفت دولت حق دخالت در لوایح قضایی را ندارد و عینا باید به مجلس بدهد. اگر هم دولت لایحه قضایی را به مجلس نداد، قانون مدتی ساکت بود. کما اینکه در دولت قبل اتفاق افتاد و لایحه به دولت داده شد ودولت به مجلس نفرستاد. قانونی تصویب شد که دولت سه ماه وقت دارد این لایحه را به مجلس بفرستد و در نهایت ظرف 6 ماه باید بفرستد در صورت خودداری دولت، قوه قضاییه راسا لایحه را به مجلس می دهد. درباره قانون وکالت نیز این لایحه، قضایی است. اگر چنانچه تغییرات اساسی در این لایحه قرار داده شود، مورد قبول ما نیست و اگر به اینجا برسد که مطالب مورد نظر قوه قضاییه تغییر کند، از ناحیه قوه قضاییه به مجلس اعلام می شود. شورای نگهبان هم نظر داده که بدون نظر قوه قضاییه، لایحه قضایی به مجلس نرود و شورای نگهبان رد می کند. امیدواریم کار به اینجاها کشیده نشود.

سرنوشت پرونده کهریزک در دیوان عالی کشور چه شد؟

روزنامه خراسان

امیدوارم به همین زودی شعبه مربوطه اظهار نظر کند و صحبتی هم داشته ام. بخشی که حکم صادر شده و اعتراض شده، امیدوارم به زودی قطعی شود.

جزئیات نامه آقای میرکاظمی درباره بنزین های آلوده به قوه قضاییه چیست؟

خبرگزاری مهر

در جریان نیستم

چرا حوادث زیادی توسط شهرداری به وجود می آید و می گویند دست پیمانکار است؟

شبکه جام جم

علی القاعده اگر شرایط نظارت شهرداری انجام شود، کار خوبی است. اما بنای شهرداری اگر این باشد که کارهایشان را برون سپاری کنند، بهتر است. همه افراد که گزینش نمی شوند، ولی باید گزینش پیمانکاران دقیق تر صورت گیرد.اصل مطلب قابل توجه است.

لایحه تربیت و آموزش ضابطان قوه قضاییه چه شد؟

باشگاه خبرنگاران جوان

این آموزشها به صورت نوبه ای و مستمر انجام می شود.

پرونده شکایت از خودروسازان چه شد؟

روزنامه حمایت

هنوز شکایتی به قوه قضاییه واصل نشده است.

برگزاری "فشن شوها" با مجوز وزارت ارشاد را چطور ارزیابی می کنید؟ و آیا قوه قضاییه برنامه ای برای برخورد با این مسایل دارد؟

روزنامه قدس

کشور ما اسلامی است و مردم مسلمان هستند و قانون اسلامی است و همه انتظار دارند در شئونات اسلامی، همه چیز رعایت شود.دستگاه های متولی امور فرهنگی نیز باید نهایت دقت را داشته باشند تا مشکلی پیش نیاید. با کمال تاسف تایید می کنم که برخی از مفاسد امروز فرهنگی در جامعه، خلاف شان نظام و مردم مسلمان ما است و همگان انتظار داریم وزارت ارشاد دقت بیشتری را در این باره مبذول کنند. اگر هم جرم مشهودی اتفاق بیفتد، ضابطان موظف به برخورد هستند.

بخش سیاست تبیان


منبع : خبرانلاین