تبیان، دستیار زندگی
تصرف شهر فاو به دست قوای ایرانی و پیروزی هایی که رزمندگان در این منطقه حساس به دست آوردند، عراق را بیش از پیش در موضع ضعف قرار داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سه کربلا پس از فاو


تصرف شهر فاو به دست قوای ایرانی و پیروزی هایی که رزمندگان در این منطقه حساس به دست آوردند، عراق را بیش از پیش در موضع ضعف قرار داد.

سه کربلا پس از فاو

کمک های بی دریغ کشورهای عربی و همچنین غرب هم نتوانست شکست سنگین سردمداران رژیم بعث را توجیه و افکار عمومی مردم عراق را راضی نگه دارد. از این رو عراق که در هر سال با عملیاتی گسترده از سوی رزمندگان ایرانی مواجه می شد، تصمیم گرفت تا استراتژی دفاعی خود را تغییر داده و برای مقابله با عملیات ایران، روشی جدید را اختیار کند. این تصمیم که حاصل جلسات مختلف فرماندهان بلند پایه با رییس حکومت عراق بود، استراتژی دفاع متحرک نام گرفت و صدام خود فرماندهی این طرح را عهده دار شد. در برابر این استراتژی قوای مسلح ایران سه کربلا برپا کرد.

اولین کربلا در مهران

دشمن در نخستین اقدام خود تحرکاتی را در مناطق مختلف انجام داد که تصرف و اشغال دوباره شهر مهران و ارتفاعات مشرف بر این منطقه از آن جمله بود. مهران که در نوار مرزی بین دو کشور جزو جبهه میانی به حساب می آمد، نه تنها در آن زمان بلکه از دیرباز و حتی قبل از شروع جنگ صحنه مناقشات مرزی و درگیری های پراکنده بود. با توجه به این که بیشتر نیروهای سپاه پاسداران در فاو درگیر بودند، و حفاظت و دفاع مهران به عهده ارتش بود. عراق در یک حرکت حساب شده دروازه های مهران را گشود و روستاهای اطراف آن را به تصرف خود درآورد. صدام حسین این اقدام ارتش عراق را در ازای از دست دادن فاو، مهم برشمرد. در مقابل وضعیت یادشده، ضرورت آزادسازی مهران اجتناب ناپذیر بود، چرا که حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) فرمانده کل قوا بر آزادی این شهر مهم تاکید فرموده بودند. بر این اساس و به منظور آزادسازی شهر مهران، مقدمات کار از جمله شناسایی و جمع آوری اطلاعات از دشمن آغاز، و عملیات کربلای یک در ساعت 22 و30 دقیقه مورخ دهم تیرماه 1365 با رمز «یا ابا الفضل العباس ادرکنی» آغاز شد.

عراق در یک حرکت حساب شده دروازه های مهران را گشود و روستاهای اطراف آن را به تصرف خود درآورد. صدام حسین این اقدام ارتش عراق را در ازای از دست دادن فاو، مهم برشمرد

دومین کربلا در حاج عمران

اجرای عملیات كربلای 2 در ارتفاعات حاج عمران بیش از هر چیز متأثر از استراتژی معروف به دفاع متحرك ارتش عراق بود كه دستاوردهای عملیات والفجر 2 را به اشغال درآورده بود.

اگر چه زمان عملیات «كربلای 2» مربوط به دوره‌ای است كه استراتژی تعقیب متجاوز در جبهه شمالی پایه‌ریزی شده بود، اما تا قبل از احساس بن‌بست در جنوب، اجرای این استراتژی جدی نشد. به عبارت دیگر، اجرای عملیات كربلای 2 بیش از هر چیز متأثر از استراتژی معروف به «دفاع متحرك» ارتش عراق بود.

در این دوره، ارتش عراق در مورخ 24 اردیبهشت 1365 در منطقه حاج‌ عمران به ارتفاعات 2519 و 2435 حمله كرد و دستاوردهای عملیات والفجر 2 را به اشغال درآورد.

از آنجا كه تسلط و اشراف دشمن بر منطقه، نیروهای خودی را در فشار قرار ‌داد و پیوسته متحمل تلفات ‌كرد، عملیات كربلای 2 با فرماندهی سپاه در دو محور شمالی و جنوبی اجرا شد.

در محور شمالی، ارتفاع «گردكوه» تصرف شد، اما در محور جنوبی، هوشیاری و مقاومت دشمن موجب شد تا نیروهای خودی به عقب بازگردند و ارتفاع 2519 در دست دشمن باقی بماند.

عملیات كربلای 2 با رمز «یا ابا‌عبدالله الحسین(ع)» و با هدف تصرف مجدد ارتفاعات 2435 گردكوه در منطقه‌ای با وسعت 50 كیلومتر در جبهه شمالی اربیل و حاج عمران در دهم شهریور ماه 1365 انجام شد.

سه کربلا پس از فاو

سومین کربلا در خلیج فارس

عملیات کربلای سه یک عملیات آفندی محسوب می شود که در طی یک مرحله با رمز « حسبنا الله و نعم الوکیل» به ارا در آمد.

ساعت 1:30 بامداد یازدهم شهریور 1365 را نشان می داد که رمز عملیات موجی عظیم بر آب های آبی خلیج همیشه فارس انداخت و تا یک روز پس از آن ادامه یافت.

محورهای اصلی عملیات را اروند رود، بویه 8 و اسکله الامیه در عراق تشکیل می داد.

دو اسکله الامیه و البکر قبل از جنگ تحمیلی ظرفیت صدور روزانه یک میلیون بشکه نفت را داشتند وازجمله اسکله‌های صادر کننده نفت عراق محسوب می‌شدند. باشروع جنگ ،این دو پایانه توسط تکاوران شجاع ارتش جمهوری اسلامی ایران منهدم شد اما پس از بازسازی ، به چشم و گوش عراق در خلیج فارس مبدل می‌شوند و بسیاری از کشتیهای بازرگانی و نفتکشها در خلیج فارس، توسط دستگاه‌های موجود دراین پایانه‌ها ردیابی ومورد حمله هوایی و یا موشکی قرار می‌گرفتند. با انجام عملیات والفجر 8 و سقوط سه پایگاه موشکی در منطقه‌ی عملیاتی فاو، دشمن بعثی برای جلوگیری از تکرار این نوع عملیات، بیش از پیش به استحکامات این دو پایگاه می‌افزاید. ارتفاع 11 متری اسکله و سربازان مجهز مستقر در آن، خطری جدی بودند که می‌توانستند منطقه وسیعی را زیر آتش خود بگیرند. با وجود تمامی این مشکلات ، فرماندهان اسلام پس از شناسایی این منطقه، مصمم می‌شوند تا این کانون آتش افروزی را خاموش کنند و آرامش مورد نیاز را به خلیج فارس برگردانند.

فرآوری : سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: سایت: پایگاه اطلاع رسانی حوزه/ پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، وبلاگ 12 شهید

مطالب مرتبط:

عملیاتی برای شهادت

سه عملیات از عاشورا

دل امام شاد شد