تبیان، دستیار زندگی
دوستی در کلاس خراطی (تولید محصولات چوبی) نام نوشت و اگر بدانید که چه تابلوهایی با چوب درست می کرد، پس از مدتی هر کدام را چند صد هزار تومان می فروخت و کلی هم شاگرد داشت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب عشقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لطفا رو به قبله دراز نکشید


دوستی در کلاس خراطی (تولید محصولات چوبی) نام نوشت و اگر بدانید که چه تابلوهایی با چوب درست می کرد، پس از مدتی هر کدام را چند صد هزار تومان می فروخت و کلی هم شاگرد داشت.

سالمند

یک عمر کار می کنی، زحمت می کشی و یکی دیگر برایت پس انداز می کند، تا وقتی به سن بازنشستگی رسیدی ، پاهایت را دراز کنی و بگویی آخیش راحت شدم، یک عمر کار کردم و نان حلال خوردم، خوب از الان به بعد باید چه کار کنم؟ می توانی از فردای روز بازنشستگیت تا ساعت ده صبح بخوابی که البته خوابت نمی برد، چون یک عمر سحرخیز بوده ای و ساعت هفت صبح بلند شده ای، خوب تا ساعت نه در تختت ول می خوری و به سی و یا بیست و پنج سال کار فکر می کنی، بعد بلند می شوی و دست و رو نشسته و اصلاح نکرده روی صندلی آشپزخانه می نشینی و برای خودت چای می ریزی و شاید اولین بگو مگو با همسرت از چند دقیقه بعد شروع می شود که خانمت سبد سیب زمینی را جلویت می گذارد و می گوید پوست بکن!

با اوقات تلخی سبد را پس می زنی و می گویی من بازنشست شده ام که دیگر کار نکنم، حالا بیام سیب زمینی پوست بگیرم؟ از خانه می زنی بیرون دلت می خواست سر کارت می رفتی و سری به همکاران می زدی، به پارک می روی و با همسالانت به گفتگو می نشینی شاید هم با هم یک دست شط رنج بازی کردید.سر ظهر است و موقع نهار، به خانه برمی گردی و با اوقات تلخی همسرت که هیچ کمکش نکردی نهار می خوری و دراز می کشی بعداز ظهر دوباره به پارک می روی... متاسفانه این برنامه خیلی از بازنشسته های ماست، تمام روز خود را به بطالت می گذرانند و می گویند ما کارهایمان را کرده ایم.

اما این روش زندگی مگر تا چند وقت می تواند پاسخ روحیه کسی را دهد که یک عمر در تکاپو بوده است؟ شاید خدا به شما که هم اکنون حدود شصت ساله اید، بیست و یا سی سال دیگر عمر داد، آیا می خواهید باقی مانده عمر خود را به هیچ بگذرانید که البته تبعات آن افسردگی و غلبه شدن انواع و اقسام بیماری هاست؟ آیا نمی توان برنامه ریزی بهتری برای دوران بازنشستگی داشت.

آیا به این جمله اعتقاد دارید که هیچوقت برای شروع دیر نیست؟ یک عمر که مجبور بودید از صبح تا شب کار کنید و برای خیلی کارهای دیگر وقت نداشتید، حالا چیزی که زیاد دارید وقت است، ورزش کنید، به کلاس های ورزشی بروید و یک رشته خاص را حرفه ای یاد بگیرید و در همان باشگاه مربی شوید

قبل از بازنشسته شدن، کاری برای خود پیدا کنید

آیا قبول دارید که انسان با کار زنده است؟ آیا می دانید که ز سستی کژی آید و کاستی؟ باور کنید این بهترین راه است، شما هنوز در دوران کار هستید و کلی هم دوست و آشنا که کلی احترام برایتان قائلند در کنار شما هستند، با چند نفر از آنها صحبت کنید و اگر سنتان خیلی بالا نیست و بیماری خاصی ندارید ، از او برای پیدا کردن کار مناسب و البته سبکِ دیگری کمک بگیرید. هیچوقت نگویید من کارهایم را کرده ام که در این صورت غیر مستقیم منتظر مرگ نشسته اید، هنوز کارهای زیادی است که شما می توانید آنها را انجام دهید، یا علی بگویید و دنبال کار مناسب بگردید.

ورزش، کسب هنر و علم و ...

آیا به این جمله اعتقاد دارید که هیچوقت برای شروع دیر نیست؟ یک عمر که مجبور بودید از صبح تا شب کار کنید و برای خیلی کارهای دیگر وقت نداشتید، حالا چیزی که زیاد دارید وقت است، ورزش کنید، به کلاس های ورزشی بروید و یک رشته خاص را حرفه ای یاد بگیرید و در همان باشگاه مربی شوید.خانمی را می شناسم که پس از بازنشستگی اولین کاری کرد این بود که در کلاس قرآن اسم نوشت و بعد از یکسال دانشگاه هم قبول شد و البته رشته ای که دوست داشت. دوست دیگری در کلاس خراطی (تولید محصولات چوبی) نام نوشت و اگر بدانید که چه تابلوهایی با چوب درست می کرد، پس از مدتی هر کدام را چند صد هزار تومان می فروخت و کلی هم شاگرد داشت.

کار نیمه وقت چطور است؟

کسانی که برنامه های دیگری غیر از کار کردن دارند، می توانند برای این که هم از وجهه اجتماعیشان کاسته نشود و هم کسب درآمدی باشد، کار نیمه وقت و یا پاره وقت را انتخاب کنند.می توانید فقط صبح ها و یا بعد از ظهر ها در جایی مشغول شوید، مغازه داری هم بد نیست، ممکن است که سالها پشت میز نشسته اید و کارمند بوده اید اما این نوع کار ، هم زیاد سنگین نیست و هم تنوع آن بد نیست.

سعی کنید دیگران را از تجربیاتتان بهره مند کنید

چه علم و یا هنری دارید؟ به سرای محلات بروید و با مسول آنجا صحبت کنید و کلاس هایی که مد نظرتان است را برقرار کنید، و یا می دانید مراکز خیریه چقدر به نیروی کار کشته ای مثل شما احتیاج دارند؟ هر جایی که می توانید مفید باشید را از دست ندهید و در انجا مشغول شوید.

زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

مراقبت از عزیزی که فراموشمان کرده

مامان بزرگ ،چرا دلت گرفته؟

بگذارید، دوست‌تان داشته باشند!

قوانین ارتباط با یک فرد سالمند

ما و تنهایی در سالمندی

کارکردن پس از بازنشستگی

دو حرف کلیدی برای آرامش شما

چند قدم آنطرف از جوانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.