تبیان، دستیار زندگی
امروز دوشنبه دهم شهریور 1393 هجری خورشیدی، پنجم ذی القعده 1435 هجری قمری و یکم سپتامبر 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دهم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز دوشنبه دهم شهریور 1393 هجری خورشیدی، پنجم ذی القعده 1435 هجری قمری و یکم سپتامبر 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

10 شهریور 1385

یک فروند هواپیمای توپولف 154 شرکت ایران ایرتور در فرودگاه مشهد سقوط کرد، این هواپیما در مسیر بندر عباس-مشهد در حال حرکت بود و 148 مسافر داشت. در این حادثه 28 تن کشته و 50 تن زخمی شدند.

10 شهریور 1365

عملیات کربلای 2 با شرکت 28 گردان از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با رمز «یا اباعبدالله الحسین(ع)» آغاز شد. این عملیات با هدف تصرف قله ی 2 هزار و 519، ارتفاعات شهید صدر و خارج ساختن خطوط خودی از اشغال دشمن در منطقه ی عملیاتی حاج عمران عراق – محور شمالی جبهه ی جنگ به اجرا درآمد.

10 شهریور 1362

قانون عملیات بانکی بدون ربا پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در هشتم شهریور، مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. این قانون، در کنار تاکید بر حذف ربا، حداقل سود تضمین شده و کار مزد ثابت؛ به مواردی چون حذف بهره از سپرده‏های قرض‏الحسنه و جاری و اعطای جوایز غیرثابت نقدی یا جنسی برای این گونه سپرده‏ها و همچنین مشارکت در سپرده‏های مدت‏دار، در اشکال مختلف مضاربه، اجاره به شرط تملیک، معاملات اقساطی، سرمایه‏گذاری مستقیم و جعاله و... توجه دارد. قانون مورد نظر و روش های اجرایی مربوط به آن پس از تصویب هیات وزیران و شورای پول و اعتبار، به بانک‏های سراسر کشور ابلاغ و به این ترتیب، نظام بانکداری بدون ربا، از یکم فروردین 1363 هجری خورشیدی به وسیله ی بانک‏های کشور به اجرا گذاشته شد.

10 شهریور 1357

صدها دانشجوی ایرانی که در تظاهرات علیه محمدرضا پهلوی در شهر لس آنجلس آمریکا شرکت کرده بودند، با پلیس درگیر شدند.

10 شهریور 1357

ماموران رژیم پهلوی به تظاهرات مردم مشهد که به مناسبت چهلم شهدای این شهر به خیابان ها آمده بودند، حمله کردند و تعداد زیادی از آنان را به شهادت رساندند.

10 شهریور 1341

زمین لرزه ای به بزرگی 7.2 (هفت و 2 دهم) در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) بخش گسترده یی از ایران چون روستاهای ساوه، تهران، همدان و زنجان را به لرزه درآورد. مرکز اصلی این زلزله منطقه ی بویین زهرا در اطراف قزوین بود، این زلزله بیش از 25هزار تن تلفات داشت، در این رویداد 121 روستا با خاک یکسان شد.

10 شهریور 1332

لویی هندرسن سفیر آمریکا در تهران در یادداشتی به اردشیر زاهدی آمادگی دولت آمریکا را برای پرداخت 22 میلیون و 400 هزار دلار به ایران در قالب اصل چهار اعلام کرد.

10 شهریور 1331

لویی هندرسن سفیر آمریکا و میدلتون کاردار انگلیس در تهران در دیداری با محمد مصدق نخست وزیر پیام مشترک رییسان کشورهای خود را تسلیم وی کردند. در این پیام آنها پیشنهاد کردند موضوع پرداخت و میزان خسارت به شرکت نفت ، به حکمیت بین المللی واگذار شود. این پیام با مخالفت ایران روبرو و بعدها به قطع رابطه با انگلیس منجر شد.

10 شهریور 1300

پس از گفت و گوی دولت ایران با کمپانی نفت سینکلر برای واگذاری امتیاز نفت شمال ایران به این کمپانی، دولت انگلیس که واگذاری این امتیاز را به شرکت آمریکایی برخلاف حقوق کمپانی نفت انگلیس و ایران می دانست، به صورت رسمی اعتراض خود را به دولت ایران اعلام کرد.

تنظیم: هومن بهلولی