تبیان، دستیار زندگی
برای حرف مردم هر کاری می کنند از مجرد ماندن تا ازدواج مجدد! این تنها یک گوشه ای از بلایی است که زن و شوهر سر هم می آورند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج مجدد به خاطر حرف مردم!

برای حرف مردم هر کاری می کنند از مجرد ماندن تا ازدواج مجدد! این تنها یک گوشه ای از بلایی است که زن و شوهر سر هم می آورند.

امیر رضوانی - بخش اجتماعی تبیان
حرف مردم

زندگی امروزی است و حرف مردم؛ آنچه که در سبک زندگی ما عامل بسیاری از تغییرات و آسیب ها شده است حرف مردم است. در واقع آنقدر رانه ها به ویژه ماهواره ها در تغییر سبک زندگی ما تاثیر دارد حرف مردم برای ما به همان اندازه شاید هم بیشتر اثر دارد. عاملی چون تجمل گرایی نیز نشات گرفته از این مورد است. ما زندگیمان را محدود می کنیم و گاهی خود را در تنگنا و رنج قرار می دهیم فقط به خاطر حرف مردم.ورهای اشباه

این جملات را زیاد شنیده و یا خود به کار برده ایم که "می گویند مردم چه می گویند" یا "حرف مردم را چکار کنیم" جملاتی نشات گرفته از باورهای اشتباه که آغاز بسیاری از مشکلات خانوادگی نیز شده است. برخی از مهمترین عواملی که به خاطر حرف مردم از رسوم قدیمی و بی تکلف خود دور افتاده و بعضا برخی از آنها تا حد تبدیل شدن به یک معضل نیز پیش رفته اند را مورد اشاره قرار می دهیم.

ازدواج

تجرد موضوعی است که این روزها زنگ خطرش به صدا در آمده، سن ازدواج بالا رفته و جامعه پر است از دختر و پسرهایی که مجرد هستند و بسیاری از مشکلات اخلاقی موجود در جامعه نیز از این عامل نشات گرفته است. علت این امر همه آن چیزی نیست که مشکلات فرهنگی و اجتماعی می خوانیم بلکه خیلی از مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه باعث شده است تا دختر و پسر ها دیر و سخت تن به ازدواج دهند. مشکلاتی که بسیاری از آنها نه تنها به خاطر وضع جامعه بلکه ماحصل سبک زندگی ما است. وقتی نمی خواهیم قناعت کنیم، آسان نمی گیریم، می خواهیم از همه بهتر باشیم و... این نگاه های اشتباه باعث شده است که خود ما جوانان را با شرایطی روبرو کنیم که آنها از ازدواج بترسند.

معیار برتری را در زندگی گم کرده ایم اینکه برتری در چیست و اینکه باید به چه سمتی برویم و هدف و ارزش های زندگیمان چه باشد و برای که باشد؟

فارغ از ازدواج گاهی طلاق و حتی ازدواج مجدد نیز متاثر از حرف مردم است مانند زوجی که بچه دار نمی شوند و تمام علاقه به یکدیگر را فدای حرف مردم می کنند یا از هم جدا می شوند یا مرد به سمت ازدواج مجدد می رود در واقع خصوصی ترین تصمیمات زندگی مشترک تابعی از حرف و نگاه مردم می شوند.

بچه دار شدن

جمعیت رو به کاهش است و در آینده با جمعیتی میانسال روبرو خواهیم بود. اگر از پدر و مادری بپرسید یا وارد بطن زندگی آنها شویم می بینیم علت این تک فرزندی ها، مخارج یک بچه است. مخارج سنگین زایمان، تحصیلات، تامین آتیه و..... باعث می شود افراد به سمت زاد و ولد نروند اما بخشی از ین مشکلات و بار اقتصادی تحمیل شده هم متاثر از حرف مردم، چشم و هم چشمی و تجمل گرایی است اینکه حتما دکتر و بیمارستان خاص باشد سیسمونی مارک دار باشد و.... همه اینها باعث شده است که به گفته خدا برای روزی رسانی هم کم اعتقاد یا بی اعتقاد شویم مسائل تازه ای هم اخیرا به تجملات در اینباره اضافه شده است چون گیفت نوزاد، استفاده از دکوراتور برای اتاق بیمارستان و استفاده ازعکاس و فیلم بردار مخصوص؛ همه خرج هایی به خاطر حرف مردم.

صله رحم

صله رجم تنها یک بازدید ساده نیست بلکه فضایی برای پالایش روح، پر از برکات معنوی و مادی است اما این مهم مورد تاکید در اسلام تنها به خاطر حرف مردم آنقدر دچار تجمل گرایی، سخت گیری و بار مالی شده است که دیگر رنگی از رفت و آمدهای گذشته نمی بینیم. این همه برکات توصیه شده به خاطر حرف مردم به وضعیت فعلی رسیده است در حالی که می توان با غذای ساده، پذیرایی ساده و بدون تشریفات دوباره به گذشته برگشت.

حرص پول

ورود پول های شبه دار و حرام درقسمتی از زندگی ما به خاطر حرف مردم است. آنچه در موارد قبل گفته شد بار زندگی سخت را تحمیل می کند، خرج این زندگی ها را به صورت کاذب بالا آمده و برای تامین این خرج و بستن دهان مردم فرد مجبور است حرص پول بزند و از هر طریقی صورت خود را سرخ نگه دارد! حتی در کسب حلال قناعت را از بین برده، آرامش را لگد کوب کرده را انسان را در خدمت زندگی درآورده نه زندگی را در خدمت انسان.

مدرک گرایی

این جملات را زیاد شنیده و یا خود به کار برده ایم که "می گویند مردم چه می گویند" یا "حرف مردم را چکار کنیم" جملاتی نشات گرفته از باورهای اشتباه که آغاز بسیاری از مشکلات خانوادگی نیز شده است

خیلی از مدارک لیسانس ، کارشناسی ارشد و دکترایی که به کاری از زندگی نمی آیند زیاد شده اند که بیشتر این مورد در سطح کارشناسی دیده می شود جوانانی که در به دلیل شرایط اشتغال جذب بازار می شوند یا از ابتدا قصد ورود به بازار را دارند و واقعا مدرکی که می گیرند و هزینه ای که می کنند اصلا به کار آنها نمی آید اما به خاطر حرف مردم و جبر اجتماع مجبورند مسیری بیهوده را در عمر خود سپری کنند مدرکی که بدان علاقه ندارند یا در مسیر زندگی آنها ضروری نیست – این مور فارغ از ارزش علم گرایی است-

آخر کلام

حرف مردم در کل یا در ویژگی های تابع خود چون تجمل گرایی باعث شده است ما نه برای خود بلکه برای دیگران زندگی کنیم برای دیگران مهمانی بگیریم برای دیگران بپوشیم برای دیگران زیر بار قرض برویم و زندگی را به کام خود تلخ کنیم اما آینده پیش رو و زندگی جاوید آن دنیا ارزش ندارد تا به خاطر حرف دیگران آنها را نابود کنیم چرا در سبک زندگی امروز به جای رضایت خدا و آخرت مردم و حرف و نگاهشان محور شده اند. ما از ترس از حرف مردم حساب می بریم اما از وعده های خداوند نه. معیار برتری را در زندگی گم کرده ایم اینکه برتری در چیست و اینکه باید به چه سمتی برویم و هدف و ارزش های زندگیمان چه باشد و برای که باشد؟


ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف

فرمول ترک طمع در خرید شب عید

برای آنها که از ازدواج فرار می کنند