تبیان، دستیار زندگی
وزیر آموزش و پرورش با بیان این که «رویکرد تلفیقی» در طرح «شهاب» باعث رشد علمی سایر دانش آموزان و معلمان می شود، گفت: «شناسایی«، «تربیت» و «هدایت» استعدادهای برتر یک ضرورت جدی در آموزش و پرورش است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» استعدادهای برتر یک ضرورت جدی در آموزش و پرورش است.

«شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» استعدادهای برتر یک ضرورت جدی در آموزش و پرورش است


وزیر آموزش و پرورش با بیان این که «رویکرد تلفیقی» در طرح «شهاب» باعث رشد علمی سایر دانش آموزان و معلمان می شود، گفت: «شناسایی«، «تربیت» و «هدایت» استعدادهای برتر یک ضرورت جدی در آموزش و پرورش است.


علی اصغر فانی در دوره آموزشی مدرسان استانی «طرح شهاب» که در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان برگزار می شود، اظهار کرد: سرمایه هر کشور از سه عنصر سرمایه «انسانی»، «طبیعی» و «فیزیکی» تشکیل می شود که سهم کشورهای توسعه یافته درصد بالای «سرمایه ‌انسانی» است.

وی با بیان این که لازمه «توسعه یافتگی» هر کشور بالا بودن سهم «سرمایه انسانی» است، تصریح کرد: اگر بخواهیم یک کشورتوسعه یافته شویم باید به سرمایه انسانی توجه بیشتر کنیم و سرمایه گذاری در این بخش را افزایش دهیم.

فانی سهم «سرمایه انسانی» از تولید منابع خالص کشور را 34 درصد عنوان کرد و افزود: این درصد در مقایسه با کشورهای توسعه یافته پایین است و از این رو باید  به آموزش و پرورش به عنوان مولد زیرساخت منابع انسانی کشور توجه ویژه کرد.

وزیر آموزش و پرورش «تربیت نیروی انسانی»، «انتقال فرهنگ» و «خلاقیت و نوآوری» را از کارکردهای آموزش و پرورش در دنیا معرفی کرد و ادامه داد: بحث تربیت و تامین سرمایه انسانی هر کشور از اهمیت خاصی برخوردار است و نقش آموزش و پرورش در این مهم منحصر به فرد و ممتاز می باشد.

وی «شناسایی»، «تربیت» و« هدایت» استعدادهای برتر را از ضروریات آموزش و پرورش امروز برشمرد و تاکید کرد: استعدادهای برتر به شرط «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» صحیح و اصولی همراه با نظارت و ارزیابی می تواند سرمایه انسانی آینده کشور را  تامین کند.

استعدادهای برتر به شرط «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» صحیح و اصولی همراه با نظارت و ارزیابی می تواند سرمایه انسانی آینده کشور را تامین کند.

فانی «رویکرد جداسازی» را یکی از روش های «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» استعدادهای برتر عنوان کرد و افزود: این روش با برگزاری یک آزمون، تاسیس مدارس خاص و انتخاب معلمان ویژه شکل می گیرد که این شیوه آموزشی متمرکز علاوه بر اثرات منفی بر روحیه دانش‌آموز، آن را از بدنه جامعه دور می سازد و می تواند مشکلات رفتاری و تربیتی برای او ایجاد کند.

وزیر آموزش و پرورش «رویکرد تلفیقی» را روشی مناسب و البته دشوار در اجرا خواند و گفت: در این روش دانش آموز در اجتماع سایر دانش آموزان دیگر آموزش می بیندکه علاوه بر رشد انگیزه و ارتقای علمی دانش آموزان و معلمان، تربیتی متعادل و ماندگار پیدا می کند.

گفتنی است؛ دوره تامین مدرسان استانی طرح «شهاب» با حضور 120 مدرس از سراسر کشور از چهارم تا هفتم شهریور ماه در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنیگان برگزار می شود.


منبع: خبرگزاری پانا

بخش سفیران تبیان