تبیان، دستیار زندگی
اتاق خواب یکی از مهم ترین فضاها در منازل مسکونی بشمار می آید. زیرا به طور متوسط 3/1 عمر انسان در اتاق خواب می گذرد و مکانی است که انسان بعد از یک تلاش روزانه آن را برای استراحت و آرامش خود انتخاب می کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک پیشنهاد برای طراحی اتاق خواب شما

چیدمانی آرامبخش و لطیف برای اتاق خواب شما


اتاق خواب یکی از مهم ترین فضاها در منازل مسکونی بشمار می آید. زیرا به طور متوسط 3/1 عمر انسان در اتاق خواب می گذرد و مکانی است که انسان بعد از یک تلاش روزانه آن را برای استراحت و آرامش خود بر می گزیند. انتخاب لوازم اتاق خواب و همچنین نوع چیدمان آن كمك زیادی به كسب این آرامش و استراحت واقعی می‌كند.

اتاق خواب

کارشناسان می‌گویند فقط یک تختخواب خوب برای تضمین خوابی که خستگی را از تن به در کند، کافی نیست.دکور اتاق خواب هم اهمیت دارد. رنگ‌های آرام و گرم به ایجاد فضایی آرامش‌بخش کمک می‌کند و در همین حال عکس‌های آویزان روی دیوارهم باید از تصاویر مورد علاقه‌تان – برای مثال، عکس‌هایی که در مسافرت گرفته‌اید – باشد.

پروفسور یورگن زولی، پژوهشگر خواب در بیمارستان دانشگاه رگنزبورگ می‌گوید این ها برای کمک به ایجاد فضایی مناسب برای خواب مفید است.

اورسلا گایزمان، عضو انجمن مبلمان‌سازی آلمان در بن می‌گوید: “اتاق خواب اغلب برای انبار کردن همه اشیای خانه مثل تخت، اتو و یا لباس‌هایی که باید اتو شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.”‌

خیلی سخت است که بتوان آرام گرفت و خوابی آرامش‌بخش را در اتاق خوابی داشت که از آن مثل انباری استفاده شود.

اتاق نباید با یک سری اشیای عجیب و غریب پر شود. "گایزمان" اعتقاد دارد که زمان طراحی دکور اتاق خواب باید فقط بر ضروریات متمرکز شد تا اتاق خواب شلوغ نشود.

تخت، نقطه تمرکز چیدمان اتاق خواب است. اگر تخت تا حد امکان از کمد فاصله داشته باشد، استفاده از این دو فضا ساده تر خواهد بود

چیدمان های پیشنهادی وسایل اتاق خواب

اگر از شکل قرینه ای که در اکثر اتاقهای خواب با یک تخت و دو میز عسلی ایجاد می شود، خسته شده اید، کمی از ابتکار خود بهره گرفته و این فضا را به محلی آرام بخش و شادی آور تبدیل کنید. تخت را طوری قرار دهید که در اطراف آن فضای کافی برای عبور وجود داشته باشد. تخت، نقطه تمرکز چیدمان اتاق خواب است. اگر تخت تا حد امکان از کمد فاصله داشته باشد، استفاده از این دو فضا ساده تر خواهد بود. برای گرم و راحت کردن فضا از قالیچه های نرم و کوچک در کنار تخت استفاده کنید. انتخاب و چیدمان لوازم تزئینی شخصی، گلدان کوچک با گل های طبیعی و چراغ خواب میتواند دو عسلی را به دو فضای متفاوت تبدیل کند. یک تابلو آرامش بخش که عرض آن لااقل یک سوم عرض تخت باشد، در بالای تخت نصب کنید. به طوری که بیشتر به تخت نزدیک باشد تا سقف. اگر در پایین تخت فضای کافی وجود دارد، یک نیمکت یا صندوق زیبا در این قسمت قرار دهید یا یک میز کوچک و مبل راحتی در گوشه مقابل تخت قرار دهید. نور موضعی در اتاق خواب بهتر از نور یک چراغ سقفی است. در صورت تمایل می توانید از هردو استفاده کنید. چراغ های پایه دار یا آباژورهای آویز با سیم بلند که در گوشه اتاق نصب می شوند نیز به ایجاد فضایی مناسب برای استراحت کمک میکنند.

چه وسایلی مناسب اتاق خواب شما نیست؟

خیلی سخت است که بتوان آرام گرفت و خوابی آرامش‌بخش را در اتاق خوابی داشت که از آن مثل انباری استفاده شود.

اتاق نباید با یک سری اشیای عجیب و غریب پر شود. گایزمان اعتقاد دارد که زمان طراحی دکور اتاق خواب باید فقط بر ضروریات متمرکز شد تا اتاق خواب شلوغ نشود.

اما همیشه هم به سادگی نمی‌توان به اثر مطلوب دست پیدا کرد. رفتن به سوی کمدهای کوچک مشکل را حل نمی‌کند. این گونه کمدها برای انبار کردن همه جور وسیله علاوه بر لباس، کفش و کیف استفاده می‌شود و به همین خاطر باید بزرگ باشند. می توان این کمدها را در صورت امکان به خارج از اتاق منتقل کنید. نقطه کانونی اتاق خواب، تختواب است. خواب خوش فقط به تختخوابی راحت بستگی ندارد، بلکه بنا به گفته گایزمن، باید تختخواب بزرگ هم باشد. افرادی که قدشان بالای 185 سانتی‌متر است، در تختخواب‌های استاندارد نمی‌توانند زیاد راحت باشند. آنها بهتر است تختخواب‌هایی که دستکم 220 سانتی‌متر طول دارد، داشته باشند.

اتاق خواب

یک توصیه دیگر برای داشتن خوابی خوش، فناوری‌های جدید را هم شامل می‌شود. کارشناسان می‌گویند برای نمونه، جای تلفن‌های همراه در اتاق خواب نیست. نباید چیزی در اتاق خواب باشد که یادآور کار به حساب آید. رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه را باید در اتاق خواب ممنوع کرد.تلویزیون را هم نباید در اتاق خواب گذاشت، چون با وجود تلویزیون نمی‌توان به آسایش رسید و هنگام تماشای تلویزیون به خواب رفتن، چندان ایده‌آل نیست.یک دلیل دیگر برای بدخوابی هم که اغلب افراد بدخواب از آن گلایه دارند، دمای اتاق است که یا خیلی زیاد یا خیلی کم است.

برای بیشتر افراد دمای مطلوب 18 درجه سانتیگراد است. قبل از رفتن به تختخواب، باز کردن پنجره برای ورود هوای تازه به اتاق می‌تواند فکر خوبی باشد تا سطح رطوبت اتاق به 50 درصد برسد.

و در مقاله بعدی درباره دکوراسیون اتاق خواب سخن خواهیم گفت.

منصور منصوری

کارشناس ارشد معماری

بخش محیط  خانه تبیان


منابع:

1- ابعاد و اندازه ها در فضاهای مختلف یک واحد مسکونی،سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی،وزارت آموزش پرورش:تهران

2- منصوری،منصور.جزوه درس تمرین های معماری(1)

3- نویفرت.اطلاعات معماری،ترجمه کوروش محمودی،

مطالب مرتبط:

یک پیشنهاد برای طراحی خانه شما

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.