تبیان، دستیار زندگی
عملیات کربلای ۲ از جمله عملیات هایی است که در قالب عملیات متوسط رزمندگان اسلام دسته بندی شده و در اواخر سال چهارم جنگ انجام شد. شهید محمود کاوه در این عملیات به همراه عده ای دیگر به شهادت رسید که از آن جمله می توان شهید محمد خاکفیروز، شهید حسن پردازی مقدم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عملیاتی برای شهادت


عملیات کربلای 2 از جمله عملیات‌هایی است که در قالب عملیات متوسط رزمندگان اسلام دسته‌بندی شده و در اواخر سال چهارم جنگ انجام شد. شهید محمود کاوه در این عملیات به همراه عده ای دیگر به شهادت رسید که از آن جمله می توان شهید محمد خاکفیروز، شهید حسن پردازی مقدم و شهید سعید صدیق نام برد.

شهید کاوه

کاوه یکی ازجوانترین فرماندهانی است که هدایت جنگ ایران و عراق را به عهده گرفتند. روزی که جنگ شروع شد او یک جوان 19 ساله بوداما 3 سال بعد فرماندهی تیپ ویژه شهدا را به عهده گرفت. تیپی که از کلیدی‌ترین یگانهای سپاه بود. موفقیت‌ها و انجام عملیات خارق العاده توسط این تیپ با فرماندهی کاوه باعث شد به لشگر ویژه ارتقا یابد. کاوه در 10 شهریور 1365 در منطقه عمومی حاج عمران برروی قله 259 حاج‌عمران بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ و درسن 25 سالگی شهید شد.

از جمله ویژگی‌های مهم این عملیات حضور یک گردان از اسیران داوطلب عراقی درزیر مجموعه تیپ 9 بدر در این عملیات است که به نوبه خود برای اولین بار در طول جنگ این اتفاق افتاد.

عملیات کربلای 2 در منطقه ای به وسعت تقریبی 50 کیلومتر مربع از جبهه های شمالی نبرد در تاریخ 10 شهریور ماه 1365 اجرا شد. در این عملیات بار دیگر ارتفاعاتی در منطقه حاج عمران به تصرف رزمندگان اسلام درآمد. در این عملیات نیروهای دشمن متحمل 3000 نفر کشته و زخمی و 200 نفر اسیر شدند. لشکر 10 سیدالشهداء (ع) نیز در این عملیات با استعداد 5 گردان با رمز «یا ابا عبدالله الحسین ادرکنی» وارد عمل شد و تا تاریخ 25 /7/ 65 در منطقه باقی ماند. از جمله شهدای شاخص لشکر در این عملیات شهید عزیز فرهاد آسمانی بود. گردان حضرت علی اکبر (ع) در این عملیات وظیفه پدآفند از ارتفاع موسوم به شهدا را بر عهده داشت و طی چند روز دفاع جانانه توسط گروهان الحدید (ادوات) پاتک های سنگین دشمن را دفع کرد.از شهدای گردان در این عملیات می توان به شهید اخی و شهید محمودی اشاره کرد.

عملیات کربلای 2 در منطقه ای به وسعت تقریبی 50 کیلومتر مربع از جبهه های شمالی نبرد در تاریخ 10 شهریور ماه 1365 اجرا شد

شهید کاوه

روایتی از ترور شهیدکاوه

سید مجید ایافت روایت می کند: یک روز رفتیم غذاخوری پرشنگ از رستورانهای شهر سقز، با بچه ها گرم صحبت بودیم و انتظار می كشیدیم هر چه زودتر غذا را بیاورند، احساس كردم محمود خودش با ما هست ولی حواسش جای دیگری است. زیر چشمی به چند نفر تازه وارد نگاه كردم، از طرز نگاه محمود فهمیدم كه وضعیت غیر عادی است. در همین حال محمود و یكی از بچه ها بلند شدند و دویدند طرف میز آنها، تا آمدم به خودم بجنبم، دیدم درگیر شدند، ما هم رفتیم كمكشان؛ همه را گرفتیم و دستبند زدیم ، لباس هایشان را دقیق گشتیم، چند تا كلت و نارنجك داشتند ، آن روز از خیر غذا خوردن گذشتیم، سریع آنها را به مركز سپاه آوردیم و دست حفاظت اطلاعات سپردیم. خاطرم است در بازجوئی ها، اعتراف كردند كه می خواستند كاوه را ترور كنند.

شهید کاوه

گریزی به وصیتنامه شهید

بسم رب الشهداء و الصدیقین

دشمن باید بداند و این تجربه را کسب کرده باشد که هر توطئه‌ای را که علیه انقلاب طرح‌ریزی کند، امت بیدار و آگاه با پیروی از رهبر عزیز، آن را خنثی خواهد کرد. آینده جنگ هم کاملاً روشن است که پیروزی نصیب رزمندگان اسلام خواهد شد و هیچگاه ما نخواهیم گذاشت که خون شهیدانمان هدر رود. اگر امروز به‌ انقلاب‌ ما خدشه‌ وارد شود بدانید که‌ به‌ مسلمانهای‌ جهان‌خدشه‌ وارد شده‌ است‌ و اگر به‌ انقلاب‌ ما رونق‌ داده‌ شود آنها پیروز شده‌اند.

فرآوری : سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: سایت: سربازان اسلام/ نوید شاهد/ فاتحان، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران، وبلاگ شهدای کربلای 2

مطالب مرتبط:

سرداری برای الگو شدن

دو دشت پر از عشق برای حاج بابا

عروج سه ستاره از آسمان کردستان