تبیان، دستیار زندگی
وقتی صحبت از آلرژی می شود اولین چیزی که در ذهنمان می آید آبریزش بینی و عطسه است. درست است که بدن ما بیشتر وقت ها به ورود آلرژن...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : الهه گودرزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

8 نشانه عجیب آلرژی


وقتی صحبت از آلرژی یا حساسیت می شود، اولین چیزی که به ذهنمان می آید آبریزش بینی و عطسه است. درست است که بدن ما بیشتر وقت ها به ورود آلرژن ها (مواد آلرژی زا) و مواد خارجی به صورت آبریزش بینی و عطسه پاسخ می دهد، اما گاهی پاسخ های شدیدتری مانند درد معده، سرگیجه و سختی تنفس از علائم آلرژی خواهند بود.


آلرژی

برخی دیگر از علائم آلرژی عجیب و غیرعادی هستند و گاهی فرد اصلا به فکرش نمی رسد که این علائم مربوط به آلرژی باشند. در اینجا می خواهیم برخی از این علائم را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

1- سرگیجه

آیا تا به حال موقع استفاده از تلفن همراه و یا تماشای تلویزیون دچار سرگیجه شده اید؟ اگر این طور است به احتمال زیاد به میدان های الکترومغناطیسی آلرژی دارید! میدان های الکترومغناطیسی را این دستگاه های تابشی ایجاد می کنند. افراد زیادی هستند که در صورت مواجهه طولانی مدت با دستگاه های الکترونیکی، دچار سرگیجه، سردرد و اختلالات خواب می شوند.

آلرژی به میدان های الکترومغناطیسی همچنان سوال های زیادی را بی پاسخ گذاشته و محققان در حال بررسی های جامع در خصوص ماهیت واقعی این بیماری هستند.

2- بثورات پوستی خارش دار

در سال 2004 بعد از بررسی فردی که دچار بثورات پوستی خارش دار شدیدی در ناحیه شکم خود شده بود، معلوم شد که به فلز نیکل حساسیت دارد.

این شخص به دلیل تماس با فلز نیکل در محل کار خود به این آلرژی شدید مبتلا شده بود و از آن پس، فلز نیکل به عنوان یک ماده آلرژی زا در ایجاد بثورات پوستی خارش دار شناخته شد.

کهیر از علائم شایع آلرژی است. اما جالب است بدانید در برخی افراد، حساسیت به نور خورشید باعث بروز تاول، کهیر و ورم پوست می شود

3- زخم های تناسلی

لازم است بدانید همه بیماری های ناحیه تناسلی ناشی از بیماری های منتقله از راه جنسی نیستند، بلکه خیلی ها می توانند ناشی از آلرژی به شوینده ها و لوسیون ها باشند. این آلرژی ها هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می دهند. برای مثال استفاده از برخی لوسیون های زنانه ممکن است برای خانم ایجاد آلرژی نکند، ولی برای همسر او به یک آلرژی منتقله از راه جنسی تبدیل شود.

خیلی وقت ها آنتی بیوتیک های موجود در لوسیون ها هستند که برای فرد به یک آلرژن تبدیل می شوند.

4- تومورهای پوستی

تومورهای پوستی عارضه شایع ناشی از آلرژی به تاتوهای دائمی هستند. در سال 2008 و پس از آن 2010 شیوع این گونه آلرژی ها اوج گرفت. محققان نظر بر آن دارند که ماده قرمز رنگ استفاده شده در تاتو، تاثیر شدیدی بر سیستم ایمنی بدن دارد.

5- تاول، کهیر و ورم پوست

کهیر از علائم شایع آلرژی است. اما جالب است بدانید در برخی افراد، حساسیت به نور خورشید باعث بروز تاول، کهیر و ورم پوست می شود.

در سال 2011 حدود 10 تا 20 درصد اروپایی ها، آمریکایی ها و اسکاندیناوی ها به این بیماری مبتلا شدند. شروع کننده این آلرژی ممکن است اشعه ماورای بنفش نور آفتاب باشد.

کهیر سرد

6- حساسیت به سرما

حساسیت به سرما که به آن کهیر سرد نیز می گویند، یک اختلال التهابی است که از کاهش ناگهانی دمای هوا ناشی می شود. مانند سایر واکنش های آلرژیکی، بیمار معمولا قرمزی، خارش، ورم و کهیر را در مواجهه با هوای سرد و نوشیدنی سرد تجربه می کند.

مبتلایان به این نوع آلرژی در درجه اول لازم است از هوا، آب و نوشیدنی سرد دوری کنند و در کنار آن داروهای آنتی هیستامین مصرف کنند.

شنا در آب سرد شایع ترین دلیل کهیر شدید در کل بدن است. سرما باعث آزادسازی هیستامین و تحریک سیستم ایمنی بدن می شود و خیلی وقت ها باعث افت ناگهانی فشار خون، غش کردن، شوک و حتی در موارد نادر مرگ خواهد شد.

7- ورم و التهاب زبان

سندرم آلرژی دهانی، واکنش آلرژیک به گرده های یونجه موجود در میوه ها و سبزیجات است که باعث خارش و ورم و التهاب زبان، لب ها و گلو می شود.

8- آلرژی به هورمون زنانه

حتما شما هم شنیده اید که خیلی از خانم ها در دوره خاصی از چرخه قاعدگی خود دچار آکنه های شدید و ورم می شوند. درصد کمی از خانم ها به دلیل ابتلا به درماتیت خودایمنی پروژسترون (APD) این علائم را تجربه می کنند.

APD یک بیماری پوستی است که افزایش حساسیت به هورمون پروژسترون در طی مرحله لوتئال چرخه قاعدگی آن را تحریک می کند. این بیماری معمولا در افراد بالغ و به طور نادرتر در دوره بارداری و یا دوران بعد از یائسگی ایجاد می شود.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

10 عامل تحریک کننده آلرژی

آلرژی در فصل پاییز تشدید می شود

4 دستور برای کاهش آلرژی پاییزی

از آلرژی کودکی تا آسم بزرگسالی

6 باور غلط در مورد آلرژی

آلرژی به حیوانات خانگی

7 ماده‌ی غذایی آلرژی‌زا

کودکان استریل، بیشتر دچار آلرژی و سینوزیت می‌شوند

از کجا بفهمیم کودک‌مان حساسیت غذایی دارد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.