وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیا می‌دانستید که مصرف غذاهای فیبردار بدون رژیم‌های غذایی طاقت‌فرسا، می‌تواند گام بلندی در راستای کنترل وزن باشد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاهش وزن با میوه‌های تابستانی


آیا می‌دانستید که مصرف غذاهای فیبردار بدون رژیم‌های غذایی طاقت‌فرسا، می‌تواند گام بلندی در راستای کنترل وزن باشد؟


میوه و سبزیجات

توصیه می‌شود که به جای استفاده از رژیم‌های غذایی نادرست، با مصرف سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات و غلات سبوس‌دار، مصرف فیبر خوراکی‌تان را افزایش دهید و رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشید. هر چند اگر رژیم برای کنترل وزن، علمی و تحت نظر فرد متخصص باشد، قطعاً مصرف فیبر کافی یکی از مشخصات آن رژیم است و باید جنبه‌های دیگر هم رعایت شود.

بزرگ‌ترین نگرانی در چنین مواقعی، گرفتار شدن در بند کیلوهای اضافی چربی است که با سرعت باورنکردنی روی هم انباشته می‌شوند و در نهایت هم به بلای جان افراد تبدیل خواهند شد. با این تفکر که چطور رژیم بگیریم و وزن کم کنیم و البته چطور عطای خوردن خوراکی‌های مورد علاقه‌مان را به لقایش ببخشیم، تابستان را به خودتان تلخ نکنید. شاید خیلی هم لازم نباشد سراغ برنامه‌های غذایی سفت و سخت بروید، بلکه با صحیح خوردن، این دغدغه عصر مدرن را به حداقل برسانید.

 

فیبر بخورید، نوش جانتان!

آیا می‌دانستید که مصرف غذاهای فیبردار بدون رژیم‌های غذایی طاقت‌فرسا، می‌تواند گام بلندی در راستای کنترل وزن باشد؟ نکته اینجاست که باید به تناسب فصل، سراغ مواد غذایی بروید که درصد بیشتری فیبر دارند. فیبر یعنی الیاف یا صمغ‌های گیاهی که به زبان خیلی ساده، حجم معده شما را اشغال می‌کند و باعث ایجاد احساس سیری‌تان خواهد شد.

با خوردن توت‌فرنگی روزانه می‌توانید بیشتر از آنچه تصور می‌کنید ویتامین C و البته آنتی‌اکسیدان به بدن برسانید، به طوری که پوستی شاداب‌تر و البته جوان‌تر از سن واقعی‌تان خواهید داشت.

به این ترتیب، اشتها بسته شده و در نتیجه پرخوری هم متوقف خواهد شد. همچنین، مصرف فیبر باعث تخلیه سریع‌تر مواد غذایی مصرفی از جمله چربی‌ها می‌شود. تحقیقات منتشر شده در ژورنال مواد غذایی نشان داده که خوردن 8 گرم فیبر به ازای هر 1000 کالری که به بدن می‌رسد، می‌تواند موجبات کاهش وزن را فراهم آورد. بنابراین اگر 2000 کالری مصرف می‌کنید، بهتر است مقدار فیبر را به 16 گرم برسانید.

بهتر است برای یک‌بار هم که شده این راه را امتحان کنید، اگرچه قبل از آن باید برخی مواد غذایی متناسب با فصل گرما را شناسایی کنید که فیبر کافی برای کمک به روند کاهش وزن شما داشته باشند. در این مطلب، شما را راهنمایی می‌کنیم تا با اضافه کردن این مواد غذایی تابستانی، برای کاهش وزن خود، راه آسان‌تری پیش بگیرید.

 

توت فرنگی

توت‌فرنگی، محبوب قلب‌ها!

خودتان قضاوت کنید. آیا یارای مقاومت در برابر یک سبد پر از توت‌فرنگی‌های خوش‌رنگ و لعاب را دارید؟ اگر پاسختان منفی است، بدانید جای هیچ نگرانی‌ای نیست، چون توت‌فرنگی با بهره‌مندی از فیبر کافی، برای کاهش وزن بسیار مناسب است.

یک فنجان توت‌فرنگی که هر کدام از وسط دو نیم شده باشند، معادل 3 گرم فیبر به بدن می‌رسانند. در عین حال با خوردن توت‌فرنگی روزانه می‌توانید بیشتر از آنچه تصور می‌کنید ویتامین C و البته آنتی‌اکسیدان به بدن برسانید، به طوری که پوستی شاداب‌تر و البته جوان‌تر از سن واقعی‌تان خواهید داشت. پس بدانید که توت‌فرنگی یکی از آن خوراکی‌های فیبردار تابستانی است که می‌تواند در عین خوشمزگی، برای وزن کم کردن هم به کارتان بیاید.

 

کدوی سبز

اگر کدوی سبز دوست دارید، که خوشبخت هستید! اما اگر دوست ندارید، لطفاً دنبال راهی باشید که بتوانید به این خوراکی تابستانی علاقه‌مند شوید، چون با خوردن یک فنجان کدوی سبز پخته ‌شده، علاوه بر اینکه 3 گرم فیبر به بدن می‌رسانید، تنها 30 کالری دریافت کرده‌اید که قطعاً نمی‌تواند نگران‌کننده باشد.

ذرت به جز فیبر، ویژگی‌های مشابه دیگری با کدوی سبز دارد. از جمله اینکه با برخورداری از 2 ماده فیتوشیمیایی، از سلامت چشمان شما محافظت خواهد کرد.

اگر می‌خواهید درباره کدوی سبز بیشتر بدانید، شاید برایتان جالب باشد که این خوراکی با بهره‌مندی از 2 ماده فیتوشیمیایی به نام‌های لیتویین و زیاکسانتین که در چشم تجمع می‌کنند، مانع ضعف تدریجی ماهیچه‌های چشمی به دلیل بالا رفتن سن خواهد شد. پس چه خوشتان بیاید و چه بدتان، بهتر است برای کدو، جایی در برنامه غذایی ثابت خود باز کنید.

 

ذرت، دردانه تابستانی

با مصرف یک فنجان ذرت شیرین پخته ‌شده، کالری زیادی به بدن می‌رسانید، اما در عین حال میزان فیبری هم که دریافت می‌کنید نیز زیاد خواهد شد. شما با میل کردن یک فنجان ذرت پخته‌ شده، معادل 177 کالری دریافت می‌کنید و این در حالی است که این مقدار ذرت، 5 گرم فیبر به بدن خواهد رساند.

ذرت به جز فیبر، ویژگی‌های مشابه دیگری با کدوی سبز دارد. از جمله اینکه با برخورداری از 2 ماده فیتوشیمیایی، از سلامت چشمان شما محافظت خواهد کرد. این ماده خوراکی، خوشمزه و پرطرفدار است. می‌توانید از آن در سالاد سبز هم استفاده کنید که اتفاقاً این سالاد، منبع غنی دیگری از فیبر است و استفاده از ذرت می‌تواند مقدار فیبرش را افزایش دهد.

 

تمشک کوهی

تمشک، ترش خوشمزه

اگر می‌خواهید فیبر را در بالاترین میزان ممکن و البته از طریق طبیعی به بدن خود برسانید، بهتر است مستقیم سراغ تمشک و هم‌خانواده‌هایش بروید. می‌توانید در یک فنجان تمشک، 8 گرم فیبر پیدا کنید و البته نکته جالب توجه این است که کنار این 8 گرم فیبر، فقط 64 کالری وجود دارد. در عین حال یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد تمشک، فیبر حلال آن است که باعث می‌شود کلسترول بد خون به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا کند.

 

فیبر چیست و به چه کاری می‌آید؟

قطعاً تا به حال درباره فیبر، زیاد خوانده و شنیده‌اید، اما آیا می‌دانید دقیقاً چیست؟ فیبر، الیاف یا صمغ‌های گیاهی است. 2 نوع فیبر در مواد غذایی وجود دارد که هر دو برای سلامت ضروری هستند؛ فیبرهایی که در آب حل می‌شوند که صمغ‌های گیاهی از این گروه هستند و فیبرهای غیر محلول در آب که الیاف گیاهی‌ای مانند الیاف ساقه کرفس از این نوع هستند.

نکته بعدی که بعد از شنیدن نام فیبر به ذهن می‌رسد، این است که آیا واقعاً این ماده خوراکی باعث کاهش وزن می‌شود؟ در واقع وزن ما نتیجه موازنه بین مقدار انرژی (کیلوکالری) مصرفی و دریافتی است. فیبر با کمک به کنترل اشتها و مقدار غذای دریافتی به دلیل حجم زیاد آن که معده را باز می‌کند و احساس سیری زودتر به فرد دست می‌دهد، می‌تواند در تنظیم مقدار مصرف انرژی موثر باشد.

در عین حال، فیبرها به تخلیه سریع‌تر روده و خارج کردن بخشی از چربی‌ها و مواد مصرفی هم کمک می‌کنند. پس نقش اصلی آن، کمک به کنترل وزن است و در صورت تأثیر بر مقدار کالری دریافتی، می‌تواند در کاهش وزن هم موثر باشد.

منبع: دکتر سلام


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: تغذیه و تناسب اندام

 

مطالب مرتبط:

این كارها چاقتان می‌كند!

رژیم غذایی برای رفع چاقی شکمی

رژیم لاغری بدون گرسنگی!

كوچك كردن شكم در 6 هفته!

مهم‌ترین دلایل چاقی

8 دلیل پایین نیامدن وزن

در اسرع وقت، لاغر شویم!

میوه‌هایی برای افراد چاق!

فرزندم دارد چاق می‌شود! 

چرا چربی‌های شکم، آب نمی‌شوند؟ 

جنگ نرم با چاقی!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین