تبیان، دستیار زندگی
در مجموعه‌ی حرم مطهر امام رضا (ع) و در صحن امام خمینی (ره)، مجموعه چندین موزه در کنار هم قرار گرفته‌اند و موزه‌های آستان قدس رضوی را تشکیل داده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موزه‌های آستان قدس رضوی

موزه‌های آستان قدس رضوی


در مجموعه‌ی حرم مطهر امام رضا (ع) و در صحن امام خمینی (ره)، مجموعه چندین موزه در کنار هم قرار گرفته‌اند و موزه‌های آستان قدس رضوی را تشکیل داده‌اند.


این موزه‌ها عبارتند از:

موزه تاریخ مشهد

موزه تاریخ مشهد با 1300 مترمربع زیربنا، در برگیرنده‌ی 50 ویترین است. در این موزه، حدود 182 اثر تاریخی به نمایش در آمده است که به دلیل اطلاعات ارائه شده بر روی آن‌ها، اهمیت خاص یافته‌اند.

موزه قرآن و نفایس

موزه‌های آستان قدس رضوی

گنجینه قرآن در طبقه دوم این ساختمان واقع شده است و در آن، نزدیک به 90 جلد قرآن، 14 جلد مرقع و 13 جلد لاکی و روغنی بسیار نفیس به نمایش گذاشته شده است. پنج قرآن، منسوب به ائمه طاهرین (علیهم‌السلام) است، از جمله خط مبارک امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و امام رضا (ع) که به خط کوفی روی پوست نوشته شده‌اند. قدیمی‌ترین قرآن وقفی این گنجینه، مربوط به سال 393 هجری قمری است که توسط وزیر و صاحب دیوان سلطان محمود و مسعود قزوینی، وقف روضه منوره گردیده است.

گنجینه قرآن در طبقه دوم این ساختمان واقع شده است و در آن، نزدیک به 90 جلد قرآن، 14 جلد مرقع و 13 جلد لاکی و روغنی بسیار نفیس به نمایش گذاشته شده است. پنج قرآن این موزه منسوب به ائمه طاهرین (علیهم‌السلام) است، از جمله خط مبارک امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و امام رضا (ع) که به خط کوفی روی پوست نوشته شده‌اند.

موزه نقاشی

این موزه در طبقه اول موزه مرکزی واقع شده است و 450 مترمربع زیربنا دارد؛ و دارای 15 ویترین و 30 تابلوی نقاشی در سبک‌های مختلف از هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی است.

موزه هدایای مقام معظم رهبری

اشیای این گنجینه، شامل آثار هنری (تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، فرش، تراش روی شیشه، معرق چوب، معرق صدف، سوزن‌دوزی، قلم‌زنی روی مس). انواع ظروف (چینی، کریستال، نقره...)، ماکت‌ها، مدال‌ها و... می‌باشد که توسط شخصیت‌های ملی و خارجی، به مقام معظم رهبری، هدیه شده است.

موزه نجوم و ساعت

اکثر اشیای آن، از وقفیات دکتر سید جلال‌الدین تهرانی است و تعداد اندکی از آن، از خزانه مرکزی آستان قدس به این بخش منتقل شده است.

موزه فرش

موزه‌های آستان قدس رضوی

این گنجینه در دو طبقه با زیربنای 970 مترمربع و با فضای نمایشی هر طبقه 400 متر مربع، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های فرش ایران به‌شمار می‌رود که در حال حاضر، مشتمل بر 60 تخته قالی، قالیچه و انواع سوزن‌دوزی‌های گلابتون، قلاب‌دوزی، ده یک دوزی و معرق‌دوزی، از دوره صفویه تاکنون که توسط مشتاقان و زائران و مجاوران به بارگاه ملکوتی هشتمین امام همام، اهدا یا وقف شده، در معرض بازدید عموم قرار داده است.

موزه سلاح

این گنجینه در تاریخ 8/4/1378 همزمان با میلاد مسعود پیامبر اکرم (ص) و ولادت با سعادت امام جعفر صادق (ع) در طبقه دوم موزه مرکزی واقع در ضلع شرقی صحن امام خمینی (ره) افتتاح گردید.

موزه تمبر و اسکناس

موزه‌های آستان قدس رضوی

از ده‌ها هزار قطعه تمبر موجود در مخزن موزه، حدود 2000 قطعه آن به صورت گزینشی مربوط به دوره‌های قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی و 160 کشور جهان با موضوعات مختلف در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. علاوه بر تمبرها و اسکناس‌های به نمایش درآمده، بیش از یک‌صد هزار تمبر نیز در مخزن موزه نگه‌داری می‌شود.

موزه ظروف

موزه ظروف در طبقه دوم موزه مرکزی در حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد و دارای وسعتی حدود 457 مترمربع است. این موزه دارای 182 اثر از دوره‌های مختلف تاریخی است که در 10 ویترین به نمایش در آمده است.

موزه صدف و حلزون

موزه صدف و حلزون در طبقه اول قرار دارد و دارای وسعتی حدود 457 مترمربع، 13 ویترین و 683 اثر است. اشیای این موزه، بخشی از صدف‌ها و حلزون‌های دریایی است که توسط «محمد سعید فواد وهبه» اهل سوریه به آستان قدس رضوی اهدا شده است.

موزه سکه و مدال

این موزه شامل سکه و مدال‌هایی می‌باشد که از طرف افراد مختلف به آستان قدس رضوی اهدا شده است. سکه‌های موجود در موزه، در 9 ویترین به نمایش در آمده است. این سکه‌ها متعلق به دوره اسکندر، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، امویان، عباسیان، سلجوقیان، غزنویان، سامانیان، آل بویه و صفوی می‌باشد. همچنین سکه‌های نقره ولایت‌عهدی حضرت امام رضا (ع)، ضرب سال 202 و 203 ق. در معرض دید عموم است.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: TNT2006

برگرفته از انجمن: ایران سرای من