تبیان، دستیار زندگی
درست در زمانی که نگاه بسیاری از مردم ما به مشکلات بازارهای انحصاری مانند خودروسازی دوخته شده است سازمان حج و زیارت با تشکیل شرکتهایی مبادرت به اعزام بسیاری از هموطنان ، به سفر معنوی حج عمره می نماید که با کمی بررسی منصفانه ، متوجه سودآوری یک طرفه و غبن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فروش فیش حج قانونی شد

درست در زمانی که نگاه بسیاری از مردم ما به مشکلات بازارهای انحصاری مانند خودروسازی دوخته شده است سازمان حج و زیارت با تشکیل شرکتهایی مبادرت به اعزام بسیاری از هموطنان ، به سفر معنوی حج عمره می نماید که با کمی بررسی منصفانه ، متوجه سودآوری یک طرفه و غبن مالی طرف دیگر یعنی زائرین می شویم .

فرآوری: هانیه اخباریه - بخش اجتماعی تبیان
حج

اما آنچه که باعث شده این مسئله در پرده باشد حظ وافر و معنوی زیارت رسول اکرم (ص) و بیت الله الحرام است که علیرغم تمام مشکلات ، رنج سفر را بر ایرانیان هموار می نماید . اما در عالم واقع تا چه زمانی این خوان گسترده و بازار پرسود برای حج و زیارت ، انحصاری خواهد ماند و آیا بجااست تا با شعار همیشگی " شما به زیارت آمده اید نه سیاحت و تفریح" جیب زائر را خالی کرد؟

مسئولین محترم حج و زیارت ماههاست از کاهش هزینه ها داد سخن می دهند اما این کاهش هزینه ها به جیب چه کسی می رود ؟ به این موارد دقت فرمایید :

1- بابت ثبت نام پول هنگفتی اخذ و کمترین نرخ سود بانکی را به آن اختصاص می دهند .

2- پس از چند سال قیمت محاسبه شده توسط خودشان را به نرخ روز اخذ می نمایند .

3- از روزهای تشرف کاسته و تمام زائرین مجبور به عجله و سرعت در زیارت هستند .

سعید اوحدی

امسال تمهیدات خوبی اندیشیده شده كه برای تعدادی از زائران كه امكان پذیر بوده و برنامه پروازی به ما این اجازه را می‌داده، دوره اقامت در مدینه منوره را به 8 یا 9 روز افزایش دهیم كه این تصمیم تنوع در سفر زائران را به دنبال داشته است

4- خدمات به نحو فاحشی کاهش یافته و تقریبا تمام زوار از کیفیت پائین برخی هتلها ، اتوبوس ها و غذای طول سفر شکایت دارند . ( این مسئله جدای از برخی زاارین عمدتا تهرانی یا خاص است که در بهترین هتل های مکه و مدینه نظیر دارالهادی و ماریوت اسکان یافته و بطور ویژه پذیرایی می شوند همچنین فارغ از دهها زائری که تحت عنوان تبلیغات یا غیره بصورت کاملا رایگان اعزام می شوند )

5- مسئولین حج و زیارت با افتحار از کاهش هزینه ها و افزایش تعداد اعزام ها صحبت می کنند . این کاهش هزینه ها به نفع زایر است یا سازمان حج ؟

6- با نگاهی به تورهای آزاد که توسط آژانس های مسافرتی ( که طبیعتا هدفی جز سود بیشتر ندارند ) نظیر کشورهای حوزه خلیج فارس، به گرانی فوق العاده سفر حج عمره و مغبون شدن زائر خواهید رسید ضمن اینکه اساسا حج و زیارت ، هتل ها و خدمات حمل و نقل در عربستان را بصورت چارتر رزرو و از تخفیف های فراوان نیز بهره مند می گردد .

7- انشاء الله اگر به سفر حج مشرف شدید و ترکی نیز بلد بودید از زائران کشور ترکیه میزان هزینه ، مدت مسافرت و مدت انتظار را جویا شوید . پاسخ بسیاری از سوالها را خواهید یافت . یادتان نرود هتل ها و تغذیه ایشان را نیز مقایسه فرمایید .

8- حج و زیارت هزینه هایی نیز بابت جزوه و غیره از شما دریافت کرده و ناچارید با بن های خرید کتاب از انتشاراتی مخصوص حج وزیارت ، کتاب خریداری کنید !

نهایتا اینکه احتمالا حج و زیارت از این بازار پر سود ، صرفنظر نخواهد کرد و من و شما که آرزوی تجربه این سفر را داریم ناگزیر هستیم مانند انحصار خودرو فقط از این خدمات استفاده کنیم اما ای کاش دستگاههایی نیز بابت آنالیز قیمتها و کیفیت ارائه شده ، ایجاد می شد . سفر ، سفری معنوی است و مسافر نیز میهمان خدا ..

فروش فیش حج قانونی شد

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: فروش فیش حج تمتع دارای اولویت تشرف در همان سال قانونی است و امكان این كار در دفاتر خدمات زیارتی سراسر كشور فراهم شده است.

به گزارش مهر، سعید اوحدی در خصوص روش تهیه قانونی فیش حج، گفت: بر اساس دستورالعمل سازمان حج و زیارت فروش فیش حج تمتع دارای اولویت تشرف در همان سال قانونی است و امكان این كار در دفاتر خدمات زیارتی سراسر كشور فراهم شده است.

سعید اوحدی

بر اساس دستورالعمل سازمان حج و زیارت فروش فیش حج تمتع دارای اولویت تشرف در همان سال قانونی است و امكان این كار در دفاتر خدمات زیارتی سراسر كشور فراهم شده است

وی ادامه داد: امسال برای اولین بار امكان نقل و انتقال برای فیش های عمره دارای اولویت اعزام فراهم شد تا بدین طریق بتوانیم دست سودجویان و دلالان را از مقوله زیارت كوتاه كنیم و به زائران توصیه می كنیم تنها از طریق دفاتر مجاز خدمات زیارتی تحت نظرسازمان حج و زیارت در این خصوص اقدام نمایند.

افزایش مدت زمان اقامت در مدینه برای تعدادی از حجاج

اوحدی در خصوص افزایش زمان اقامت زائران حج تمتع امسال در مدینه منوره گفت: سفر حج تمتع سفری طولانی است و زائران بین 29 تا 32 روز یا بیشتر در سفر هستند، امسال تمهیدات خوبی اندیشیده شده كه برای تعدادی از زائران كه امكان پذیر بوده و برنامه پروازی به ما این اجازه را می‌داده، دوره اقامت در مدینه منوره را به 8 یا 9 روز افزایش دهیم كه این تصمیم تنوع در سفر زائران را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: در سالهای آتی اگر توسعه فرودگاه مدینه منوره و جده این امكان را فراهم آورد كه تعداد پرواز‌ها در برنامه پروازی حج افزایش یابد، امیدواریم بتوانیم مدت زمان سفر حج را كاهش دهیم.


منابع: تابناک، الف، ایلنا