تبیان، دستیار زندگی
کتاب طب اسلامی گنجینه تندرستی که حاصل سال ها تحقیق و پژوهش آقای دکتر رضا منتظر است، امروز به منبعی معتبر در طب اسلامی و سنتی تبدیل شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب طب اسلامی، گنجینه تندرستی


کتاب طب اسلامی گنجینه تندرستی که حاصل سال ها تحقیق و پژوهش آقای دکتر رضا منتظر است، امروز به منبعی معتبر در طب اسلامی و سنتی تبدیل شده است.

کتاب طب اسلامی

دکتر رضا منتظر (متولد 1349– تهران) متخصص، محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی و صاحب آثاری چون "طب اسلامی گنجینه تندرستی" و "طب ایرانی اسلامی در آیینه تاریخ" است.

برای معرفی این کتاب میهمان آقای دکتر درعطار خانه اکسیر شدیم.

این روزها ما برای تسکین کوچکترین دردهایمان دنبال قرص و کپسول می‌گردیم، اما حتما راه حل دیگری هم هست.

تا به حال شده برای تهیه دارو به جای داروخانه به عطاری بروید؟!

رضا منتظر که دانش آموخته پزشکی کلاسیک است، سال هاست که اولویت خود را طب سنتی و اسلامی قرار داده و به خوبی توانسته داشته‌های علم اصیل پزشکی را در این کتاب جمع‌آوری کند.

کارشناسان معتقدند طب سنتی علاوه بر گشودن برخی بن‌بست‌های طب مدرن، آن را تعدیل می‌کند و طب جدید هم به نوعی مکمل طب سنتی است.

رضا منتظر در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: متاسفانه چیزی که در ذهن قشر تحصیلکرده و پزشکان و متخصصین ما قرار داده‌اند این است که علم پیشرفت کرده و با این ترقی و مدرنیته، پزشکی جدید جای طب سنتی را گرفت، اما این گونه نیست. همانطور که در فصل اول کتاب اشاره کردم یک کودتای طبی در اروپا و ایران رخ داد که بساط طب سنتی را تا امروز جمع کرده است.

ما ضمن به کار بردن منابع طب سنتی و اصیل، یک‌سری ذخیره‌های ارزشمند در طب اسلامی را هم در کتاب جمع کردیم که فصلی را به خود اختصاص داد

متاسفانه بین این دو طب تا به حال هیچ مقایسه‌ای صورت نگرفته است و اگر کسی انجام داده است ارائه کند و این را ثابت کند که طب شیمیایی از طب سنتی برتر است و امروز نباید به طب سنتی برگشت که یک چنین چیزی تا به حال نبوده و ما تمام این شواهد و مستندات را در این کتاب آورده‌ایم.

وی در ادامه گفت: ما تاریخ طب را به معنای واقعی زیر ورو کردیم و بعضی از این کتاب‌ها را که در بازار نبود و الان هم نیست را نیز مطالعه کردیم و برای استفاده و بهره‌ بردن از آنها حتی به عضویت کتابخانه خاص درآمدیم که بتوانیم این منابع را مطالعه کنیم.

دکتر منتظر تصریح کرد: فکر می‌کردیم نگارش این اثر شش ماه زمان ببرد، اما نگارش آن دو سال به طول انجامید.

ما ضمن به کار بردن منابع طب سنتی و اصیل، یک‌سری ذخیره‌های ارزشمند در طب اسلامی را هم در کتاب جمع کردیم که فصلی را به خود اختصاص داد.

رضا منتظر نویسنده کتاب در ادامه افزود: فصلی به عنوان طب در کلام پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) در کتاب وجود دارد و در انتها بحث حجامت که موضوع پایان نامه من بود که شامل ترکیب خون ، اثرات درمانی قدیم و جدید و...  فصلی از کتاب شده است و در نهایت به محصولی که در دست شماست رسیده است.

مقدمه کتاب «طب اسلامی گنجینه تندرستی» را استاد حسین خیراندیش و دکتر سید احمد ثاقبى، دانشیار بیماری هاى داخلی دانشگاه علوم پزشکى مشهد نوشته اند.

فهرست اجمالى مطالب این کتاب شامل موارد زیر است:

مقدمه ى مۆلف

فصل اول : تعریف واژه ها

فصل دوم : بیان حقایق تاریخى

فصل سوم : بیان حقایق طبى در قرآن کریم

فصل چهارم : طب در کلام پیامبراکرم و ائمه اطهارعلیهم السلام

فصل پنجم : نارسایى ها، نقاط ضعف و آفات طب رایج

فصل ششم : برخى شواهد برترى طب اسلامى و سنتى بر طب رایج

فصل هفتم : تکلیف چیست؟

فصل هشتم : موانع موجود در راه احیاء طب سنتى

فصل نهم : حجامت

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

باشگاه خبرنگاران

سایت وعده

معرفی چند کتاب دیگر:

کتاب طب ایرانی اسلامی در آینه تاریخ

رساله ذهبیه؛ کتابی پزشکی از امام رضا

کتاب روش های درمانی با بادکش

کتاب چربی خون (کلسترول خوب، کلسترول بد)

جامع‌ترین اطلس بیماری‌های نادر در کشور

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.