تبیان، دستیار زندگی
هفته ششم لیگ برتر با برتری و صدرنشینی استقلال شروع شد. پرسپولیس در شوره زار قم به دنبال آرامش است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آبی ها در اوج ،قرمزها در شوره زار


هفته ششم لیگ برتر با برتری و صدرنشینی استقلال شروع شد. پرسپولیس در شوره زار قم به دنبال آرامش است.

پنجمین پیروزی استقلال
استقلال و گسترش فولاد

تیم فوتبال استقلال تهران با پیروزی برابر تیم گسترش فولاد تبریز در هفته ششم لیگ برتر به صدرنشینی خود در جدول رده بندی تداوم بخشید. این پیروزی در شرایطی رقم خورد که شاگردان امیر قلعه نویی در هفته های ابتدایی لیگ چهاردهم همه بازیهای خود را با پیروزی به پایان برده اند و یک رکورد خوب را از خود برجای گذاشته اند. استقلال در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم گسترش فولاد تبریز رفت. این مسابقه در نهایت با نتیجه 3 بر صفر به سود استقلال به پایان رسید. آرش برهانی در دقیقه 39 ، امید ابراهیمی در وقت‌های اضافه نیمه اول (از روی نقطه پنالتی) و محمد قاضی دقیقه 88 برای استقلال گلزنی کردند. در نیمه اول، دو تیم بازی چندان با کیفیتی ارائه ندادند. پیش از آنکه استقلال گل برتری را به ثمر برساند، تنها موقعیت خطرناک دو تیم به ضربه شوت جابر انصاری بازیکن گسترش مربوط می‌شد که به آرامی از کنار دروازه استقلال به اوت رفت. تیم گسترش فولاد سعی داشت در این نیمه با پاس‌های نزدیک به هم و زمینی کنترل بازی را در دست بگیرد ولی اشتباهات فردی بازیکنان این تیم گهگاه بازیکنان استقلال را صاحب توپ می‌کرد. در نهایت در دقیقه 39 یعقوب کریمی توپی را از سمت چپ زمین روی دروازه استقلال سانتر کرد. آرش برهانی پیش از آنکه این توپ پیش توسط مدافع گسترش فولاد دفع شود، آنرا قطع و به صورت سرضرب وارد دروازه گسترش فولاد کرد. در وقت‌های تلف شده نیمه نخست خطای بازیکن گسترش در محوطه جریمه خودی روی بازیکن استقلال باعث شد تا داور یک پنالتی برای استقلال اعلام کند که این پنالتی توسط امید ابراهیمی به گل دوم استقلال تبدیل شد. به این ترتیب بازی در نیمه نخست با نتیجه 2 بر صفر به پایان رسید.

در نیمه دوم، بازیکنان گسترش فولاد تبریز بر دامنه حملاتشان افزودند و در تلاش بودند تا بازی را حداقل به تساوی بکشند. به نظر می‌رسید تیم گسترش علاوه بر پرس از زمین استقلال، شوت از راه دور را هم در دستور کار داشت. در همین رابطه مهرداد بایرامی و میلاد جهانی چند بار اقدام به شوتزنی کردند که این توپ‌ها یا از کنار دروازه به بیرون رفت و یا با واکنش محسن فروزان دروازه‌بان استقلال راهی کرنر شد. شاگردان امیر قلعه نویی در نیمه دوم میل به حمله کمتری داشتند و نتوانستند خطر خاصی روی دروازه گسترش فولاد ایجاد کنند. البته محمد قاضی در دقیقه 88 با یک ضربه بغل پای فنی موفق شد سومین گل آبی پوشان به ثمر رساند تا این بازی در نهایت با سه گل به سود استقلال به پایان برسد.

محمدرضا اکبریان داور مسابقه در این دیدار به آندرانیک تیموریان، آرش برهانی، کرار جاسم و امید ابراهیمی از استقلال و مرتضی اسدی از گسترش فولاد کارت زرد نشان داد.

استقلال در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم گسترش فولاد تبریز رفت. این مسابقه در نهایت با نتیجه 3 بر صفر به سود استقلال به پایان رسید

دربی اصفهان به ضرر سپاهان

دیدار تیم های فوتبال ذوب آهن و سپاهان اصفهان در شرایطی با تساوی به پایان رسید که زردپوشان با این تساوی کمی از کورس صدرجدولی ها عقب ماندند. در ادامه بازی های هفته ششم لیگ برتر باشگاه های کشور دو تیم سپاهان و ذوب اهن از ساعت 19 برابر هم صف آرایی کردند که نتیجه تلاش دو تیم تساوی یک بر یک بود. مهدی شریفی مهاجم جوان زردپوشان نصف جهان در ابتدا در دقیقه 56 پیش انداخت اما برتری سپاهان تنها 4 دقیقه دوام آورد . در دقیقه 60 این محسن مسلمان بود که بازی را به تساوی کشاند. در این بازی پر برخورد سینا عشوری با دریافت دومین کارت زرد در دقیقه 80 از زمین مسابقه اخراج شد تا شاگردان یحیی گل محمدی ده دقیقه پایانی را با ده نفر ادامه بدهند.

توقف فولاد

در دیگر این هفته دو تیم فولاد و سایپا در اهواز به مصاف هم رفتند که نتیجه این بازی با تساوی صفر بر صفر به پایان رسید. از نکات ویژه این بازی می شود به دو ضربه پنالتی فولاد اشاره کرد که هر دو از دست رفت. در دقیقه 56 این مهدی بدرلو بود که ضربه پنالتی را از دست داد و 10 دقیقه بعد اسماعیل شریفات دومین پنالتی تیمش را به بیرون زمین زد تا بار دیگر معضل پنالتی گل نکردن بازیکنان فولاد در این این تیم نمود پیدا کند.

برد شیرین تبریزی ها

تیم فوتبال تراکتورسازی در پایان 90 دقیقه مقابل تیم نفت مسجد سلیمان تبریز در هفته ششم لیگ برتر باشگاه‎های کشور به برتری رسید. در ورزشگاه یادگار امام تبریز دو تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز و نفت مسجد سلیمان رو در روی هم قرار گرفتند که نتیجه این بازی 3 بر صفر به سود تراکتورسازان به پایان رسید. محسن دلیر در دقایق 18 و 88  و فرشاد احمدزاده در دقیقه 76 گل های تیم فوتبال تراکتورسازی را به ثمر رساندند. از اتفاقات مهم این دیدار می شود به اخراج محمودی بازیکن نفت مسجد سلیمان در دقیقه 36 بازی اشاره کرد. با این سه امتیاز و تا قبل از پایان بازی استقلال و گسترش، تراکتورسازی با 13 امتیاز موقتا به صدر جدول صعود کرد.

پرسپولیس

پیکان "ریپ" می زند

در دیگر دیدار همزمان، دو تیم نفت تهران و پیکان در ورزشگاه تختی از ساعت 18به مصاف هم رفتند که نتیجه 90 دقیقه تلاش دو تیم تساوی صفر بر صفر بود.

چشم ها به قم دوخته شده است

همه چشم ها به قم دوخته شده است . جایی كه پرسپولیس بحران زده این روزها به شوره زار می رود. در دومین روز هفته ششم لیگ برتر همه چشم ها به قم دوخته شده. جایی كه پرسپولیس بحران زده این روزها به شوره زار می رود تا در برابر صبا صف آرایی كند. نبردی حساسس كه تم اصلی آن بحران است. بحرانی كه پرسپولیس در آن دست و پا می زند و هر نتیجه ای به جز برد در زمین سفت قم می تواند سرخ ها بیشتر در این بحران فرو ببرد. زمینی كه پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر پیروز نشده و همین طلسم دیرپا بحران سرخ ها را وهم انگیزتر جلوه می دهد.

موقعیت: صبا به رغم همه تلخ اندیشی های ابتدای فصل نتایج خوبی تا اینجاكسب كرده و با 8 امتیاز روی پله ششم ایستاده كه بیشتر از انتظاراتی است كه صبایی ها از تیمنشان دارند. صبا هفته گذشته نخستین شكست خود را در فصل جاری پذیرا شد و این نشان می دهد كه پسران مرفاوی در فصل جاری دور از انتظار بوده اند. تیمی كه با مشتی بازیكن جوان و كم تجربه اما بانگیزه بسته شده و شاید همین تنها نقطه قابل اتكای صبا در فصل جاری باشد.

در مقابل پرسپولیس یكی از بدترین فصول خود را در فصل جاری سپری می كند. تیمی كه در 5 هفته ابتدایی بدترین آغاز خود را در تاریخ داشته و همین نشان می دهد كه وضعیت سرخ ها تا چه اندازه بحرانی و بحران تا چه اندازه عمیق است. سرخ بحران زده که در رده دوازدهم قرار دارد، فقط باید در قم پیروز شود تا کمی از دلخوری هواداران بی‌شمارش کاسته شود و فشار انتقادهای پیشکسوتان این تیم هم از روی علی دایی برداشته شود.

باید دید پرسپولیس بحران زده می تواند از صبا سه امتیاز بگیرد یا اینکه شاگردان صمد مرفاوی در قم پرسپولیس را كماكان در بحران نگه می دارند؟!

ستاره: در صبا احمد حسن زاده مهاجم سابق مثل در فصل جاری در صبا امید اول گلزنی در خط حمله است. در پرسپلیس بحران زده این روزها نیز ستاره ای نمی بینیم. چرا كه اگر این تیم ستاره ای داشت، به این روز نمی افتاد!

حاشیه: حسین بادامكی چهره اصلی این بازی است. هافبك سرخ ها كه در ابتدای دو فصل گذشته و در خانه تكانی گسترده از این تیم جدا شد و حالا برابر تیم سابقش می ایستد. روزبه چشمی نیز قبل از صبا در پرسپولیس بود اما تنها روی نیمكت قرمز را دید، نه تركیب اصلی. در پرسپولیس نیز محمد نوری دوباره با تیم سابقش تجدید دیدار می كند. حضور هادی شكوری با سابقه آبی اش می تواند جذابیت بازی را بیشتر كند. سابقه ای كه البته مرفاوی تغلیظ شده آن را دارد و همین حساسیت ها را دوچندان خواهد كرد.

آنها كه نیستند: مثل چند هفته گذشته سرخپوشان همچنان چند بازیکن تاثیرگذارشان را در اختیار ندارند. پیام صادقیان محروم است، هادی نوروزی و حمید علی عسگر هم با مصدومیت دست و پنجه نرم می کنند و رضا نوروزی هم به دلیل پارگی رباط صلیبی ماه ها دور از میدان خواهد بود. رضا نورمحمدی هم سه اخطاره است.

نمایش آخر: صبا در تبریز 4-2 برابر تراكتور شسكت خورد و پرسپولیس در تهران برابر پدیده 1-1 متوقف شد.

ادامه برنامه بازی های هفته ششم

شنبه 8 شهریور

*پدیده – راه‌آهن؛ ساعت: 17:15، ورزشگاه ثامن مشهد

*ملوان – استقلال خوزستان؛ ساعت: 18، ورزشگاه تختی انزلی

*صبا – پرسپولیس؛ ساعت: 19، ورزشگاه یادگار امام قم

فرآوری: بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان


منبع: مهر و برنا