تبیان، دستیار زندگی
نوبخت، سخنگوی دولت با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و یادآور شد: قیمت برخی اقلام به ویژه سوخت را برای اجرای مرحله دوم هدفمندی ها افزایش دادیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مبلغ یارانه نقدی تغییر می کند


نوبخت، سخنگوی دولت با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و یادآور شد: قیمت برخی اقلام به ویژه سوخت را برای اجرای مرحله دوم هدفمندی ها افزایش دادیم.

یارانه

نوبخت در ادامه توضیح داد: نسبت به پرداخت یارانه ها مقید هستیم که به همه به یک نسبت یارانه ندهیم. ما ابتدا از مردم درخواست کردیم کسانی که می توانند یارانه نگیرند به ما اعلام کنند تا یارانه های پرداختی به تولید اختصاص داده شود.

وی با بیان این که بیش از دو میلیون و 400 هزار نفر انصراف دادند، ادامه داد: در 90 روز اول، دولت یازدهم سعی کرد مباحث اطلاعاتی هدفمندی یارانه ها را شفاف کند.در این مدت شناسایی دقیق کرده و دریافتیم که مشکلات زیادی در این راه وجود دارد.

یارانه خارج‌نشینان قطعاً قطع می شود

وی درباره قطع یارانه کسانی که در خارج از کشور زندگی می کنند، گفت: کسانی که خارج از کشور هستند چرا باید یارانه بگیرند؟ کسانی یارانه می گیرند که در داخل کشور هزینه افزایش سوخت را پرداخت می کنند.

به گفته وی، اولین افراد نگران قطع یارانه، افراد کم درآمد هستند و ما قطعا یارانه افراد ساکن در خارج از کشور را قطع می کنیم.معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تاکید کرد: یک ریال از اعتبارات حاصل از انصراف مردم از یارانه ها برای بخش عمران استفاده نشد و خدمات بیمارستان ها از طریق این بخش پرداخت شده است.

به گفته نوبخت، دولت علاقه مند برای بدست آوردن منابع بیشتر است اما در این راه بدون دقت عمل نکرده و تعجیل نخواهیم داشت.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تاکید کرد: یک ریال از اعتبارات حاصل از انصراف مردم از یارانه ها برای بخش عمران استفاده نشد و خدمات بیمارستان ها از طریق این بخش پرداخت شده است

حذف دهک‌های پردرآمد را با اطلاع قبلی آغاز کرده‌ایم

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه طبق قانون دولت موظف است دهک‌های پردرآمد متقاضی دریافت یارانه را حذف کند، گفت: از ابتدای شروع این قانون این کار صورت گرفته و ما به تعدادی از افراد پردرآمد اطلاع داده‌ایم که یارانه آنان را حذف می‌کنیم. محمد شریعتمداری در گفت‌وگو با مهر، در پاسخ به این پرسش که قرار بود بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها پس از 3 ماه گزارشی از نحوه اجرای این قانون و نتایج آن در صحنه اقتصادی کشور ارائه شود، آیا گزارشی از نحوه اجرای این قانون دارید؟ گفت: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در 2 بخش انجام شد، اول ثبت‌نام که باید براساس مقررات مجلس شورای اسلامی به عمل می‌آمد که از افراد متقاضی نیازمند در12 روز ثبت‌نام کردیم و تلاش شد با آرامش کامل هم به شکل مراجعه حضوری و هم استفاده از اینترنت ثبت‌نام کنیم که نزدیک به 75 میلیون نفر ثبت نام کردند.

اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در 2 بخش انجام شد، اول ثبت‌نام که باید براساس مقررات مجلس شورای اسلامی به عمل می‌آمد که از افراد متقاضی نیازمند در12 روز ثبت‌نام کردیم و تلاش شد با آرامش کامل هم به شکل مراجعه حضوری و هم استفاده از اینترنت ثبت‌نام کنیم

شریعتمداری با تاکید بر اینکه قانون صراحت دارد که یارانه به افراد متقاضی نیازمند تعلق می‌گیرد، اضافه کرد: در صورت تشخیص غیرنیازمند بودن افرادی که ثبت‌نام کرده بودند، دولت مجاز است که نسبت به حذف آنان اقدام کنند، البته این قانون به هیچ وجه شامل طبقات پایین و کم‌درآمد جامعه همچون کارمندان دولت، کسبه جزء، کارگران و همه افرادی که دارای درآمد محدود هستند، نمی‌شود. وی تاکید کرد: بنای دولت به حذف افرادی که درآمد محدود دارند، نیست و هرگز چنین قصدی نخواهد داشت. وی با بیان اینکه ما باید در سال‌های آتی قیمت حامل‌های انرژی را به 90 درصد قیمت انرژی در خلیج فارس برسانیم، تصریح کرد: ما براساس قانون باید گام‌هایی را در این زمینه در سال‌های آینده انجام دهیم، اما حتما این کار را با توجه به شرایط زندگی مردم انجام خواهیم داد. نه این دولت بلکه همه دولت‌ها علاقه‌مندند تا همه تلاش خود را به کار گیرند تا بهترین شرایط را برای زندگی و رفاه مردم فراهم کنند. شریعتمداری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا حذف دهک‌های پردرآمد که طبق قانون دولت مجاز به حذف آنهاست، آغاز شده است، گفت: به صورت محدود این کار انجام می‌شود. به گفته وی، بدون آنکه بخواهیم اعلام عام کنیم، به خود افراد پردرآمد اطلاع داده می‌شود. شریعتمداری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا این کار تاکنون صورت گرفته است؟ توضیح داد: حتما این کار شده، از زمانی که این کار صورت گرفته به تعدادی اطلاع داده شده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر، فارس، تسنیم، ایسنا و عصر ایران

مطالب مرتبط:

اعلام زمان و نحوه ثبت‌نام دریافت یارانه

همه یارانه می گیرند با ... ؟

با یارانه چه کارهایی می شد کرد؟

پاسخ به سوالات یارانه ای

آیا از یارانه انصراف می دهید یا خیر؟

یارانه می خواهید کلیک کنید!