تبیان، دستیار زندگی
آزاده صمدی این شب ها سریال «انقلاب زیبا» را روی آنتن دارد. او در این سریال ایفاگر نقش زیبا است ؛ نقشی که به خاطر یک نواختی و تخت بودنش فرصتی دیگر برای تجربه اندوزی این بازیگر فراهم کرده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسوسه های زیبا


آزاده صمدی این شب ها سریال «انقلاب زیبا» را روی آنتن دارد. او در این سریال ایفاگر نقش زیبا است ؛ نقشی که به خاطر یک نواختی و تخت بودنش فرصتی دیگر برای تجربه اندوزی این بازیگر فراهم کرده.

انقلاب زیبا

صمدی که این روزها مشغول تمرین نمایش «پی تو» است در گفت و گویی از «انقلاب زیبا» گفته است که بخش هایی از آن را می خوانید:

وسوسه زیبا

من بهرنگ توفیقی را به عنوان یك كارگردان كاربلد می شناختم. یك همكاری خوب از او دیده بودم. به نظرم تله فیلم های خوش ساختی را كار كرده بود. هرگز همكاری ما رخ نداده بود تا سریال «انقلاب زیبا» كه با من تماس گرفتند. رفتم دفتر پس از گپ و گفت اولیه فیلمنامه را گرفتم خواندم. ما چهار قسمت بازنویسی شده داشتیم كه قطعی بود. چند قسمت دیگر هم آماده بود و قرار بود مابقی كار در طول ساخت نوشته شود. پس از خواندن قصه به نظرم كار خیلی جذاب آمد. نقش زیبا را به خاطر تغییر و تحول و جایگاهی كه در داستان داشت دوست داشتم. قصه ای كه در ادامه آقای عنقا تعریف كرد خیلی برای من وسوسه انگیز بود.می دانستم قصه جذابی از آب در خواهد آمد. من در طول مسیر با آقای عنقا، آقای عباسی زاده و با آقای توفیقی گپ و گفت بسیار داشتم. اطلاعات بسیار خوبی از كار و شخصیت به دست آوردم كه كمك بسیاری در طراحی شخصیت به من كرد.

تعریف زیبا

كاراكتر یك زن مدیر به من معرفی شد كه شركتی را اداره میكند. او در ادامه با فردی كه به لحاظ شخصیتی وجوهی مذهبی دارد آشنا میشود و تصمیم می گیرد با او ازدواج كند. ما كاراكتری عجیب از این آدم می بینیم. طرز فكر خاص كارگردان این مسئله را می توان در لباس پوشیدن و حتی شكل و شمایل خانه اش دید. در طول قصه برای این آدم اتفاقاتی رخ می دهد كه مسیر ذهنی و فكری اش را تغییر می دهد. یكی از این اتفاقات بازگشت پدر زیبا است كه شكنجه گر ساواك بوده و... اتفاقاتی مثل مرگ پدر عواملی است كه زندگی او را از شكل روتین خارج میكند و كار به جایی می رسد كه زندگی او به تزلزل روانی اش و حتی چیزی شبیه به دیوانه شدن می رسد. در ادامه نیز بازگشت او حركت جدید قصه و شخصیت است كه به جذابیت كاراكتر كمك می كرد. او به دنبال سرنخ است تا ببینید معمای زندگی اش در طول 30 سال اصلاً آن كسی نبوده كه فكر می كرده. همین تحولات كاراكتر را برای من جذاب تر می كرد. در واقع او از یك جا از پوسته ای خارج و متحول میشود. ابتدا حس میكند هر دو پایش روی زمین است، خیلی محكم ایستاده و در حال زندگی كردن است اما 30 سال زندگی مسیر ذهنی اش را برهم می ریزد. در واقع اتفاقات طوری شكل می گیرد كه او متوجه میشود كسی بوده كه اصلاً فكرش را هم نمی كرده ...

یک قصه پر کشش زنانه

یکی از جذابیت های «انقلاب زیبا» برای خود من حضور محوری یک زن در راس داستان بود. اتفاقات متعدد و بالا و پائین هایی که برای زیبا رخ می دهد. نقاط ضعف و قوت کاراکتر که باعث می شود به هیچ وجه با یک شخصیت تک بعدی مواجه نباشیم. مسیری که گاهی حس می کنی ممکن است او را به مرز فروپاشی روانی پیش ببرد امّا... به نظر من «انقلاب زیبا» یک قصه پر کشش زنانه است و تلویزیون ما می تواند به این جنس قصه با محوریت زنانه بهای بیشتری بدهد. حتماً هستند داستان های جذاب که با محوریت خانم ها كه می توانند نظر مخاطب را جلب کنند.

به نظر من «انقلاب زیبا» یک قصه پر کشش زنانه است و تلویزیون ما می تواند به این جنس قصه با محوریت زنانه بهای بیشتری بدهد. حتماً هستند داستان های جذاب که با محوریت خانم ها كه می توانند نظر مخاطب را جلب کنند.

پایان انقلاب زیبا

(مکث می کند) نمی دانم چه بگویم! به هر حال تلویزیون است و سیاست گذاری های این رسانه، ما باید رسانه و مخاطب عام آن را در نظر بگیریم. شاید جنس سلیقه من یک مقداری از این اتفاق تلخ تر باشد، ولی به هر حال هنوز هستند آدم هایی که یک پایان شاد و یک Happy ending را بیشتر دوست دارند.

تجربه نقش های مختلف

به عنوان یک بازیگر همیشه دوست دارم نقش های مختلف را با وجوه متفاوت تجربه کنم. خدا را شکر می کنم که این تفاوت در کار من وجود داشته است. نمونه اش فیلم آفریقا، به هر حال در تلویزیون با توجه به نوع پخش و حجم مخاطبش کار من به عنوان بازیگر بیشتر دیده شود. من در فیلم «آفریقا» ایفاگر نقش دختری متزلزل هستم که در شرایطی خاص گیر کرده است. او در تمام زندگی اش دچار رعب و وحشت است که چه بلایی بر سرش می آید؟ می کشند او را یا خیر؟ در آنجا می بینیم که شرایط برای او می سازد كه چگونه و به کجا برود و اصلاً خودش تصمیم گیرنده نیست. به هر حال تعریفی که قصه، از شخصیت می دهد عاملی است که بر مبنای آن بازیگر به دنبال لحن و استایل برای کاراکترش می گردد. من هم به عنوان بازیگر مراقبم ایفاگر نقشی باشیم که سناریو به من معرفی کرده است. با خصوصیات ویژه و متفاوت با قالب همیشگی خودم. هرگز شیرین مضطرب فیلم «آفریقا» با زیبای مدیر در سریال «انقلاب زیبا» قابل مقایسه نیست. شیرین در تمام مدت در حال عجز و گریه است او می ترسد، دلهره دارد و... من در تئاترهایی که بازی كردم سعی داشته ام مدام متفاوت باشم. خودم را تکرار نکنم و شخصیت را بر اساس فیلمنامه یا نمایشنامه تعریف و اجرا کنم.

تجربه سریال کمدی

برای من که خیلی جذاب است( کار کمدی بکنم) می خواهم اگر شرایط مهیا باشد اول یک تئاتر کمدی کار کنم. خیلی دوست دارم شرایطی باشد تا من توانایی ام را در یک کار کمدی هم به نمایش بگذارم. به هر حال شغل و حرفه من بازیگری است و من این فرصت را دارم تا زندگی های مختلف را تجربه کنم. دوست دارم در ژانر کمدی هم تجربه داشته باشم.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : بانی فیلم ( با تلخیص)