تبیان، دستیار زندگی
برگزاری دربی اصفهان و تهران، تقابل منصور ابراهیم زاده با تیم نفت در مسابقه ای که دو ناکام هفته پنجم برابر هم صف آرایی می کنند، شانس خوب تراکتورسازی برای رسیدن به صدر و رویارویی مجید جلالی با هواداران فولاد در اهواز از مهمترین اتفاقات روز نخست از هفته شش ل
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میزبانی استقلال از یک پرسپولیسی


برگزاری دربی اصفهان و تهران، تقابل منصور ابراهیم‌زاده با تیم نفت در مسابقه‌ای که دو ناکام هفته پنجم برابر هم صف آرایی می‌کنند، شانس خوب تراکتورسازی برای رسیدن به صدر و رویارویی مجید جلالی با هواداران فولاد در اهواز از مهمترین اتفاقات روز نخست از هفته شش لیگ برتر است. ضمن اینکه برخی تیم‌ها هنوز حسرت به دل یک پیروزی هستند.

سپاهان اصفهان - ذوب آهن اصفهان

هفته ششم از مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور روز جمعه با برگزاری پنج دیدار آغاز می‌شود. در بین این دیدارها، دربی اصفهان و نبرد دو تیم تهرانی نفت و پیکان از حساسیت بالایی برخوردار است. ضمن اینکه سه تیم دیگر مدعی قهرمانی یعنی استقلال، تراکتور و فولاد در خانه میزبان تیم‌های نیمه دوم جدول هستند که در زیر به این بازی‌ها اشاره می‌شود:

نفت تهران - پیکان تهران

دو تیم بازنده در هفته پنجم لیگ برتر در این دربی کم تماشاگر برابر هم قرار می‌‌‌‎گیرند. در کنار انگیزه دو تیم برای جبران شکست هفته پیش، یکی از این دو تیم برای نزدیک شدن به صدر و دیگری جهت جبران ناکامی‌های بزرگش در لیگ چهاردهم، به سه امتیاز این بازی مهم نیاز دارد.

در این بین نفت تهران، میزبان این دربی کوچک پایتخت‌‎نشینان است و نمی‌خواهد حتی یک امتیاز را هم در این مسابقه مهم از دست بدهد. آنها که هفته پیش پیروزی را با باخت در زمین سایپا عوض کردند، شانس قرار گرفتن در جمع پنج تیم بالای جدول را از دست دادند و برای جبران آن و فاصله نگرفتن با سایر مدعیان به پیروزی در این میدان نیاز دارند.

اما پیکان، ناکام‌ترین تیم لیگ چهاردهم برای پایان دادن به بحران ابتدای فصل، باید در این بازی پیروز شود. آنها در پنج بازی نخست خود در لیگ برتر، نه بردی داشته و نه گلی زدند و امیدوارند در رقابت با یکی از تیم‌های مطرح تهرانی، طلسم ناکامی‌های خود را بشکنند. ضمن اینکه در این بازی، منصور ابراهیم‌زاده مقابل تیم سابق خود قرار می‌گیرد و انگیزه‌های بسیاری برای موفقیت دارد.

سپاهان اصفهان - ذوب آهن اصفهان

بعد از دربی اهواز، دومین رویارویی حساس و مهم تیم‌های یک استان در لیگ چهاردهم، رقابت دو تیم اصفهانی است. هرچند در این مدت شاهد رویارویی تیم‌های تهرانی با همدیگر بودیم اما این دربی‌های پایتخت، اهمیت نبرد تیم‌های اهوازی و اصفهانی را نداشته است.

صدرنشینی با پیروزی پرگل مقابل پیکان، یک اتفاق شیرین برای قلعه‌نویی، تیم استقلال و هوادارانش بود. آنها با روحیه‌‎ای که به خاطر این پیروزی به دست آوردند، در ورزشگاه آزادی به مصاف دومین نماینده فوتبال تبریز می‌روند و با تکیه بر این روحیه و امتیاز میزبانی، تنها به فکر سه امتیاز این مسابقه هستند

البته این بازی از دو جهت اهمیت دارد. ابتدا سپاهان که پس از تساوی مقابل فولاد صدر جدول را از دست داد، برای بازگشت به رتبه نخست به فکر پیروزی در این بازی است. سپاهانی‌ها که در رقابتهای اخیر خود با ذوب‌آهن در دربی اصفهان، برتری محسوسی نسبت به این تیم داشته‌اند، امیدوارند بار دیگر در این بازی مهم به برتری دست یافته تا در صورت ناکامی استقلال در تهران، بیشتر از سایر تیم‌ها شانس صدرنشینی داشته باشند.

در سوی دیگر میدان هم ذوب‌آهن که یکی از چهار قعرنشین لیگ چهاردهم است و هنوز نتوانسته مسابقه‌ای را با پیروزی به پایان برساند، قرار دارد. آنها برای جبران مافات، در اندیشه پیروزی در این بازی بزرگ هستند زیرا بردن سپاهان از یکسو ذوب‌آهن را از لحاظ امتیازی و جدولی به آرامش نسبی می‌رساند و از سوی دیگر روحیه بازیکنان این تیم را برای موفقیت در بازی‌های آینده افزایش می‌دهد.

اما اهمیت دیگر این بازی به خاطر رویارویی مجدد زلاتکو کرانچار و یحیی گل‌محمدی است. مطمئنا گل‌محمدی هنوز هم شکست مقابل تیم کرانچار در فینال جام حذفی را فراموش نکرده است، مسابقه‎ای که این مربی را از اوج به زیر کشید و باعث شد شانس تداوم حضور روی نیمکت پرسپولیس را به عنوان سرمربی را از دست بدهد، به همین دلیل انگیزه این مربی جوان برای مغلوب کردن کرانچار و تیمش بسیار بالاست، هرچند ناکامی در این بازی گل‌محمدی را دوباره در خطر برکناری قرار می‌دهد.

تراکتورسازی تبریز - نفت مسجد سلیمان

تراکتورسازی تبریز - نفت مسجد سلیمان

جبران شکست 2 بر صفر با پیروزی 4 بر 2 یک اتفاق بسیار شیرین برای تراکتورسازی بود که در هفته پنجم مقابل صبای قم رخ داد. تراکتوری‎ها که به لطف این برد، صعود چهار پله‌ ‍ ای در جدول رده‎بندی لیگ برتر داشتند و به رده سوم رسیدند، این هفته میزبان یکی از تیم‌های قعرنشین لیگ برتر هستند.

برتری در این مسابقه ممکن است شاگردان رسول خطیبی را به رده بالاتر برساند اما اگر این اتفاق هم نیفتد، تداوم حضور در بین تیم‌های مدعی باعث می‎شود این تیم رضایت هوادارانش را جلب و شانس خود را برای قهرمانی در این فصل افزایش دهد.

در سوی دیگر میدان اما تیم نفت مسجدسلیمان حضور دارد که یکی از تیم‌های بدون برد لیگ چهاردهم است. هرچند از مجید باقری‌نیا سرمربی این تیم حمایت شده اما اگر نفتی‌ها به این روند خود ادامه دهند، ممکن است شاهد تغییرات در کادر فنی این تیم مسجدسلیمانی باشیم. البته تساوی در این دیدار برای نفتی‌ها چندان مفید نبوده اما بهتر از باختن است و پیروزی در این بازی، یک اتفاق بزرگ برای آنها خواهد بود، بردی که مسجدسلیمانی‌ها را به جریان مسابقات باز می‌گرداند.

فولاد خوزستان - سایپا البرز

بازگشت مجید جلالی به اهواز شاید مهمترین اتفاق قبل از این مسابقه باشد، مربی‌ای که هواداران فولاد خاطره خوشی از او ندارند زیرا نتوانست به همراه این تیم نتایج خوبی را در لیگ برتر بدست آورد. این مربی با تیم سایپا به اهواز سفر می‌کند و پس از اینکه هفته گذشته موفق شد باخت مقابل نفت، را با نخستین پیروزی‌اش در لیگ برتر عوض کند، برای تداوم این روند رو به رشد به پیروزی در اهواز فکر می‌کند.

شاید تساوی هم برای سایپا نتیجه خوبی باشد اما این تیم با تکیه بر نفراتی همچون کاوه رضایی که سابقه حضور در این تیم اهوازی را داشته و یا میلاد میداوودی که یک "استقلال اهوازی" است و دوست دارد به فولاد گل بزند، به فکر کسب یک نتیجه آبرومند در جنوب ایران است.

در نقطه مقابل اما فولادی که پس از سه پیروزی متوالی در لیگ برتر، هفته پیش در زمین سپاهان متوقف شدند و به رده چهارم سقوط کردند، به فکر رسیدن به پیروزی در این دیدار هستند. شاگردان اسکوچیچ برای اینکه از دیگر مدعیان فاصله نگرفته و از مربع بالانشینان دور نشوند، باید در این بازی به پیروزی برسند.

مساوی و یا شکست این تیم اهوازی را به رده‌های پایین‌تر رهنمون خواهد ساخت، اتفاقی که هواداران متعصب فولاد هرگز دوست ندارند برای تیمشان که فصل قبل قهرمان لیگ برتر شد و امسال باید از آن قهرمانی دفاع کند، رخ دهد. آنها اصلا نمی‌خواهند نتیجه‌ای به غیر از پیروزی برای این تیم رقم بخورد. قطعا این پیروزی اگر با ناکامی سه تیم بالای جدول همراه شود، شانس صدرنشینی فولاد در پایان هفته پنجم را افزایش می‌دهد.

 استقلال تهران - گسترش فولاد تبریز

استقلال تهران - گسترش فولاد تبریز

صدرنشینی با پیروزی پرگل مقابل پیکان، یک اتفاق شیرین برای قلعه‌نویی، تیم استقلال و هوادارانش بود. آنها با روحیه‌‎ای که به خاطر این پیروزی به دست آوردند، در ورزشگاه آزادی به مصاف دومین نماینده فوتبال تبریز می‌روند و با تکیه بر این روحیه و امتیاز میزبانی، تنها به فکر سه امتیاز این مسابقه هستند.

پیروزی نتیجه‌ای است که همچنان آنان را صدرنشین لیگ برتر نگه می‌دارد اما تساوی و یا باخت استقلال در این مسابقه مهم که آرزوی دیگر مدعیان لیگ برتر است، ممکن است باعث از دست رفتن صدرنشینی این تیم شود. اتفاقی که هواداران و قلعه‌نویی حداقل در بازی خانگی نمی‌خواهند رخ دهد.

البته گسترش فولاد تبریز با داشتن سرمربی پرسپولیسی و دستیار استقلالی‌اش خیلی دوست دارد در ورزشگاه آزادی به دومین پیروزی خود در لیگ برتر دست یابد و با تکیه بر سه امتیاز این بازی، جایگاه بهتری را در جدول رده‌بندی لیگ برتر به دست آورد.

مهدی تارتار بازیکن و مربی پیشین پرسپولیس هم دوست دارد در این مسابقه از استقلال یک تیم ناکام بسازد، آنهم در این دیدار که علاوه بر گسترش برای پنج تیم دیگر مدعی هم مهم است. هرچند تساوی بهتر از باختن برابر این تیم تبریزی است ولی آنها را امیدوار می‌کند که روزهای بهتری برای ‍ شان رقم بخورد.

برنامه هفته ششم رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور، گرامیداشت هفته دولت (یادواره شهیدان رجایی و باهنر) به شرح زیر است:

جمعه - 07/06/93

* نفت تهران - پیکان تهران، ساعت 18، ورزشگاه تختی تهران

* تراکتورسازی تبریز - نفت مسجد سلیمان، ساعت 18، ورزشگاه یادگار امام تبریز

* ذوب‌آهن اصفهان - سپاهان اصفهان، ساعت 19، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

* استقلال تهران - گسترش فولاد تبریز، ساعت 19، ورزشگاه آزادی تهران

* فولاد خوزستان - سایپا البرز، ساعت 19:10، ورزشگاه غدیر اهواز

شنبه - 08/06/93

* پدیده مشهد - راه‌آهن تهران، ساعت 17:15، ورزشگاه ثامن مشهد

*ملوان بندرانزلی - صنعتی خوزستان، ساعت 18، ورزشگاه تختی انزلی

*صبای قم - پرسپولیس، ساعت 19، ورزشگاه یادگار امام قم

بخش ورزشی تبیان


منبع: مهر