تبیان، دستیار زندگی
صحبت از جوانمردی و اخلاق هیچگاه خالی از لطف نیست به ویژه که امروز (پنجم شهریورماه ) سالروز تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی یکی از ستارگان دنیای جوانمردی است و بجاست یادی از این قهرمان پرآوازه کشتی ایران و جهان داشته باشیم .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آقا تختی تولدت مبارک


صحبت از جوانمردی و اخلاق هیچگاه خالی از لطف نیست به ویژه که امروز (پنجم شهریورماه ) سالروز تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی یکی از ستارگان دنیای جوانمردی است و بجاست یادی از این قهرمان پرآوازه کشتی ایران و جهان داشته باشیم .

جهان پهلوان تختی

غلامرضا تختی در پنجم شهریور ماه 1309 در یکی از جنوبی ترین محلات تهران یعنی خانی آباد به دنیا آمد.

از این رو پنجم شهریور هر سال بهانه ای برای گرامیداشت یاد و خاطره این مرد اسطوره ای ایران است .مردی از تبار پهلوانان و نام آوران تاریخ که ماندگاری نامش در ذهن مردم برای کسب مدال های رنگارنگ نیست بلکه برای با مردم بودن و با مردم زیستنش است.

او وقتی جهان پهلوان تختی شد که با مردم همراه و همگام شد و برای مردم کشتی می گرفت و شادی آنان برایش از هر چیز دیگر مهمتر است.

تواضع، افتادگی، جوانمردی، توجه به زیردستان و اخلاق نیکو از مهمترین ویژگی های جهان پهلوان تختی بود و هیچگاه مردم ایران فعالیت های او را برای کمک به مستمندان، افراد بی بضاعت و زلزله زدگان بویین زهرا فراموش نمی کنند.

بعد از گذشت بیش از چهار دهه از درگذشت پهلوان ایران زمین، او هنوز در قلب مردم جای دارد و در بسیاری از خانه ها و مغازه ها ژس یادگاری از جهان پهلوان تختی بر روی دیوار خودنمایی می کند.

حضور مردم در مراسم سالگرد درگذشت این قهرمان نامی ایران نشان می دهد که ایرانیان عاشق قهرمانان و پهلوانان واقعی هستند و بر همین اساس است که ثˆپهلوانان هرگز نمی میرندثˆ

تختی از20سالگی کشتی را در باشگاه پولاد زیرنظر حبیب الله بلور آغاز کرد و در رقابتهای قهرمانی کشور در سالهای 1329 تا 1338 بارها قهرمان کشور و سه بار نیز پهلوان ایران شد.

تختی در اولین حضور خود در تیم ملی در رقابتهای جهانی 1951 هلسینکی دروزن 79کیلوگرم صاحب مدال نقره شد و در اولین حضور خود در المپیک در رقابتهای 1952 هلسینکی با شکست مقابل کوریدزه (از شوروی) صاحب مدال نقره شد.

افتخارات پهلوان بزرگ کشتی ایران در رقابتهای جهانی 1959 ، 1961 و 1962 تهران، یوکوهاما و تولیدو با کسب دو مدال طلا و یک مدال نقره ادامه یافت.

تختی در رقابتهای المپیک 1956و1960 ملبورن و رم صاحب یک مدال طلا و یک مدال نقره شد.

غلامرضا همچنین در بازیهای آسیایی 1958 توکیو صاحب مدال طلا شد.

تختی آخرین بار در رقابتهای جهانی 1966 تولیدو دوبنده تیم ملی را به تن کرد.

غلامرضا تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن صاحب مدال شود. وی همچنین پر افتخار ترین کشتی گیر تاریخ کشتی ایران است.

بعد از گذشت بیش از چهار دهه از درگذشت پهلوان ایران زمین، او هنوز در قلب مردم جای دارد و در بسیاری از خانه ها و مغازه ها ژس یادگاری از جهان پهلوان تختی بر روی دیوار خودنمایی می کند

وایکینگ پالم سوئدی، عادل آتان ترک، بوریس کولایف روس، پیتر بیلر امریکایی، دیتریش آلمانی، ویحزیستیوک روس، عصمت آتلی ترک، حسن کنگور ترک، الکساندر مدوید بلاروس و احمد آئیک ترک مهمترین رقیبان تختی در 14 سال حضور وی در عرصه بین الملی بودند.

تختی در فهرست بهترین های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد و در رقابتهای جهانی2007 باکو نیز از وی به عنوان یکی از مشاهیر کشتی دنیا تجلیل شد.

البته سالروز تولد جهان پهلوان تختی امسال با سالهای دیگر متفاوت است به این دلیل که اواخر خردادماه امسال «شهلا توکلی»همسر جهان پهلوان تختی و بانوی رازهای وی در بیمارستان ایرانمهر تهران درگذشت.

شهلا توکلی همسر جهان پهلوان تختی بعد از درگذشت همسرش پس از 17 دی ماه سال 1346 ( تاریح درگذشت جهان پهلوان ) هیچگاه در مورد مرگ تختی سخن نگفت و این راز را در دلش نگه داشت و به همین خاطر به «بانوی رازها» شهرت یافت.

«شهلا توکلی» متولد 5 آذر ماه سال 1325 در تهران بود و هنگام مرگ 68 سال داشت. وی در روز 30 بهمن ماه سال 1345 با جهان پهلوان تختی سر سفره عقد نشست و پیمان زناشویی بست که حاصل آن فقط یک فرزند پسر (بابک تختی) بود و چهار ماه پس از تولد فرزند آنها، جهان پهلوان تختی روز 17 دی ماه سال 1346 به طرز مشکوکی درگذشت.

بخش ورزشی تبیان


منبع: ایرنا