تبیان، دستیار زندگی
رقم کلی فروش کتاب در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بالغ بر 140 میلیارد تومان اعلام شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایشگاه کتاب تهران چند میلیارد فروخت؟

رقم کلی فروش کتاب در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بالغ بر 140 میلیارد تومان اعلام شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
نمایشگاه کتاب

نیکنام حسین پور مدیر کمیته تسهیلات رفاهی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درباره برآورد فروش کتاب در این نمایشگاه پس از گذشت بیش از 3 ماه از اتمام آن، گفت: تراکنش های صورت گرفته در کارتخوان ها نشان از آن دارد که حدود 46 میلیارد تومان کتاب در طول نمایشگاه خریداری شده است. علاوه بر این، بر اساس برآوردی که با بانک عامل استخراج کردیم، طبق یک فرمول مشخص بانکی به رقمی بیش از 140 میلیارد تومان رسیدیم.

وی افزود: کل خرید کتاب از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با استفاده از دستگاه های کارتخوان، بن کتاب و پول نقد، این مبلغ (بیش از 140 میلیارد تومان) بوده است.

مشاور توسعه منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه فرهنگ خرید با کارت عابر در سال های اخیر رواج زیادی داشته است، افزود: البته بعضی از ناشرانی هم که در نمایشگاه امسال حضور داشتند، دستگاه های کارتخوانی آورده بودند که به شبکه ما وصل نبود و مربوط به بانکی غیر از بانک عامل (صادرات) بود و لذا ما نمی توانستیم تراکنش آنها را حساب بیاوریم.

به گفته حسین پور، بیشترین میزان فروش کتاب در نمایشگاه امسال هم مربوط به روز 18 اردیبهشت بوده که مبلغ آن حدود 9 میلیارد تومان بوده است.

وی در عین حال جای کتاب را در سبد خانوار نامناسب خواند و افزود: زمانی کتاب جزو اولویت های ششم و هفتم بود اما متاسفانه الان به اولویت دهم به بعد رفته است که دولت هم دارد تلاش می کند کتاب به جایگاه بهتری در سبد خانوار برگردد.

مدیر کمیته تسهیلات رفاهی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همچنین درباره نحوه بازپرداخت وجوه کسانی که قادر به دریافت بن کارت از این نمایشگاه نشدند، گفت: در نمایشگاه امسال ظرفیتی ایجاد شد که یارانه به حدود 240 هزار نفر از دانشجویان و طلاب تحویل شود. رقمی هم که تعیین شده بود، 60 هزار تومان بود که 30 هزار تومان را وزارت ارشاد و 30 هزار تومان بقیه را خود فرد تامین می کرد اما حدود 9300 نفر از این افراد که مبلغ مربوطه (30 هزار تومان) را به حساب ریخته بودند، موفق نشده بودند که کارت خود را دریافت کنند. ما با همفکری بانک صادرات به این جمع بندی رسیدیم که این دانشجویان و طلاب باید با کمترین هزینه بتوانند مبلغ خودشان را دریافت کنند.

به گفته حسین پور، بیشترین میزان فروش کتاب در نمایشگاه امسال هم مربوط به روز 18 اردیبهشت بوده که مبلغ آن حدود 9 میلیارد تومان بوده است.

حسین پور افزود: لذا این امکان فراهم شد که این دسته از دانشجویان و طلاب از اول شهریور بتوانند با مراجعه به کلیه شعب بانک صادرات در سراسر کشور، سهم 30 هزار تومانی خود را دریافت کنند و 30 هزار تومان سهم وزارت ارشاد برای هر کارت هم به خزانه این وزارتخانه برگردد.

وی ابراز امیدواری کرد طی ماه های آتی و تا پایان اسفند ماه، تمامی دانشجویان و طلابی که موفق به اخذ کارت الکترونیک خرید کتاب از نمایشگاه نشده اند، با اخذ وجود مربوط به آورده سهم خود، در این خصوص با بانک تسویه حساب کنند.

مدیر کمیته تسهیلات رفاهی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: چنانچه کسانی هم مبلغی ولو اندک در کارت خود دارند و از نمایشگاه خرید نکرده اند، می توانند با پرداخت نیمی از این مبلغ، نسبت به اخذ مابقی آن از بانک اقدام کنند.


منبع: مهر