تبیان، دستیار زندگی
هر چه بزرگ تر می شود تقبل ها هم بزرگ تر می شود یک فردی که در سیستم علمی مدرک زده ما می خواهد ارشد باشد یا حتی یک دکتر!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هزینه های بالای یک تقلب بزرگ علمی!

هر چه بزرگ تر می شود تقلب ها هم بزرگ تر می شود یک فردی که در سیستم علمی مدرک زده ما می خواهد ارشد باشد یا حتی یک دکتر!

فرآوری: طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
فروش مدرک

سالهاست بازار انقلاب تهران جولانگاه زیرزمینی پایان نامه نویسانی شده که حتی برخی از دانشجویان دانشگاههای بزرگ نیز در این تخلف علمی شرکت کرده اندو اگر سری به این خیابان بزنید با انبوه تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم کسانی روبه‌رو می‌شوید که حاضرند به‌جای شما پایان‌نامه بنویسند و در قبال آن پول دریافت کنند. این تقلب بزرگ علمی که هزینه های گزافی هم برای طرفدارانش به دنبال دارد، همچنان در پیچ و خم یک خلاء قانونی یا آسیب شناسی نکردن بی انگیزگی دانشجویان باقی مانده است.

یک سوال و جواب علمی!

نخستین سوالی که از دانشجو پرسیده می شود درباره وضعیت پروپوزال است. در اینجا به برخی سوال و جوابی که با یکی از پایان نامه فروشان شده است ، اشاره میشود.

می خواستم شرایط نوشتن پایان نامه و هزینه ها را بدانم.

پایان نامه نویس: چه رشته ای هستید؟ پروپوزال تصویب شده؟

یک پایان نامه برای کارشناسی ارشد و یک پایان نامه هم برای دکتری دارم.

پایان نامه نویس: پروپوزال تصویب شده؟

بله، ولی می خواستم پروپوزال را هم شما بنویسید.

گفته می شود در این زمینه این وزارت علوم با توجه به فراگیر شدن مساله خرید و فروش پایان نامه، جلسات متعددی را با مسئولان وزارت علوم، مدیران دانشگاه ها و مسئولان قوه قضاییه برگزار کرده و آیین نامه های وزارت علوم برای برخورد با متخلفان این حوزه را مورد بازنگری قرارداده است

پایان نامه نویس: ببینید خانم برای پروپوزال ارشد 200 هزار تومان و برای دکتری 250 هزار تومان یک جا دریافت می کنیم اما برای نوشتن سایر مراحل پایان نامه، مبالغ به تدریج از شما دریافت می شود.

هزینه کلی پایان نامه چقدر می شود؟ پایان نامه ارشد در رشته تاریخ و پایان نامه دکتری در رشته کامپیوتر هست.

پایان نامه نویس: هزینه کلی رشته تاریخ 800 هزار تومان و برای دکتری چون نیاز به اطلاعات آماری دارد یک میلیون تومان محاسبه می شود.

برخورد قوه قضاییه با موسسات متخلف

علاوه بر استاد و دانشجو، ضلع سوم خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی، موسسات و شرکت های متخلف است.این موسسات با دریافت هزینه های تحقیق و نگارش از دانشجویان، همه مراحل تدوین پایان نامه را انجام داده و محصول نهایی را به دانشجو تحویل می دهند.

هم اکنون یکی از عمده مشکلات وزارت علوم این است که توان برخورد جدی و قانونی با این شرکت ها را ندارد و فعالیت بسیاری از این موسسات متخلف، خارج از کنترل وزارت علوم است.

اما آن گونه که معاون پژوهشی وزیر علوم خبر می دهد، طی چند هفته اخیر، وزارت علوم جلسات متعددی با مسئولان قضایی و ضابطان دادگستری برگزار کرده و در نتیجه این جلسات مقرر شده است که مراجع قانونی و نیروی انتظامی در کوتاه ترین زمان به تخلف این شرکت ها رسیدگی و خاطیان را مجازات کنند.

بنابراین باید انتظار داشت که از این پس علاوه بر کنترل دانشجویان و استادان متخلف در داخل دانشگاه ها، موسسات متخلف خارج از دانشگاه نیز از سوی مراجع قانونی کنترل شود تا حداقل بین دانشجویی که برای نگارش پایان نامه زحمت کشیده و دانشجویی که با پرداخت پول، مشکل را حل کرده است، فرقی وجود داشته باشد.

10 درصد پایان نامه ها خرید و فروش می شود

به دلیل غیرقانونی بودن خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی، آمار دقیق و کاملا موثقی هم از تعداد خرید و فروش پایان نامه ها در دست نیست؛ پایان نامه های حاضر و آماده ای که با وجود منع قانونی، براحتی در اختیار خریدار قرار می گیرد.

همین چند هفته قبل بود که رضا منصوری، عضو شورای بین المللی فرهنگستان علوم، تخمین زد که سالانه بین 3000 تا 5000 پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد در کشور خرید و فروش می شود.

بر اساس آمارهای مرکز اطلاعات و مدارک علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، در سال گذشته حدود 47 هزار پایان نامه در پایگاه ثبت اطلاعات پایان نامه ها به ثبت رسیده است و با اتکا به همین آمار می توان تحلیل کرد که سالانه حدود 10 درصد از کل پایان نامه های دانشگاهی کشور به روش غیرقانونی خرید و فروش می شود

جالب اینجاست که بر اساس آمارهای مرکز اطلاعات و مدارک علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، در سال گذشته حدود 47 هزار پایان نامه در پایگاه ثبت اطلاعات پایان نامه ها به ثبت رسیده است و با اتکا به همین آمار می توان تحلیل کرد که سالانه حدود 10 درصد از کل پایان نامه های دانشگاهی کشور به روش غیرقانونی خرید و فروش می شود.

بر اساس آمارهای رسمی پژوهشگاه علوم و فناوری، بیش از 92 درصد کل پایان نامه های ثبت شده در سال گذشته مربوط به مقطع کار شناسی ارشد بوده است، با این حساب شاید بتوان این گونه برداشت کرد که بیشترین حجم تخلف پایان نامه ها نیز مربوط به همین مقطع تحصیلات تکمیلی باشد.

گرچه برخورد قانونی و قهری با این تخلف ها نیز می تواند تا حد زیادی مشکل خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی را حل کند، اما واقعیت این است که تا وقتی فرهنگ مدرک گرایی در جامعه وجود داشته باشد و بدون توجه به نیازهای واقعی بازار کار، دانشجو جذب شود، در نتیجه نمی توان توقع داشت که بازار خرید و فروش پایان نامه ها و مدارک دانشگاهی به طور کامل متوقف شودمتاسفانه عده ای از بهترین دانشجویان کشورمان که باید وقت خود را صرف تحصیل و تحقیق کنند دلال پایان نامه نویس شده اند که جای تاسف برای دست اندرکاران بی توجه به این پدیده زشت علمی را دارد. اینکه پایان نامه نویسی در کشور شایع شده علاوه بر مدرک گرا شدن دانشجویان به خلاء بزرگ دستورالعملها و بخشنامه ها هم بستگی دارد.

گفته می شود در این زمینه این وزارت علوم با توجه به فراگیر شدن مساله خرید و فروش پایان نامه، جلسات متعددی را با مسئولان وزارت علوم، مدیران دانشگاه ها و مسئولان قوه قضاییه برگزار کرده و آیین نامه های وزارت علوم برای برخورد با متخلفان این حوزه را مورد بازنگری قرارداده است.

در طرح تازه برخورد با متخلفان پایان نامه ای، مسئولان وزارت علوم و مدیران دانشگاه ها، هم با دانشجویان متخلف و هم با استادان متخلف دانشگاه ها برخورد می کنند؛ مسئولان کمیته انضباطی دانشگاه ها نیز موظف شده اند که با جدیت بیشتری بر موضوع خرید و فروش پایان نامه ها نظارت و دانشجویان خاطی را در صورت لزوم، اخراج کنند.


منابع: جام جم آنلاین / خبرگزاری مهر / فرارو