تبیان، دستیار زندگی
هر کس نماز صبح را بر پا دارد و پس از نماز در جایش بنشیند و سوره توحید را 11 مرتبه قبل از طلوع خورشید قرائت کند آن روز مرتکب گناه نمی شود هر چند شیطان به سوی او طمع کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

می خواهی گناه جدیدی نکنی؟

گناه


تمام‌ گناهان،‌ باطن‌ و ملكوت‌ انسان‌ را ظلمانی‌ و تاریک‌ می‌كند زبانی‌ كه‌ دروغ‌ می‌گوید، غیبت‌ می‌كند بوی‌ بدی‌ می‌دهد كه‌ اهل‌ دل‌ آن‌ بو را می‌توانند استشمام‌ كنند.


چشم‌ ملكوتی‌ انسان‌ ملكوت‌ اشیاء را می‌بیند و گوش‌ ملكوتی‌ او صدای‌ باطنی‌ و ملكوتی‌ موجودات‌ را می‌شنود كه ‌چگونه‌ به‌ تسبیح‌ مشغولند «وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لكِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبیحَهُمْ» در این‌ مرحله‌ می‌باید كه‌ ملكوت ‌كل‌ شی‌ء از باطن‌ ولی‌ اله‌ مدد می‌گیرد و قلب‌ و قطب‌ عالم‌ امكان‌ به‌ ممكنات‌ امكان‌ ادامه‌ حیات‌ حُبّی‌ می‌بخشد زیرا حیات‌ و حركت‌ حبّی‌ موجب‌ لقاء و حركت‌ باطنی‌ و ظاهری‌ تمام‌ موجودات‌ است‌، همانطور كه‌ حضرت‌ امیر صلوات ‌آله‌ علیه‌ فرمود: من‌ به‌ منزله‌ قطب‌ برای‌ عالم‌ امكان‌ هستم‌.

در این‌ راستا با مجردات‌ مرتبط‌ می‌شود، فرشتگان‌ برایش‌ سخن‌ می‌گویند و او محدث‌ می‌گردد.

عارف‌ بزرگوار مرحوم‌ آقا فخر تهرانی‌ می‌فرمود: كه‌ مرحوم‌ آیت‌ الله فكور یزدی‌ می‌فرمودند: گاهی‌ كه ‌استخاره‌ می‌كنم‌ صدائی‌ را می‌شنوم‌ كه‌ می‌گوید؛ چنین‌ و چنان‌ بگو مثلاً بگو مسافرت‌ شما به‌ مشهد مقدس‌ خیر و بركت‌ است‌. این‌ مقام‌ همان‌ است‌ كه‌ گوش‌ انسان‌ با صدای‌ فرشتگان‌ آشنا و با خود فرشتگان‌ مأنوس‌ می‌گردد.

ناگفته‌ نماند كه‌ برای‌ محدث‌ بودن‌ مراحلی‌ است‌ كه‌ مرحله‌ عالیه‌ آن‌ اختصاص‌ به‌ ذوات‌ مقدسه‌ چهارده‌ معصوم‌ دارد و مراحل‌ دانیه‌ شامل‌ اولیاء و مردان‌ خدا می‌شود.

البته‌ گوشی‌ كه‌ غیبت‌ می‌شنود، موسیقی‌ ـ حتی‌ موسیقی‌های‌ صدا و سیما ـ را می‌شنود هرگز نمی‌تواند با صدای‌ عالم‌بالا مرتبط‌ شود.

تمام‌ گناهان،‌ باطن‌ و ملكوت‌ انسان‌ را ظلمانی‌ و تاریک‌ می‌كند زبانی‌ كه‌ دروغ‌ می‌گوید، غیبت‌ می‌كند بوی‌ بدی‌ می‌دهد كه‌ اهل‌ دل‌ آن‌ بو را می‌توانند استشمام‌ كنند حتی‌ نوع‌ بوی‌ بد را می‌شناسند یعنی‌ می‌فهمند كه‌ فلان‌ آقا كه‌ با او ملاقات‌كرد دروغ‌ گفته‌ و فلان‌ فرد غیبت‌ كرده‌ زیرا بوی‌ بد غیبت‌ با بوی‌ بد دروغ‌، فرق‌ دارد، دو نوع‌ است‌. بعد دیگر همانطوری‌ كه‌ بوی‌ عطر از كلمات‌ ذكریّه‌ تسبیح‌ یا صلوات‌ تجلی‌ می‌كند.

برای فرد توبه کار در روایات و دعاها حالاتی را بیان کرده اند که انشالله این توبه به نتیجه برسد. مثل اینکه با گریه و اشک و زاری به درگاهش حاضر شویم

گفتند: در زمان‌ مرحوم‌ ملاعلی‌ كنی‌، یك‌ روستائی‌ هر وقت‌ خدمت‌ آقا می‌رسید، همین‌ كه‌ وارد اطاق‌ می‌شد عطری‌ فضای‌ اطاق‌ را پر می‌كرد به‌ او گفتند چه‌ عطری‌ مصرف‌ می‌كنی‌ جواب‌ نداد ـ یك‌ روز آقا پرسید برای‌ مردم‌ بگو از چه‌ نوع‌ عطری‌ استفاده‌ می‌كنی‌، گفت‌: هیچ‌ عطری‌ استعمال‌ نمی‌كنم‌ لكن‌ حقیقت‌ این‌ است‌ كه‌ من‌ بر پیامبر (صلی الله علیه و آله) بسیار صلوات‌ می‌فرستادم‌، شبی‌ در عالم‌ رۆیا دیدم‌ در مكانی‌ جمعیت‌ نشسته‌اند، من‌ هم‌ آنجا بودم‌، ناگاه‌ دیدم‌ وجود مقدس‌ و نازنین‌ نبی‌ اكرم‌ (صلی الله علیه و آله) وارد مجلس‌ شد ـ فرمود چه‌ كسی‌ بیشتر از همه‌ بر من‌ صلوات‌ می‌فرستد، هیچ كس‌جواب‌ نداد من‌ هم‌ سكوت‌ كردم‌ با خود گفتم‌ شاید اینها بیشتر از من‌ صلوات‌ بر محمد و ال‌ محمد می‌فرستند. مرتبه‌ دوم‌ پیامبر همین‌ سۆال‌ را كرد، كسی‌ پاسخ‌ نداد بار سوم‌ سۆال‌ فرمود هیچ كس‌ جواب‌ نداد سپس‌ پیامبر به‌ من‌ اشاره ‌كرد و فرمود تو از همه‌ كس‌ بر من‌ بیشتر صلوات‌ می‌فرستی‌ ـ برخیز و جلو بیا - به‌ خدمت‌ آن حضرت‌ رفتم‌ ـ لبانم‌ را بوسید از خواب‌ بیدار شدم‌ از آن‌ روز هر گاه‌ تنفس‌ می‌كنم‌ بوی‌ عطر از دهانم‌ بیرون‌ می‌آید و فضا را معطر می‌كند.

آری‌ كلمات‌ زیبا و اذكار و اوراد و نیز تلاوت‌ قرآن‌ و صلوات‌ بر محمد و آل‌ محمد دهان‌ انسان‌ را معطر می‌كند لكن‌ متأسفانه‌ ما از طرفی‌ دهان‌ و زبان‌ باطنی‌ (زبان‌ ملكوتی‌) خود را معطر می‌كنیم‌ و از طرف‌ دیگر با غیبت‌ و تهمت‌ و دروغ‌، آثار آنها را خنثی‌ می‌نمائیم.(بیانات مرجع عارف و روشن ضمیر، حضرت آیت الله شیخ خلیل مبشر کاشانی)

توبه

حالا که گنهکارم چه کنم؟

بهترین عمل برای بنده گناهکار توبه و استغفار است و این استغفار باید بر مبنای عمل باشد؛ یعنی فکر و ذکر و عمل اراده کند بر عدم برگشت نسبت به آن گناه.

آداب و شرایط توبه

برای فرد توبه کار در روایات و دعاها حالاتی را بیان کرده اند که انشالله این توبه به نتیجه برسد. مثل اینکه با گریه و اشک و زاری به درگاهش حاضر شویم.

" فَمَثَلَ بَیْنَ یَدَیْکَ مُتَضَرّعاً وَغَمَّضَ بَصَرَهُ اِلَى الْاَرْضِ مُتَخَشِّعاً "

" زارى ایستاده، و دیده‏اش را از روى خشوع به زمین دوخته "

نکته ی بعد که باید شخص توبه کار به آن توجه کند:

" تَغْسِلُ بِهِ دَنَسَ الْخَطایا عَنّى "

شستن و زدودن چرک گناهان است چرا که "مِنْ کَبآئِرِ ذُنُوبى وَ صَغآئِرِها، وَ بَواطِنِ سَیِّئاتى وَ ظَواهِرِها" این گناهان بزرگ و کوچک در دل من نشستند که بعد به ظاهر من رسیدند پس هم درونم را و هم ظاهرم را از این گناهان پاک بفرما و خداوند "یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَمُخْرِجُ الْمَیِّتِ مِنَ الْحَیِّ" (انعام 95) می‌تواند این کار را انجام دهد و دل را زنده کند.

كلمات‌ زیبا و اذكار و اوراد و نیز تلاوت‌ قرآن‌ و صلوات‌ بر محمد و آل‌ محمد دهان‌ انسان‌ را معطر می‌كند لكن‌ متأسفانه‌ ما از طرفی‌ دهان‌ و زبان‌ باطنی‌ (زبان‌ ملكوتی‌) خود را معطر می‌كنیم‌ و از طرف‌ دیگر با غیبت‌ و تهمت‌ و دروغ‌، آثار آنهارا خنثی‌ می‌نمائیم

حضرت امام سجاد علیه السلام توبه را فرمانی الهی می‌دانند و می‌فرمایند:

"اَللَّهُمَّ فَکَما اَمَرْتَ بِالتَّوْبَةِ وَ ضَمِنْتَ"

"بارالها همان‏گونه که به توبه و بازگشت فرمان دادى و پذیرش آن را ضمانت نمودی"

ما هم همین راه را ادامه می دهیم چرا که فرمودی "اُدْعُونى اَسْتَجِبْ لَکُمْ" بخوانید تا اجابت کنم شما را پس ما هم بایقین می‌گوییم:

"وَاقْبَلْ ‏تَوْبَتى، وَلاتَرْجِعْنى‏ مَرْجِعَ الْخَیْبَةِ مِنْ رَحْمَتِکَ"

"توبه‏ ام را قبول کن، و از رحمتت ناامید و مأیوسم باز مگردان".

چه کنیم در طول روز گناه نکنیم؟

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: هر کس نماز صبح را بر پا دارد و پس از نماز در جایش بنشیند و سوره توحید را 11 مرتبه قبل از طلوع خورشید قرائت کند آن روز مرتکب گناه نمی شود هر چند شیطان به سوی او طمع کند. (ثواب الاعمال، ص341)

در کلامی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمده است هر کس، هنگامی که وارد خانه خود می شود، سوره حمد و توحید را قرائت نماید خداوند فقر را از خانه او دور کرده و برکت زندگی او را به حدّی زیاد می کند که به همسایگانش نیز می رسد.( قرآن درمانی روحی و جسمی، ص  65 به نقل از الدرالمنثور ج6)

فرآوری: زهرا اجلال             

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

اسلام آنلاین؛ بیانات مرجع عارف و روشن ضمیر، حضرت آیت الله شیخ خلیل مبشر کاشانی

افکار نیوز

مطالب مرتبط:

چگونه استغفار کنیم ؟!

با توبه فقط گناهان غیر عمدی بخشیده می‌شود؟!

گناه نکردن آسان‌تر از توبه کردن است

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.