تبیان، دستیار زندگی
وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه ریزی برای شناسایی تا ۲۵ میلیون نفر کم درآمد برای دریافت یارانه را داریم گفت: شناسایی پردرآمدها دشوار است و نمی توانیم با اتکا به شاخص دریافت حقوق، پردرآمدها را شناسایی کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واجدین‌دریافت یارانه کم‌درآمدها مشخص‌شدند


وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه ریزی برای شناسایی تا 25 میلیون نفر کم درآمد برای دریافت یارانه را داریم گفت: شناسایی پردرآمدها دشوار است و نمی‌توانیم با اتکا به شاخص دریافت حقوق، پردرآمدها را شناسایی کنیم.

علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه صبح با خبر درباره شناسایی دهک‌های درآمدی مشمول دریافت یارانه گفت:در این زمینه دو مورد خطا جامعیت و مانعیت وجود دارد که افرادی که مشمول دریافت یارانه نقدی می‌شوند یا نمی‌شوند باید شناسایی شوند.

یارانه

وی ادامه داد:متاسفانه در کشور ما مانند کشورهای دیگر بانک اطلاعاتی درستی وجود ندارد،‌اما کار شناسایی خود را آغاز کرده‌ایم. از بانک‌های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی، سازمان تأمین اجتماعی، نیروی انتظامی ، سازمان املاک از زمانی که الکترونیکی شده است اطلاعاتی جمع آوری کرده ایم و می توانیم اکنون تعدادی از افراد را با درصد خطای پایینی اعلام کنیم.

ربیعی اظهار کرد: چندین نظریه در زمینه شناسایی دهک‌های مشمول دریافت یارانه وجود دارد. برخی می گویند که پرداخت یارانه نقدی خود ایجاد تورم می‌کند و برخی می گویند تکلیف قانونی دولت باید اجرایی شود. هردو دیدگاه جمع‌آوری شده است و در حال اخذ تصمیم نهایی هستیم. کار مطالعاتی در این زمینه به وزارت کار واگذار شده است که اکنون در حال بررسی آن با همکاری تمام دستگاه‌ها هستیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در مورد تعداد و آمار افراد مشمول باید بگویم برنامه ریزی برای شناسایی حدود 25 میلیون نفر از کم‌درآمدها را داریم و لایه‌های پایین درآمدی راحت‌تر شناسایی می‌شوند. امادر مورد شناسایی پردرآمدها باید به نتیجه برسیم که ملاک را چه عددی قرار دهیم . نمی‌توانیم دریافت حقوق را شاخص قرار دهیم. در حال حاضر افرادی که درآمد بالای چند میلیون دارند از هدفمندی استفاده می کنند اما واقعیت این است که باید برخی از شاخص‌ها را در مسیر شناسایی ضریب دهیم تا به درستی شناسایی کنیم.

وی بیان کرد: کارهای مطالعاتی در زمینه شناسایی دهک‌ها در وزارت کار انجام شده است اما تصمیم‌گیری نهایی خارج از وزارت کار است.

احیای صندوق قرض‌الحسنه اشتغال

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احیای صندوق قرض‌الحسنه اشتغال خبر داد و گفت: برای ایجاد بیش از 400 هزار شغل خود را آماده می‌کنیم.

علی ربیعی با اشاره به اینکه کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام دهیم، افزود: در طول یکسال گذشته با وجود همه محدودیت ها و تنگناها گام های بسیار بلندی برداشتیم.

وی گفت: در شرایطی کار را شروع کردیم که با بیکاری و موج جدید بیکاران مواجه بودیم. ربیعی با اشاره به اینکه از حدود 2  میلیون  زن سرپرست تنها 200 هزار نفر را تحت پوشش داریم، گفت: باید دراین زمینه اقدامات و تلاش های بیشتری کرد.

چندین نظریه در زمینه شناسایی دهک‌های مشمول دریافت یارانه وجود دارد. برخی می گویند که پرداخت یارانه نقدی خود ایجاد تورم می‌کند و برخی می گویند تکلیف قانونی دولت باید اجرایی شود. هردو دیدگاه جمع‌آوری شده است و در حال اخذ تصمیم نهایی هستیم

وی افزود: گام هایی که در این یک سال برداشتیم، کارشناسی ، بنیادی و هدفمند بود و ماندگار خواهد ماند. وزیر تعاون ادامه داد: دولت برنامه های خود را در حوزه های وزارت خارجه، اقتصاد و رفاه مردم متمرکز کرده است.

وی با بیان اینکه همه دولت ها از دولت شهید رجایی به این طرف در حوزه رفاه مردم تلاش کردند افزود: دولت روحانی سیاست رفاهی منسجمی دارد.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در گذشته در حوزه رفاهی پول هزینه کردیم اما سیاست رفاهی منسجم نداشتیم مثلا اگر توزیع یارانه پولی از طریق سیاست رفاهی منسجم انجام می شد،  بهتر بود.

ربیعی با اشاره به اینکه سیاست رفاهی دولت ، سیاست توانمند سازی جامعه است، گفت: سیاست درمان هم مشخص ، هدفدار و اثر گذار و در زندگی مردم موثر بود.

وی با اشاره به اینکه اشتغال با مجموع سیاست های اقتصادی کشور مرتبط است، افزود: در سه ماه اول آغاز به کار این دولت در این حوزه مطالعات بنیادی انجام دادیم که واقعی کردن آمارها از جمله آن است.

ربیعی با اشاره به اینکه دولت در برخی زمینه ها که بخش خصوصی نمی تواند وارد شود، ورود کرد، گفت: دولت در 5 ماه اول بیش از 7 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی را ابلاغ کرد در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال 2 هزار میلیارد تومان بود و این اشتغال زایی مستقیم را از سوی دولت در پی دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با اقدامات جدید تنها در صنعت خودرو 25 هزار شغل ایجاد کردیم. وی گفت: پس از تشکیل دولت تدبیر و امید، 800 هزار بیمه شده اضافه شد که از این تعداد حداقل 300 هزار بیمه شده جدید هستند و این نشان از افزایش اشتغال است.

ربیعی افزود: در زمینه بهبود فضای کسب و کار فعال شدیم و در این زمینه دو مصوبه هیئت وزیران را گرفتیم و دو طرح مستقیم با جهت گیری منابع دولت را در شورای اشتغال اجرا کردیم.

وی گفت: هر سال بیکاری نهفته عقب مانده داریم و گرایش کار نیروی ایرانی به برخی مشاغل کم شده است. ربیعی افزود: اگر بخواهیم  به میزان یک درصد، رشد را در اشتغال افزایش دهیم نیاز به 7 درصد  رشد اقتصادی داریم. وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: کاهش نرخ رشد منفی اقتصادی پیشرفت خوبی دارد و امسال این رشد اقتصادی را مثبت خواهیم کرد.

ربیعی با بیان اینکه کاهش تورم عامل اصلی  ایجاد اشتغال است، افزود: برای ایجاد بیش از 400 هزار شغل خود را آماده می‌کنیم. وی گفت: برای اجرای طرح "تکاپو" در حال مطالعه استان‌ها هستیم و  برای اجرای این طرح  و ایجاد اشتغال، 6 استان را مطالعه موردی کردیم و اکنون جواب گرفتیم، مثلا در بخش کفش توانستیم ایجاد اشتغال کنیم.

حدود 6 میلیون  نفر در بیمه  سلامت ثبت نام کردند که بیشتر آنها حاشیه‌نشین‌های شهری بودند و حدود  5 میلیون نفر صاحب دفترچه شدند

ربیعی افزود: جلوی از بین رفتن 230 هزار شغل در معرض تعطیلی را گرفتیم. وی با اشاره به برخی اقدامات شورای عالی بیمه، گفت: اکنون حدود 12 هزار میلیارد تومان منابع بیمه ای در خدمت بیمه است.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: حدود 6 میلیون  نفر در بیمه  سلامت ثبت نام کردند که بیشتر آنها حاشیه‌نشین‌های شهری بودند و حدود  5 میلیون نفر صاحب دفترچه شدند. ربیعی گفت: طرح یکسان سازی فعالیت‌های بیمه ای را در دست اجرا داریم. وی تاکید کرد: ساختار تامین اجتماعی احیا شد.

ربیعی با بیان اینکه مسئولیت پذیر کردن بیمه ها از جمله اقدامات شورای عالی بیمه است، افزود: بیمه ها  حامی بیماران هستند و وظایف خود را به خوبی انجام داده اند. وی گفت: قول دادیم ارزش دفترچه های بیمه را بالا ببریم و در این زمینه  اقدامات  خوبی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اقلام دارویی تحت پوشش بیمه را از 270 قلم به 350 قلم افزایش دادیم. ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 20 هزار واحد مسکونی را تا پایان سال جاری افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه سه صندوق را برای افراد تحت پوشش بهزیستی و ناتوانان داریم، افزود: صندوق قرض الحسنه اشتغال را  می خواهیم احیا کنیم و یک صندوق برای نگهداری و یک صندوق هم برای مسکن ناتوانان و معلولان است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش سیاست تبیان


منابع : مهر و تسنیم

مطالب مرتبط:

چه کسانی به یارانه نه گفتند؟

درخواست رفراندوم برای یارانه ها

یارانه شما هم قطع می شود؟