تبیان، دستیار زندگی
آشپزخانه یکی از مهمترین فضاهای هر خانه است که لزوم برقراری آسایش و راحتی در آن ضروری به نظر می رسد . یکی از راه های ایجاد آرامش در این فضا چیدمان مناسب وسایل در آن می باشد .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک پیشنهاد برای طراحی خانه شما

آشپزخانه ای آرام با چیدمانی مناسب


آشپزخانه یکی از مهمترین فضاهای هر خانه است که لزوم برقراری آسایش و راحتی در آن ضروری به نظر می رسد . یکی از راه های ایجاد آرامش در این فضا چیدمان مناسب وسایل در   آن می باشد.

در گذشته فضایی در خانه ها قرار داشت  به  نام  مطبخ ، که از فضای زندگی شخصی جدا بود و در فضای عمومی  قرار داشت که چند خانواده در یک خانه از آن استفاده می کردند.مطبخ در گوشه ای از خانه های چهارگوش قرار داشت  ،فضایی سیاهرنگ که به علت استفاده از زغال و هیزم برای تامین گرمای  مورد نیاز پختن و دود حاصل از آن ایجاد می شد یکی از عللی که فضای مطبخ جدای از اتاق ها قرار داشت  همین دود حاصل از پخت و پز بود  و علت دیگر نیز محصور بودن فضای فعالیت بانوان.

اما حالا به جرات میتوان گفت که تمام آشپزخانه ها مشرف به پذیرایی است بدون هیچ پوشش جداکننده ای ، از علل نزدیکی آشپزخانه میتوان به کمبود فضا و حذف دود سیاهرنگ هیزم و زغال و تغییر رفتار زندگی اشاره کرد.

از گذشته و شکل کلی که عبور کنیم به استاندارد های امروزی می رسیم. مکان اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی که به مثلث آشپزخانه معروف است در آشپزخانه بسیار پراهمیت است. نقش اصلی را در آشپزخانه این سه وسیله ایفا می کنند که سه جزء لاینفک آشپزخانه ها هستند اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند. مکان اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی که به مثلث آشپزخانه معروف است در آشپزخانه بسیار پراهمیت است. نقش اصلی را در آشپزخانه این سه وسیله ایفا می کنند که سه جزء لاینفک آشپزخانه ها هستند اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند.

طراحی آشپز خانه

البته در پاره ای از اوقات که فضای آشپزخانه بسیار کوچک است و این اجازه به ما داده نمی شود و ممکن است این قانون نادیده گرفته شود.

مکان اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی که به مثلث آشپزخانه معروف است در آشپزخانه بسیار پراهمیت است. نقش اصلی را در آشپزخانه این سه وسیله ایفا می کنند که سه جزء لاینفک آشپزخانه ها هستند اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند

نکته مهم این است که اندازه های استاندارد بنابر اندازه های فیزیولوژیکی هر فرد مشخص میشود .

اما به طور مختصر استاندارد های عمومی بر این استوار است که ارتفاع سطح پیشخوان کابینت از زمین حدود 90 cm و فاصله افقی از در کابینت تا کابینت روبرو ویا هر چیز دیگر حداقل 76 cm باشد تا فرد به راحتی ازپیشخوان و کابینت ها استفاده کند. اندازه ی پیشخوان و غیره روی شکل زیر نشان داده شده است.

طراحی آشپز خانه

طراحی آشپز خانه

اکنون به انواع چیدمان ها میپردازیم

چند نوع چیدمان داریم که به اختصار به سه مورد آن میپردازیم:

 - چیدمان یک خط

این نوع چیدمان معمولا در خانه های کوچک به کار گرفته میشود. در این چیدمان تمام لوازم آشپزخانه ووسایل آشپزی و مواد مصرفی به قسمی قرار می گیرند که به راحتی قابل دسترس می باشند. پاره ای از اوقات میتوان از پرده یا درب های کشویی برای کاهش دید بین آشپزخانه و پذیرایی استفاده کرد. همانطور که در شکل دیده میشود سینک بین یخچال و اجاق گاز قرار می گیردکه برای تمییز کردن راحت تر است. در این چیدمان فضای پیشخوان دردو طرف اجاق قرار می گیرد که برای ملاحظات ایمنی مهم می باشد.

طراحی آشپز خانه

متاسفانه با فضایی که یخچال-سینک و اجاق به خود می گیرند فضای کمی برای آشپزی باقی می ماند. در یک چیدمان خوب میتوان از یخچال یا اجاقهای کوچکتر استفاده کرد تا فضای بیشتری نصیب پیشخوان شود. افزودن میز ناهار خوری و یا دکور جزیره ای در اینجا برای افزودن فضای کاری میتواند به عنوان یک راه حل پیشنهاد شود .در حقیقت امروزه آشپزخانه تک دیواره با کابینت جزیره ای به عنوان یک چیدمان حتی در خانه هایی که کوچک نیستند ولی دارای پلان اپن هستند مرسوم شده است.

مزایا:

عالی برای فضاهای کوچک .

ادامه دادن کابینت ها تا سقف برای فضای بیشتر.

عالی برای آشپزخانه های اپن که بسیار مرسومند.

با یک میز جزیره بسیار کارآمد می شود.

با یک پرده یا دیوار متحرک میتوان آشپزخانه از نشیمن جدا کرد.

معایب:

بدون میز صبحانه.

مثلث کار رعایت نمی شود.

اگر خوب طراحی نشود کمبود فضا جدی است.

- چیدمان راهرویی

اگر هدف ما در آشپزخانه فقط آشپزی باشد آنگاه کارآمدترین چیدمان، چیدمان راهرویی است . این نوع آشپزخانه ها در کشتی ها و هواپیما ها ، جایی که فضا کم و تعداد سرویس گیرنده بالا است به کار می رود . بسیاری از رستوران ها وآشپزخانه های تجاری که آشپزها در یک فضای باریک بلند، بین لوازم آشپزخانه و پیشخوان کار می کنند از این چیدمان استفاده می شود . علیرغم اینکه در رستوران ها به خوبی جواب می دهد در منازل دارای محدودیت است وجای حرکت و مانور به افراد نمی دهد. اگر آشپزخانه راهرویی از دو طرف باز باشد آنگاه این باعث می شود که نور بیشتری به آشپزخانه وارد شود و حس تماس بیشتری را با بقیه خانه تداعی کند.

طراحی آشپز خانه

به آشپزخانه راهرویی معمولی میتوان یک هود دکوراتیو به همراه کابینت های شیشه ای اضافه کرد تا حس بسته بودن فضا کاهش یابد و این در حالی است که گذاشتن اجاق و سینک در یک سمت باعث می شود که بخش کثیف و تمییز در نزدیکی یکدیگر قرار گیرند.

مزایا:

مثلث کار به طور عالی رعایت میشود.

فضای کاری زیادی  در دسترس است.

عالی برای آپاتمانهای کوچک با فضای محدود.

میز کار دو طرفه با کارآیی بالا.

آشپز به راحتی در اطراف مانور می دهد.

معایب:

مشکل رفت وآمد هنگام حضور نفرات بالا.

نیاز به روشنایی و طراحی نورافشانی مناسب دارد.

- چیدمان ال شکل (L)

این چیدمان از دو دیوار مجاور هم که به صورت متعامد می باشد تشکیل شده است. دیوارها می توانند دارای طولهای متفاوت باشند ولی دارای یک دیوار جداکننده با پذیرایی نمی باشد. افرادی که دوستدار پذیرایی هستند از این چیدمان استقبال میکنند زیرا توانایی کار همزمان چند آشپز را دارد و میتوان مهمانان را به فضای آشپزخانه دعوت کرد تا با هم باشند.

طراحی آشپز خانه

در این چیدمان آشپزها صورت به صورت هم نبوده و یکدیگر را نمی بینند و اگر یک جزیره به آن اضافه شوداین موضوع مرتفع می شود. اگر برنامه افزودن یک میز ناهارخوری به این چیدمان مد نظر باشد میتوان از میز و صندلی های سنتی استفاده کرد.

مزایا:

بسیار انعطاف پذیر در انواع طراحی ها.

عالی برای فضا های کوچک..

یک سمت آشپزخانه میتواند به عنوان جداکننده استفاده شود.

معایب:

مثلث کاری اشپزخانه طولانی است.

در آشپزخانه های بزرگ، کار در این چیدمان مشکل است.

شما میتوانید هر یک از انواع چیدمان پیشنهادی را برطبق فضای موجود منزلتان انتخاب کنید وبه کار بگیرید.

فراوری : امین ابوحمزه

بخش محیط خانه تبیان


منابع:

کتاب kitchen planning

سایت memaridesign

سایت tarazpanel

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.