تبیان، دستیار زندگی
ناشران نقش مهمی در حیات و زندگی کتاب هایی که چاپ می کنند، ایفا می کنند و در حقیقت چیزی که باعث می شود یک کتاب متولد شده وزندگی طولانی تری داشته باشد نگاه و نقطه نظر ناشران به کتاب است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش ناشران در حفظ و بقای کتابهای چاپی

ناشران نقش مهمی در حیات و زندگی کتاب‌هایی که چاپ می‌کنند، ایفا می‌کنند و در حقیقت چیزی که باعث می‌شود یک کتاب متولد شده وزندگی طولانی‌تری داشته باشد نگاه و نقطه‌نظر ناشران به کتاب‌ است.

بخش کتاب وکتاب خوانی تبیان
کتاب

هرچند در بالا رفتن کیفیت هر داستان، رمان یا کتاب مستند و هر ژانر دیگر تلاش‌های نویسنده و ویراستار نقش اصلی دارد ولی پشت همه این عوامل، ناشران و ماشین انتشاراتی آن‌ها قرار دارد که باعث می‌شود با نقطه‌نظر همسوی خود در راستای نقطه‌نظر نویسنده باعث باروری این نقطه‌نظر و انتشار آن شود.

ناشران می‌توانند از ویراستاران با قراردادهای موقت استفاده کنند ولی معمولاً استخدام ویراستاران ثابت توسط ناشران و ارتباط موثر آن‌ها با نویسندگان موجب تسریع روند و سلسله‌مراتب چاپ یک کتاب می‌شود و همه این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که تولید کتاب و کیفیت آن‌ به هماهنگی این سلسله‌مراتب توسط ناشران نیاز دارد.

باوجوداینکه در سال‌های اخیر تعداد کتاب‌فروشی‌های سنتی و همچنین کتابخانه‌ها کاهش‌یافته است، ولی همچنان وجود ناشران و تلاش آن‌ها برای فروش کتاب عامل اصلی حیات صنعت تولید و فروش کتاب‌های چاپی سنتی است. در مقابل نشر دیجیتال،این ناشران کتاب‌های چاپی هستند که نقش اساسی در رقابت با دنیای دیجیتال را بازی کرده و رابط اصلی بین نویسنده و کانال فروش کتاب محسوب می‌شوند.

سرزمین زلزله‌خیز ادبیات به‌گونه‌ای وابسته به فعالیت و کار ناشران و اکوسیستم صنعت چاپ و نشر است. اکوسیستم در صورت همکاری و هماهنگی پایدار می‌ماند

البته امکان ارتباط مستقیم نویسنده با کانال فروش همیشه وجود دارد، ولی معمولاً خود نویسنده‌ها ترجیح می‌دهند وقت خود را برای نوشتن هزینه کنند و به خاطر همین در اینجا نقش ناشران در این میان ارزشمند می‌شود. تجربه ثابت کرده نویسنده بهتر است وقت خود را روی خلاقیت صرف کند که طراحی یکی از این فاکتور‌ها است.

معمولاً ناشران اعتقاددارند مثلاً در طراحی روی جلد کتاب‌ها نظر خود نویسنده می‌تواند مهم باشد چون آن‌ها کتاب را نوشته‌اند و طراحی موفق روی جلد با نظر مستقیم نویسنده‌ها بهتر خلق می‌شود. خلاصه اینکه تمام سلسله‌مراتب سخت‌افزاری چاپ یک کتاب به عهده ناشران است.

تبلیغ و بازاریابی از جنبه‌های دیگر صنعت چاپ کتاب محسوب می‌شود که نقش حیاتی ناشران را بیشتر معلوم می‌کند.

همیشه شهرت و اعتبار نویسنده یک عامل اصلی در موفقیت کتاب است ولی نباید فراموش کرد که ناشران موفق هم می‌توانند نویسنده‌های مشهور بسازند. در موفقیت یک کتاب همیشه ناشران در طول تاریخ نقش داشته‌اند. با توجه به مباحث سال‌های اخیر درباره حق امتیاز کتاب‌ها و بحرانی که در فرمت‌های دیجیتالی پیش‌آمده به نظر می‌رسد ناشران مهم‌ترین مرجع رسیدگی به‌حق تألیف نویسندگان در مورد کتاب‌های چاپی و حتی کتاب‌های الکترونیک باشند.

درنهایت اینکه سرزمین زلزله‌خیز ادبیات به‌گونه‌ای وابسته به فعالیت و کار ناشران و اکوسیستم صنعت چاپ و نشر است. اکوسیستم در صورت همکاری و هماهنگی پایدار می‌ماند و اگر ناشری بخواهد به‌صورت تنها در این سرزمین سلطه داشته باشد باید محتوای کتاب‌ها را بی‌ارزش دانست. تمام ناشران و حتی بیگ فایو آمریکا (پنج ناشر بزرگ آمریکا) باید از این اکوسیستم پیروی کنند (و می‌کنند) و همین اکوسیستم نقش حیاتی در سلامت ادبیات و کتاب دارد.


منبع: ایبنا به نقل از پابلیشرز ویکلی

کتاب و روزگار ما

چرا نخواندن؟

باید و نبایدهای طرح جدید نشر