تبیان، دستیار زندگی
نمایش مجسمه ای از روی لیختن اشتاین در ایندیانا به تازگی رونمایی شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایش مجسمه‌ای از لیختن‌اشتاین


نمایش مجسمه‌ای از روی لیختن‌اشتاین در ایندیانا به تازگی رونمایی شده است.

نمایش مجسمه‌ای از لیختن‌اشتاین

موزه هنر ایندیاناپولیس نمایش مجسمه‌ای از روی لیختن‌اشتاین نقاش و هنرمند پاپ‌آرت را در فضای باز این مجموعه در 29 اوت میزبانی خواهد کرد.

این مجسمه که 40 فوت ارتفاع دارد، در مقابل ساختمان اصلی این موزه نصب می‌شود و طی این مراسم عموم مردم می‌توانند با پرداخت ورودیه 10 دلاری علاوه بر دیدن این مجسمه از ویژه‌برنامه‌هایی که برای این روز در نظرگرفته شده، همچنین بازدید از موزه ایندیاناپولیس استفاده کنند.

در این مراسم مسئولین موزه هنر ایندیاناپولیس، نمایندگان بنیاد لیختن‌اشتاین که با هدف معرفی هرچه بیشتر این هنرمند شهیر تاسیس شده، همچنین جمعی از شخصیت‌های برجسته ایالت ایندیانا حضور خواهند داشت.

روی لیختنشتاین سال 1923 در نیویورک به دنیا آمد و در سال 1997 چشم از جهان فروبست.

لیختنشتاین به دلیل شباهت نقاشی‌هایش به سبک طراحی‌های کتاب‌های مصور شهرت داشت و در کنار اندی وارهول و جسپر جان جنبش هنر پاپ را به راه انداخت و به یکی از برجسته‌ترین هنرمندان پاپ آرت  بدل شد.

آثار او عمدتاً برگرفته از تولیدات انبوه، تبلیغات و فرهنگ مردمی زمان خود می‌باشد. او پاپ آرت را نقاشی صنعتی و نه فقط لزوماً آمریکایی می‌دانست.

او در ابتدا هنر و طراحی را به صورت تفریحی شروع کرد. وی پس از تحصیل در فرنکلین در دوره های تابستانی هنر در باشگاه هنرجویان نیویورک اسم نوشت. لیختنشتاین از نیویورک به اوهایو رفت تا در دانشگاه ایالتی آنجا که مجهز به استودیو بود و مدرک در رشته هنرهای زیبا ارائه می‌کرد نام‌نویسی کند. تحصیلات وی وقفه‌ای به مدت 3 سال از 1943 تا 1946 و به علت حضور در جنگ جهانی دوم داشت. سپس او به اوهایو برگشت تا تحصیلاتش را تحت نظارت استاد «هویت ل شرمن» ادامه دهد. گفته می‌شود که کارهای لیشتنشتاین به شدت از استاد شرمن الهام گرفته‌اند.(حتی لیشتنشتاین بعدها یکی از استودیوهایش را به نام «هویت ل شرمن» نام گذاری کرد)

لیختنشتاین سپس وارد دوره فوق لیسانس دانشگاه اوهایو شد. او بعدها به طور ناپیوسته به عنوان استاد هنر در این دانشگاه به مدت 10 سال تدریس کرد. در سال 1949 وی موفق به کسب مدرک فوق لیسانس رشته هنرهای زیبا شد .

آثار لیختنشتاین شبیه پرینت هستند، اما در واقع نقاشی شده‌اند. لیختنشتاین یک صحنه یا موقعیت از یک کتاب مصور را برجسته می‌کند و آن را می‌کشد و سعی دارد به شکل جدیدی از اکسپرسیونیسم برسد که خود آن را "اکسپرسیونیسم انتزاعی" می‌خواند.

در سال 1951 لیختنشتاین اولین نمایشگاه منفرد خود را در گالری کارلباخ نیویورک اجرا کرد. در همان سال وی به کلیولند رفت و در آنجا حدود 6 سال ماند. در طی این 6 سال به حرفه نقشه کشی و دکوراتوری ویترین در حین ادامه حرفه نقاشی خود مشغول بود.

در این مدت بیشتر روی سبکهای کوبیسم و اکسپرسیونیسم کار می‌کرد. در سال 1957 به نیویورک بازگشت و حرفه تدریس را از سر گرفت. در این سال بود که او به سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی در کارهایش روی آورد.

در سال 1958 لیختنشتاین آغاز به تدریس در دانشگاه ایالتی نیویورک در "اوسویگو" کرد. در سال 1960 مشفول به تدریس در دانشگاه "رااگرز" شد و همانجا بود که کارهای او تاثیر عمیقی از "آلن کاپرو" (از دیگر استادان این دانشگاه) گرفتند. در جو این دانشگاه بود که علاقه وی به طراحی پاپ گونه رشد چشمگیری کرد. در سال 1961 لیختنشتاین اولین نقاشی‌های پاپ خود را با استفاده از تصاویر کارتونی و تکنیکهای چاپ تبلیغاتی ارائه کرد.

در همین زمان بود که لیختنشتاین نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر دنیا شناخته شد. او به نیویورک قلب هنر بازگشت و در سال 1964 از دانشگاه روتگرتز استعفا داد تا منحصراً به حرفه نقاشی بپردازد.

آثار لیختنشتاین شبیه پرینت هستند، اما در واقع نقاشی شده‌اند. لیختنشتاین یک صحنه یا موقعیت از یک کتاب مصور را برجسته می‌کند و آن را می‌کشد و سعی دارد به شکل جدیدی از اکسپرسیونیسم برسد که خود آن را "اکسپرسیونیسم انتزاعی" می‌خواند. در واقع لیختنشتاین به عنوان نمونه‌ای از هنرمند پاپ آرت،سعی دارد "هنر سطح پائین" را با "هنر سطح بالا" ترکیب کند و هنر جدیدی خلق کند که فارغ از خوبی یا بدی در حرکت هنر قرن بیستم تاثیرگذار بوده است.

استفاده از کتاب‌های مصور و تولیدات انبوه کارخانه‌ای تنها توجه لیختنشتاین نبودند، بلکه او حتی به نقاشی مجدد برخی از معروف ترین تابلوهای پابلو پیکاسو و هنری ماتیس هم پرداخت و شکل تازه‌ای از آنها را خلق کرد.

فراوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

هنرآنلاین

فرارو

دایره المعارف روئین پاکباز

بکس ایران

مطالب مرتبط:

سبک پاپ آرت ، هنر مردمی

پاپ در آمریکا

هنر کیچ

فرانسه میزبان شاهکارهای هنری