تبیان، دستیار زندگی
از دید مدیر فارسی زبان بی بی سی، ادعای رژیمی که هنوز تمام اعضای سازمان ملل آن را به رسمیت نشناخته اند و حماس و تمام فلسطینیان را تروریست می خواند، با فریاد دادخواهی میلیون ها انسان بی گناه که در ده ها کشور، قربانی جنایات تکفیری ها شده اند برابر است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بی بی سی: داعش تروریست نیست!


از دید مدیر فارسی زبان بی بی سی، ادعای رژیمی که هنوز تمام اعضای سازمان ملل آن را به رسمیت نشناخته اند و حماس و تمام فلسطینیان را تروریست می خواند، با فریاد دادخواهی میلیون ها انسان بی گناه که در ده ها کشور، قربانی جنایات تکفیری ها شده اند برابر است و حتی ارجحیت دارد و بی بی سی، برای رعایت بی طرفی! لطف کرده و به فلسطینیان تروریست نمی گوید.

بی بی سی

موسسه مطالعات راهبردی وابسته به دانشکده جنگ ارتش آمریکا در گزارشی به نقش محوری فضای سایبری و محیط آنلاین در گسترش تروریسم طی یک دهه اخیر پرداخته است. در واقع به برکت پیشرفت های فناوری های مخابراتی و اینترنتی، هم اکنون گروه های تروریستی به راحتی و با سرمایه اندکی می توانند فیلم هایی در سطح کیفی تولیدات شبکه های تلویزیونی بی.بی.سی و سی.ان.ن تهیه کرده و در اینترنت منتشر کنند و در معرض دید میلیون ها نفر در سراسر جهان قرار دهند.

در این راستا با شدت گرفتن اعتراض کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی توییتر و فیسبوک به کارکنان بخش فارسی شبکه بی ‌بی ‌سی به علت حمایت آشکار رسانه‌ای از تروریست‌های داعش، مدیر بخش فارسی این شبکه انگلیسی توضیحاتی ارائه کرد که پیش از آنکه توجیه کننده رویکرد زشت این شبکه باشد، توهین به شعور مخاطبان بود. وی در شرایطی ادعا کرد استفاده نکردن از اصطلاح تروریست، سیاست کلی شبکه بی‌ بی ‌سی است که حتی مخاطبان نوجوان این شبکه نیز اطمینان دارند که این شبکه بارها از این کلمه برای توصیف اشخاص یا گروه هایی که احتمالا مخالف دولت انگلیس هستند، استفاده کرده است.

صادق صبا در پاسخ به این پرسش مجری شبکه تحت مدیریتش که سوال کرد چرا از شبه نظامیان اسلام گرا با عناوین دولت اسلامی عراق و شام یا داعش و دولت اسلامی یاد می کنید و آنها را تروریست، خطاب نمی‌کنید، گفت: بی‌بی‌سی به هیچ گروهی نمی‌گوید تروریست، ببینید بی‌بی‌سی در هفته حدود دویست و پنجاه میلیون مخاطب دارد، اینها می‌آیند بی‌بی‌سی، نه اینکه از این عنوان‌ها بشنوند. آنها می آیند بی‌بی‌سی، ببینند اخبار دنیا چیست. چه اقداماتی دارد صورت می‌گیرد. ما وظیفه خودمان را در بی‌بی‌سی می دانیم که جنایتی که اتفاق می‌‌افتد را با همه ابعادش نشان دهیم، آنها قضاوت کنند که آیا این تروریستی است یا غیرتروریستی است.مجری پرسید: کسانی هستند که می گویند اگر این اتفاق در اروپا افتاده بود، یعنی مثلا کوچکترین اتفاقی یعنی بمب گذاری اتفاق بیفتد، شما می گویید اقدام تروریستی صورت گرفته؟ صبا در واکنش گفت: بی‌بی‌سی در هیچ موردی به کار نمی‌برد.

مدیر بخش فارسی بی‌بی‌سی، در حالی از سمپات نداشتن با گروهک تروریستی داعش سخن می‌گوید که تلاش این شبکه برای کاستن از زشتی‌های عملکرد داعش در ذهن مخاطب و ساختن تصویری مطلوب‌تر از آنها در تمام گزارش‌ها و خبرها واضح است.

از دید مدیر فارسی زبان بی بی سی، ادعای رژیمی که هنوز تمام اعضای سازمان ملل آن را به رسمیت نشناخته اند و حماس و تمام فلسطینیان را تروریست می خواند، با فریاد دادخواهی میلیون ها انسان بی گناه که در ده ها کشور، قربانی جنایات تکفیری ها شده اند برابر است و حتی ارجحیت دارد

مجری بی‌بی‌سی در ادامه سوال‌هایی که بر اساس کامنت‌ها و اعتراض‌های کاربران تهیه شده بود، پرسید: قضیه اینکه دولت‌ها، چه گروه‌هایی را تروریست می‌نامند یک بحث است اینکه بخش عمده‌ای از جهانیان در مورد کارهایی که این گروه دارد می‌کند احساس می‌کند که این کارها غیرانسانی است و تروریستی است یک بحث دیگر است آیا شما برای نظر مخاطب‌تان در این زمینه، ارزش قائل نیستید؟ رئیس بخش فارسی بی بی سی پاسخ گفت: ما برای نظر مخاطب مان حتما ارزش قائل هستیم، ولی بخشی از مخاطبان ما الان گروه حماس را هم ممکن است بگویند گروه تروریستی است یا بخشی از مخاطبان ما حتی دولت انگلیس، گروه آی آر ای یا ارتش جمهوریخواه ایرلند را می گفتند تروریستی است، ما اگر بخواهیم وارد این بحث ها شویم، بعدا حتما وارد ارزش گذاری باید بشویم که این کار بی بی سی نیست. فقط داعش نیست.

وی درباره استفاده از لفظ پیکارجو که بار منفی دارد و برای پیشمرگه ها که جلوی گروه داعش می ایستند استفاده می شود، نیز این گونه پاسخ داد: من قبول می کنم که بسیاری از واژگانی که ما ممکن است استفاده می کنیم، دقیق نباشند ولی ما هم مجبوریم! بالاخره یک نوعی می خواهیم به مخاطبان کمک کنیم تا واقعیت را بهتر درک کنند، یک عنوان هایی را هر چقدر خنثی تر استفاده کنیم، می دانیم مثلا اگر بگوییم شورشی، یک عده ای خوششان می آید یک عده ای خوششان نمی آید، پیکارجو، خوششان می آید یا نیاید یا تندرو میانه رو همه اینها عنوان هایی است که ما گاهی اوقات استفاده می کنیم برای اینکه مخاطبان ما درک بهتری از واقعیت داشته باشند.

بی بی سی

از دید مدیر فارسی زبان بی بی سی، ادعای رژیمی که هنوز تمام اعضای سازمان ملل آن را به رسمیت نشناخته اند و حماس و تمام فلسطینیان را تروریست می خواند، با فریاد دادخواهی میلیون ها انسان بی گناه که در ده ها کشور، قربانی جنایات تکفیری ها شده اند برابر است و حتی ارجحیت دارد و بی بی سی، برای رعایت بی طرفی! همانگونه که لطف کرده و به فلسطینیان تروریست نمی گوید، به تکفیری ها و اراذل و اوباش قفقازی، چچنی، داغستانی، افغانی، پاکستانی، نیجریه ای، تونسی، یمنی، سعودی، قطری و ... که خون هزاران نفر را در تمام خاورمیانه و شمال افریقا می ریزند، نیز تروریست نمی گوید.

این مدیر بی بی سی، هیچ اشاره ای به اینکه اگر القاعده، که داعش تنها شاخه آن در عراق است، گروه تروریستی نیست، چرا در تمام کشورهای غربی و بویژه انگلیس، ده ها قانون و صدها کمیته و سازمان "ضد تروریسم" به بهانه مبارزه با گروه های مرتبط با القاعده راه اندازی و تاسیس شد و مقامات امریکا و انگلیس، با شعار مبارزه با تروریسم دو کشور افغانستان و عراق را ویران کردند و سپس به همه کشورها هشدار دادند که ما رهبران جهان در مبارزه با "تروریسم" هستیم و هرکه با ما نیست، با آنهاست؟ بی طرفی کجا بود؟ اعتراض ها و عصبانیت مخاطبان بی بی سی از این شبکه، بخاطر تروریست ندانستن عناصر وحشی داعش هنوز ادامه دارد. مدیران بی بی سی پیش از این نیز، علت رویکرد متناقض و غیرقابل توجیه خود را توضیح داده بودند و تاکید کرده بودند تکفیری های داعش، زیاد تروریست نیستند!

فرآوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: مشرق / فارس

مطالب مرتبط:

مجریان بی بی سی از شرم آور ترین ها!

پیوند نامبارک اسراییل و بی بی سی!

سوالی که بی بی سی را کلافه کرد!