تبیان، دستیار زندگی
می‌توان به نحوی برنامه‌ریزی کرد که حتی در هنگام استراحت یا تماشای یک برنامه تلویزیونی، یا زمانی که آسوده روی تختخواب دراز کشیده‌اید هم کمی به داد عضلات و ماهیچه‌های بدنتان برسید تا بیشتر از این تحلیل نروند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنگام لم دادن، ورزش کنید!

توصیه‌های ورزشی برای پرمشغله‌ها


می‌توان به نحوی برنامه‌ریزی کرد که حتی در هنگام استراحت یا تماشای یک برنامه تلویزیونی، یا زمانی که آسوده روی تختخواب دراز کشیده‌اید هم کمی به داد عضلات و ماهیچه‌های بدنتان برسید تا بیشتر از این تحلیل نروند.


ورزش

انجام حرکات ورزشی و اختصاص چند دقیقه‌ای از روز به تحرک فیزیکی، برای داشتن اندامی متناسب و ورزیده، همچنین پیشگیری از ابتلا به تعداد زیادی از امراض، ضرورت دارد؛ این در حالی است که بسیاری از ما زمانی که شنونده چنین توصیه‌ای هستیم، چندان این موضوع به مذاقمان خوش نمی‌آید و هر بار برای توجیه، به عللی چون نداشتن زمان و گرفتاری‌های روزمره متوسل می‌شویم.

اما واقعیت این است که می‌توان به نحوی برنامه‌ریزی کرد که حتی در هنگام استراحت یا تماشای یک برنامه تلویزیونی، یا زمانی که آسوده روی تختخواب دراز کشیده‌اید هم کمی به داد عضلات و ماهیچه‌های بدنتان برسید تا بیشتر از این تحلیل نروند. اگر دارید فکر می‌کنید چگونه ‌این امر امکان پذیر است کمی وقت بگذارید و ادامه مطلب را بخوانید.

بسیاری از افراد، زمان ثابتی را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند، با توجه به‌ این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم زمانی که در حال نگاه کردن به ‌این جعبه جادویی هستید، کمی در اتاق راه بروید و بدنتان را کش دهید. به عبارتی، سعی کنید برای چند دقیقه، حرکات کش‌دار انجام دهید. علاوه بر این، می‌توانید به جای اینکه شبکه‌های تلویزیون را همان‌طور که لم داده‌اید و با کنترل، عوض یا صدا را کم و زیاد کنید، از جایتان بلند شوید و این کار را انجام دهید.

لم ندهید!

لم ندهید! این شیوه نشستن، علاوه بر اینکه ممکن است به اسکلت بدن شما آسیب برساند، به بی‌تحرکی شما نیز دامن می‌زند. بنابر این بهتر است نه تنها شکل نشستن خود، بلکه نوع صندلی‌تان را هم تغییر دهید. تعجب نکنید، می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم از توپ بزرگی استفاده کنید. درست حدس زده‌اید، باید روی آن بنشینید. این رفتار به حفظ تعادل و قوی‌تر شدن ماهیچه‌های بدنتان به‌ویژه ماهیچه‌های میانی کمک می‌کند. به‌این ترتیب، همان‌طور که محو تماشای یک برنامه هستید، یا گفت‌وگویی صمیمی با اعضای خانواده خود دارید، کمی هم ورزش کرده‌اید.

از وزنه استفاده کنید

با توجه به توانایی که دارید، از وزنه برای تقویت عضلات بازوهای خود استفاده کنید. این وزنه‌ها در بیشتر فروشگاه‌های بزرگ شهر از جمله محل فروش تجهیزات ورزشی یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای که اجناس مختلفی را به مشتری عرضه می‌کنند یافت می‌شود. حالا همان‌طور که روی صندلی نشسته‌اید، وزنه‌ها را بردارید و برای خودتان حرکات 10، 20، 30 تایی و بیشتر، با توجه به توانایی و آمادگی جسمی‌تان تعریف کنید.

دست‌هایتان را حرکت دهید

همان‌طور که روی صندلی نشسته‌اید و در حال تماشای سریال مورد علاقه‌تان هستید، دست‌هایتان را به حالت نیم دایره‌ای به اطراف حرکت دهید. این کار نیز به تقویت ماهیچه‌های بازوهایتان کمک می‌کند.

به جای استفاده از وسیله نقلیه شخصی، پیاده و با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به سرکار بروید. به‌این ترتیب، مجبور خواهید شد که برای رسیدن به محل استقرار این وسایل، کمی راه بروید.

در تختخواب هم ورزش کنید!

دراز کشیدن روی تختخواب برای از بین بردن خستگی یک روز کاری، شاید شیرین‌ترین اتفاق زندگی شما بعد از بازگشت به خانه باشد. اخم نکنید، نمی‌خواهیم بگوییم این کار را انجام ندهید، بلکه توصیه ما این است که در این شرایط نیز ورزش کنید. نگران نشوید، لازم نیست حتماً از جای خود بلند شوید، بلکه برای تقویت ماهیچه‌های دست، کمر، ران و ساق‌هایتان، باید بالش به نسبت سنگینی را بلند کنید. به‌این ترتیب که آن را در جهت عقربه‌های ساعت، به شکل کمانی بالای سر خود بچرخانید، بدون اینکه روی تخت کشیده شوید. در قدم بعدی، دست‌ها را به نوبت به سمت راست یا چپ کش دهید. حالا نوبت به نرمش پاها، آن هم در شرایط خوابیده است. پاهایتان را بلند کرده و در حالت کششی برای 30 ثانیه نگه دارید. در روز نخست، این کار را سه تا پنج بار انجام دهید و به تدریج دفعات آن را افزایش دهید. مطمئن باشید این ورزش، آن هم از نوع رختخوابی، به شما کمک می‌کند تا ماهیچه‌ها و عضلات قوی‌تری داشته باشید.

در محیط کار، از جایتان بلند شوید

یادتان باشد افراد کم‌تحرک که ساعات زیادی از روز را یک‌جا می‌نشینند، در مقایسه با سایر افرادی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، تناسب اندام کمتری خواهند داشت. اگر شما هم از جمله ‌این افراد هستید و بهانه‌تان، اجبار به حضور برای ساعت‌های طولانی در محل کار است، باید به‌ این نکته نیز توجه داشته باشید که شما می‌توانید حداقل چند بار برای ریختن چای یا یک فنجان قهوه از روی صندلی بلند شوید و چند قدمی راه بروید.

اگر شرایط در محیط کار به نحوی است که می‌توانید برای دقایقی ایستاده کارتان را انجام دهید، بهتر است برای چند دقیقه‌ای، تا حد امکان تغییر وضعیت دهید؛ زیرا تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته نشان داده است افرادی که بیشتر می‌ایستند، نسبت به سایر اشخاص، لاغرتر هستند.

لم ندهید! این شیوه نشستن، علاوه بر اینکه ممکن است به اسکلت بدن شما آسیب برساند، به بی‌تحرکی شما نیز دامن می‌زند. بنابر این بهتر است نه تنها شکل نشستن خود، بلکه نوع صندلی‌تان را هم تغییر دهید.

از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

برخی اوقات ما به شدت سرگرم کار هستیم و برای رفت و آمد به محل کار نیز از خودروی شخصی استفاده می‌کنیم. در این شرایط اگر به ما گفته شود چند دقیقه‌ای را در روز به پیاده‌روی اختصاص دهید، خواهیم گفت که فرصتی برای این کار ندارم. اما اگر به سلامت خود علاقه دارید و حوصله ورزش کردن و زمان گذاشتن برای این کار را ندارید، می‌توانید به جای استفاده از وسیله نقلیه شخصی، پیاده و با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به سرکار بروید. به‌این ترتیب، مجبور خواهید شد که برای رسیدن به محل استقرار این وسایل، کمی راه بروید.

توصیه دیگر ما نیز باز به افرادی مربوط می‌شود که ساعت‌های زیادی از روز را در محل کار خود سپری می‌کنند. اینکه اگر در طی روز با همکاران خود با تلفن داخلی صحبت می‌کنید، می‌توانید کمی این شیوه رفتارتان را تغییر دهید و به جای اینکه از این وسیله ارتباطی برای صحبت استفاده کنید، از جای خود بلند شوید و به نزد او بروید تا به صورت چهره به چهره با وی صحبت کنید. البته ‌این رفتار در مکان‌هایی قابلیت اجرایی دارد که تردد شما موجب برهم خوردن نظم کاری‌تان نشود.

وقتی بیشتر روزهای هفته را سرگرم کار هستید، بهتر است برای روزهای پایانی هفته، با دوستان یا اعضای خانواده خود برنامه‌ریزی کنید. به خرید بروید یا در بوستان مورد علاقه‌تان قدم بزنید. این نوع برنامه‌ریزی می‌تواند هم به آسوده شدن فکرتان کمک کند و هم کمی شما را به تحرک وا دارد.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: ورزش و تحرک