تبیان، دستیار زندگی
در هفته های گذشته بودند مربیانی که در خطر اخراج قرار داشتند اما قرعه به نام آقای گل جهان افتاد!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین مربی اخراجی

چالش جدید در پرسپولیس


در هفته های گذشته بودند مربیانی که در خطر اخراج قرار داشتند اما قرعه به نام آقای گل جهان افتاد!

علی دایی

تیم فوتبال پرسپولیس با برکناری علی دایی سرمربی خود از سوی اعضای هیات مدیره این باشگاه شاهد چالش بزرگی شد.این کشمکش چنان ابعادی در بر دارد که حتی گریبان مدیرعامل قرمزها را هم گرفت.

پرسپولیس که سالها با تغییرات پی در پی لطمات شدیدی می خورد در آغاز فصل جاری با ادامه کار علی دایی در صدد بود تا طلسم بد چند ساله را بشکند. از این رو وقتی رقم قرار دادهای این تیم اعلام شد علیرغم رقم نجومی قرارداد دایی کمتر کسی به این مبلغ اعتراض شدید نشان داد. همه بر این باور بودند که با حضور دایی پرسپولیس ثبات بیشتر به خود می گیرد و رو به پیشرفت می گذارد.

با شکل گیری هیات مدیره تازه و حمایت جنبی وزارت ورزش امیدها افزایش هم پیدا کرد. با حضور علیرضا رحیمی به عنوان مدیرعامل همه منتظر روزهای خوب قرمزها شدند. حضور رحیمی هر چند گلایه هایی هم در بر داشت اما به دلیل مدیریت خوب او خیلی پر رنگ نبود. رحیمی از آن دسته مدیرانی است که ضمن رعایت اصول نوع برخورد صحیح با اعضای تیم را بلد است.

لیگ امسال شروع شد و پرسپولیس بدتر از آنی بود که طرفداران رقیب می خواستند! حتی خوشبین ترین افراد در نزد طرفداران تیم های رقیب چنین احوالی از پرسپولیس را دوست ندارند. در حالی که قرمزها بعد از چند سال جواز حضور در رقابت های آسیایی را گرفته اند و انتظار این بود که در این حد خود را ببندند ناگهان پرسپولیس نشان داد در ایران هم دچار مشکل اساسی است.

پرسپولیس که بعد از پیروزی بر سپاهان قهرمانی تراژیک روزهای سختی را تا به امروز سپری کرده باید جوابی برای هوادارانش داشته باشد. جواب هم این بود: علی دایی برکنار شد

شکست های بد در طول چند هفته ابتدایی اگرچه نگران کننده بود اما از آن بدتر این بود که به این پرسپولیس هیچ امیدی نبود. تقریبا از هفته سوم و چهارم جام امسال از کف پرسپولیس پرید. تیمی که روزگاری در زمین زلزله به راه می انداخت به حدی ضعیف شد که اگر نام پرسپولیس را به یدک نمی کشید از الان باید به فکر بقا بود! کیفیت بد فوتبال پرسپولیس و یکی دو حادثه مثل مصدومیت و محرومیت ابرهای تیره را روانه آسمان قرمز ها کرد.

همه اینها یک طرف یکی از عوامل اصلی این روزهای پرسپولیس(علی دایی) نیز در سوی دیگر ماجرا قرار داشت. بازیکن مطرح تیم ملی ایران در طول تاریخ کمتر توفیقی در رده باشگاهی در کشورمان دارد. این امر به ویژه در کار مربیگری بیشتر به چشم می آید. همان عاملی که باعث می شود به دایی پیشنهاد کنند از زمین فوتبال فاصله بگیرد و به مدیریت در این عرصه بیندیشد. پیشنهادی که همیشه با واکنش سخت دایی مواجه شده است.

پرسپولیس که بعد ازپیروزی بر سپاهان قهرمانی تراژیک روزهای سختی را تا به امروز سپری کرده باید جوابی برای هوادارانش داشته باشد. جواب هم این بود: علی دایی برکنار شد.

اما این وسط یک اشکال بزرگ وجود دارد و آن این که چه کسی می تواند و حق دارد دایی را برکنار کند. به قول علیرضا رحیمی آیا اعضای هیات رئیسه پرسپولیس چون پول دارند و صاحب آن شده اند چنین حقی دارند؟ آیا آنها صلاحیت و مقبولیت عمومی را در این باره دارند؟ بعید به نظر می رسد پاسخ این سوال مثبت باشد. هیات رئیسه فعلی پرسپولیس برای اخذ چنین تصمیمی باید اول برادری خود را ثابت کنند و بعد ادعای ارث کنند.

چالش از همین جا آغاز می شود و بی گمان به روزهای بدتر هم خواهد رسید. باید منتظر باشیم از فردا و با هر شکست احتمالی پرسپولیس که عجیب هم نیست فریاد دایی دایی در ورزشگاه ها بپیچد. ایم را یکبار هم فوتبال ما تجربه کرده است. تجربه ای که حتی استقلالی ها با آن همراه شدند!

فراموش نکنیم این تیم پرسپولیس است. محبوب ترین تیم فوتبال ایران که توان بالقوه فراوانی دارد. سرمایه ای عظیم که با استفاده از نام آن می توان مشکلات بزرگ را حل کرد.این تیم آن قدر بزرگ هست که محتاج به یک نفر نباشد. همه نام های موجود با وجود این که قابل احترام هستند اما از پرسپولیس بزرگتر نیستند

دردسر بزرگتر پرسپولیس این است که همراه با سرمربی ناگهان مدیرعامل خود را هم از دست داده است. تعیین مدیرعامل و تنش های پی در پی در این باره قطعا روزهای داغی را برای پرسپولیس در پی دارد. تنش هایی که بعید به نظر می رسد توسط اعضای هیات مدیره فعلی قابل رفع باشند.

اما باید به یک نکته توجه ویژه داشت. فراموش نکنیم این تیم پرسپولیس است. محبوب ترین تیم فوتبال ایران که توان بالقوه فراوانی دارد. سرمایه ای عظیم که با استفاده از نام آن می توان مشکلات بزرگ را حل کرد.این تیم آن قدر بزرگ هست که محتاج به یک نفر نباشد. همه نام های موجود با وجود این که قابل احترام هستند اما از پرسپولیس بزرگتر نیستند. پرسپولیس خیل علاقه مند و پیشکسوت متعهد و متخصص دارد که با کمک هم می توانند این تیم را از هر چالشی نجات دهند. برای تحقق چنین هدفی نیاز به مدیریت درست هست.

اگر کس یا کسانی بتوانند این تیم را مدیریت کنند تیم از این پیچ خطرناک عبور خواهد کرد. در این باره نقش آنهایی که پرسپولیس را دوست دارند و دست بر آتش دارند مهم است. متاسفانه خیل پیشکسوتان پرسپولیس که در چنین مواقعی می توانند مددکار باشند چنان از پیرامون این تیم فراری شده اند که جمع کردن آنها سخت و دشوارتر از حد تصور است. اگر هیات رئیسه فعلی این را باور داشت با تشکیل کمیته فنی متشکل از کارشناسان و پیشکسوتان قدیمی این باشگاه می توانست بار روانی تغییر فعلی را به دوش این جمع بیندازد تا از عدم مقبولیت خود لطمه نخورند.

دایی رفت و رحیمی هم در حرکتی جوانمردانه به نوع برکناری دایی معترض شد. این حادثه نه امروز بلکه سالهای آینده مورد استناد خواهد بود. این اتفاق می تواند درس های بسیاری برای فوتبال ما و مدیریت در آن داشته باشد. آیا ما از این حادثه درس خواهیم گرفت و یا قرار است برای چندمین بار از این سوراخ گزیده شویم؟ زمان پاسخ این سوال مهم را خواهد داد.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان