تبیان، دستیار زندگی
اکبر خواجویی که شامگاه جمعه (31 مرداد ماه) بر اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت ، صبح روز گذشته - 2 شهریور ماه - با همه شاگردانش و خاطراتی که با آنها داشت، خداحافظی کرد تا پیکرش به سمت اصفهان - زادگاه و خانه ابدی اش - بدرقه شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خداحافظی تلفنی کشاورز با خالق «پدرسالار»


اکبر خواجویی که شامگاه جمعه (31 مردادماه) بر اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت‌، صبح روز گذشته - 2 شهریور ماه - با همه شاگردانش و خاطراتی که با آنها داشت، خداحافظی کرد تا پیکرش به سمت اصفهان - زادگاه و خانه ابدی‌اش - بدرقه شود.

تشییع اکبر خواجویی

هنرمندانی چون کمال تبریزی‌، حسن فتحی‌، محمد مهدی عسگرپور، کمند امیرسلیمانی‌، سیامک اطلسی‌، فلورا سام‌، مریلا زارعی،‌ برزو ارجمند‌، انوشیروان ارجمند، پرستو صالحی‌، احمد میرعلایی و ... به بدرقهی خالق «پدرسالار» آمده بودند تا برای آخرین بار با زنده‌یاد خواجویی خداحافظی کنند.در مراسم تشییع پیکر کارگردان سریال‌های «پدرسالار»، «کهنه‌سوار»، «هشت بهشت» و ... نماینده‌ای از صداوسیما حاضر نبود.

کمال تبریزی اولین سخنران این مراسم بود که طی سخنانی کوتاه ضمن تسلیت به خانواده‌ اکبر خواجویی گفت: آقای خواجویی کارگردان خوب و با اخلاقی بود. متاسفانه من تا به حال ملاقات حضوری با ایشان نداشتم اما همیشه می‌شنیدم که ایشان یکی از با اخلاق‌ترین کارگردانان سینما و تلویزیون است.وی که از طرف صنف کارگردانان سخنانی کوتاه ارائه داد، خاطرنشان کرد: برای خانواده آقای خواجویی طلب صبر و بردباری می‌کنم. روحش شاد و یادش گرامی.

در ادامه این مراسم حسن فتحی - کارگردان سینما و تلویزیون - در حالی که با بغض سخن می‌گفت‌، خاطرنشان کرد: بی‌مقدمه بگویم این روزها، روزهای غمگینی داشتیم. چند روز پیش سیمین عزیز از بین ما رفت و حالا آقای خواجویی دیگر در کنارمان نیست و آمدیم تا او را به خانه ابدی‌اش بدرقه کنیم. در همین جا به خانواده عزیز آقای خواجویی تسلیت می‌گویم و امیدوارم که راه ایشان در تلویزیون توسط شاگردانش ادامه پیدا کند.وی همچنین بیان کرد: آقای خواجویی از جمله کارگردانانی بود که در تلویزیون کارهای بسیار خوبی در پرونده‌ی کاری‌اش به ثبت رساند؛ به ویژه سریال «پدرسالار» که بهترین و ماندگارترین اثر شد.

مریلا زارعی : آقای خواجویی همیشه به گردن من حق داشت. او خیلی انسان شریف و خوبی بود. تجسم عینی صبر‌، سکوت‌، خلق خوش و همه چیزهای خوب بود.

اشک های زارعی

مریلا زارعی هم که در مراسم وداع با خالق «پدرسالار» حاضر شده بود، از دیگر سخنرانان مراسم بود.این بازیگر در حالی که به شدت اشک می‌ریخت و نمی‌توانست به راحتی صحبت کند، ابتدا به خانواده اکبر خواجویی تسلیت گفت و افزود: عذرخواهی می‌کنم که نمی‌توانم خوب صحبت کنم، آقای خواجویی همیشه به گردن من حق داشت. او خیلی انسان شریف و خوبی بود. تجسم عینی صبر‌، سکوت‌، خلق خوش و همه چیزهای خوب بود. او انقدر نجیب بود که آدم تازه در اینجا یادش می‌افتد که دیگر قرار نیست بین ما باشد.وی سپس اظهار امیدواری کرد: امیدوارم همه شاگردان آقای خواجویی بتوانند بخشی از صفت ایشان را از این پس نمایش داده و راه ایشان را ادامه دهند. از خداوند بزرگ برای همه عزیزان که در فراق آقای خواجویی هستند طلب صبر و بردباری می‌کنم به ویژه برای همسر و فرزندان عزیزش.زارعی در پایان صحبت‌هایش با بغضی که در گلو داشت، خطاب به زنده یاد اکبر خواجویی گفت: خوشا به سعادتت، منزل جدیدت مبارک؛ آقای خواجویی دعا برای ما یادت نرود.

خداحافظی تلفنی استاد کشاورز

محمدعلی کشاورز بازیگر پیشکسوت سینما‌، تئاتر و تلویزیون تلفنی با اکبر خواجویی خداحافظی کرد.کشاورز در حالی که پشت تلفن صدای گریه‌هایش شنیده می‌شد‌، با بغض گفت: باز هم تکرار می‌کنم اکبر خواجویی از بچه‌های با شرف خوب تلویزیون و سینما بود و همین‌طور فرزندانش از بچه‌های خوب‌، درس‌خوانده و نجیب هستند.وی سپس گفت: خواجویی کسی بود که به ما انسانیت را یاد داد. او در هر شرایطی نجیب و با احترام بود. روحش شاد‌، یادش گرامی .

در ادامه این مراسم که در خانه سینما برگزار شد، احمد طالبی‌نژاد در مقام منتقد و یکی از دوستان اکبر خواجویی حاضر شد و طی سخنانی گفت: از سال 52 در اصفهان برای آقای خواجویی شاگردی می‌کردم و قبل از اینکه ایشان کار سینما و کار تولید را در تهران آغاز کند، در اصفهان شاگرد ایشان بودم و با هم کار می‌کردیم اما متاسفانه در هیاهوی سینمای ژورنالیست ما، این تلاش‌ها هیچ وقت دیده نمی‌شود.

محمد علی کشاورز: خواجویی کسی بود که به ما انسانیت را یاد داد. او در هر شرایطی نجیب و با احترام بود. روحش شاد‌، یادش گرامی .

وی سپس به بیماری اکبر خواجویی اشاره کرد و گفت: هفته گذشته وقتی اعلام کردند که برای چندمین بار زنده یاد خواجویی به بیمارستان منتقل شده ناراحت شدم و می‌خواستم برایش یادداشت بنویسم که مجالی فراهم نشد و خیلی زود دیر شد.

داریوش بابائیان از دوستان و همکاران زنده یاد خواجویی در مراسم وداع با خالق «پدرسالار» گفت: درباره آقای خواجویی خیلی‌ها حرف زدند و من نمی‌دانم چه بگویم ایشان ذاتا اصفهانی بودند و استاد اکثر هنرمندان. آقای خواجویی آرام‌ترین آدم سینما بود ولی همیشه کارهای سخت می‌کرد. یاد فیلم سینمایی «محیا»ی او به خیر. «محیا» آخرین کار سینمایی آقای خواجویی بود که از خودش به یادگار گذاشت.

مهران خواجویی - فرزند کارگردان پدرسالار - در پایان مراسم وداع با پدرش از حضاری که پدر را بدرقه کردند تشکر کرد و گفت: از همه دوستانی که به من و خانواده‌ام با حضورشان آرامش دادند تشکر می‌ کنم جا دارد بگویم طی این مدت که پدرم مریض احوال بود خیلی تنهایی کشید و خیلی‌ها سراغش را گرفتند و در مقابل خیلی‌ها هم سراغی از او نگرفتند. اما پدر در هر صورت هیچ گله‌ای نمی‌کرد و از همه به خوبی یاد می‌کرد.

تشییع اکبر خواجویی

یادداشت نویسنده «پدر سالار»

علی اکبر محلوجیان نویسنده سریال «پدر سالار» هم یادداشتی درباره زنده یاد خواجویی منتشر کرد:

اکبر خواجویی یکی از قدیمی‌ترین و بهترین کارگردانان ایران بود، اما با «پدرسالار» نقش برجسته‌ای پیدا کرد. در این مجموعه مهم‌ترین عامل موفقیت او انتخاب بازیگران بود. مثلاً انتخاب آقای کشاورز به عنوان نقش اصلی یکی از بهترین انتخاب‌ها بود. کارش در همه زمینه‌ها خوب بود و به دنبال ساختن کار جدیدی به شیوه گذشته بود. او چند روز پیش با من در این باره صحبت کرده بود.

من و آقای خواجویی از کارهای قبلی نتیجه گرفته بودیم و می‌خواستیم به‌‌ همان شیوه کار جدیدی را شروع کنیم. شیوه‌ای که من و آقای خواجویی یاد گرفته بودیم و در آنجا افتاده بودیم. من الان هم اگر بخواهم کاری بکنم فکر نمی‌کنم خارج از آن شیوه و یا فرهنگ و یا شخصیت‌هایی که در سریال «پدرسالار» دیده بودیم باشد. مسائلی که آقای خواجویی به آن‌ها علاقه داشت مسائلی بودند که باعث پربار شدن فرهنگ جامعه شود و به آن شکل دهد. ما دنبال قصه‌هایی بودیم که حرمت‌ها را حفظ کند. چرا که خودش از خانواده اصیلی بود. پدر بزرگواری داشت و در چنین فرهنگی بزرگ شده بود و به دنبال اشاعه‌‌ همان سنت‌ها و فرهنگ‌ها بود. در این زمینه بسیار موفق بود؛ حتی در آثار سینمایی‌اش. به عنوان مثال در فیلم «محیا»‌‌ همان اصول و حرمت نگه داشتن‌ها دیده می‌شود.

خواجویی حیف شد. چرا که می‌توانست کارهای بیشتری داشته باشد، اما متأسفانه در یک مقطعی نتوانست آن کارهایی را که می‌خواست انجام دهد. با وجود این‌که همیشه علاقه‌مند به فعالیت بود، اما کمتر فضا برایش مهیا شد. شاید به این دلیل که عده‌ای فکر می‌کنند آدم‌ها و سبکشان در مقطعی از زمان دیگر کهنه می‌شوند...

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع: ایسنا/صبا