تبیان، دستیار زندگی
وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه با راه اندازی صندوق پس انداز مسکن می توان 50 درصد قیمت مسکن را از طریق تسهیلات خریداری کنیم، گفت: خانه اولی ها برای ما بسیار مهم هستند. برهمین اساس، متراژی که برای خانه اولی ها در نظر گرفته شده، 75 متر است و میانگین پردا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

80 میلیون تومان وام برای خانه اولی ها!


وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه با راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن می‌توان 50 درصد قیمت مسکن را از طریق تسهیلات خریداری کنیم، گفت: خانه‌ اولی‌ها برای ما بسیار مهم هستند. برهمین اساس، متراژی که برای خانه اولی‌ها در نظر گرفته شده، 75 متر است و میانگین پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومان است.

مسکن

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در برنامه نگاه یک تلویزیون با بیان اینکه شاخص دسترسی به واحد مسکونی بر اساس درآمدهای خانوارها در ایران خوب نیست، گفت: به شکل متوسط هر خانواده ایرانی باید 12 سال درآمد خود را هزینه کند تا بتواند یک واحد مسکونی خریداری کند این در حالی است که در کشورهای دیگر این شاخص 3 تا  5 سال است، ضمن اینکه با برنامه‌ریزی‌های لازم سعی خواهیم کرد با ارائه تسهیلات بانکی کمتر از 40 درصد هزینه خانوارها جهت بازپرداخت تسهیلات بانکی پرداخت شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نباید بیش از 40 درصد از هزینه خانوارها جهت خرید مسکن صرف شود، خاطرنشان کرد: در غیر این صورت مردم مجبور هستند از سهم بهداشت و آموزش خود زده و جهت خرید مسکن مصرف کنند.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین بحث برای خانواده‌های قشر متوسط جامعه خرید خانه است، اظهارداشت: با استفاده از پس‌انداز و پرداخت اقساط مناسب یک خانواده طبقه متوسط جامعه می‌تواند خانه‌دار شود.

آخوندی با تاکید بر اینکه تنها از طریق پس‌انداز می‌توان اقدام به تأمین مسکن کرد، گفت: این طرح در تمام کشورهای دنیا موفق بوده و در ایران نیز به طور قابل قبولی موفق خواهد بود. در حال حاضر قشر وسیعی از جامعه جوان هستند و می‌توان با کاهش سطح زیربناها اقدام به تولید انبوه مسکن کرد.

وی با اشاره به اینکه بازار سفته‌‌گری به بازار مسکن جهت می‌دهد، تصریح کرد: باید با مطرح کردن تقاضاهای متوسط جامعه و قدرت خرید پیدا کردن این طبقات بازار تولید را متناسب با بازار تقاضا کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با توضیح مناسب مسکن قیمت زمین نیز کاهش می‌یابد گفت: قیمت زمین در شهرهای مختلف متفاوت است و به صفر رساندن قیمت زمین در حال حاضر غیرقابل ممکن است.

آخوندی با اشاره به بافت‌های فرسوده در تهران گفت: قیمت این بافت‌ها نسبت به جاهای دیگر ارزان‌تر است بنابراین باید اقدام به نوسازی این بافت‌ها کنیم و با توزیع مناسب جمعیت بازار تقاضا و عرضه را متعادل کنیم. با افزایش تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده و ارزان‌تر شدن سود تسهیلات اقدام به تشویق نوسازی این بافت‌ها می‌کنیم.

آخوندی به مالیات از خانه‌های خالی اشاره کرد و اظهارداشت: با توجه به نرخ تورم در کشور طرح مالیات از خانه‌های خالی باعث کاهش تولید می‌شود و انگیزه ساخت و ساز را در کشور کاهش می‌دهد در صورتی که از رکود تورمی خارج شویم و میزان تورم کشور به 2 یا 3 درصد برسد مالیات از خانه‌های خالی موفق خواهد بود در غیر این صورت این طرح بازار سرمایه‌گذاری را تهدید می‌کند.

این طرح در تمام کشورهای دنیا موفق بوده و در ایران نیز به طور قابل قبولی موفق خواهد بود. در حال حاضر قشر وسیعی از جامعه جوان هستند و می‌توان با کاهش سطح زیربناها اقدام به تولید انبوه مسکن کرد

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ما برای خروج از رکود جدا کردن بانک‌ها از بنگاه‌داری است گفت: بانک‌ها باید تنها به فعالیت بانکداری خود بپردازند و حذف وام‌دهی بانک‌ها و خروج آنها از فعالیت ‌بنگاه داری فعالیت اصلی ما است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال 92 بانک‌ها 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند که 120 میلیارد تومان از آن تجدید قرارداد شد، اظهارداشت: کمتر از 115 میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته به بخش مسکن پرداخت شد، ضمن اینکه 60 تا 70 هزار میلیارد تومان در بخش مسکن باید تسهیلات پرداخت شود.

آخوندی با اشاره به راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن گفت: بخش اعظم منابع این صندوق اندوخته‌های مردم است و کمک دولت برای جبران کسری‌های این صندوق می‌توان به خانه‌دار شدن قشر متوسط کمک کرد. 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی را می‌توان در منابع این صندوق پرداخت کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه خانه‌ اولی‌ها برای ما بسیار مهم هستند، اعلام کرد: متراژی که برای خانه اولی‌ها در نظر گرفته شده 75 متر است و میانگین پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومان است. قیمت متوسط هر مترمربع مسکن2.5 تا 3 میلیون تومان است و اگر قیمت مسکن را 200 میلیون تومان در نظر بگیریم، با پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی می‌توان زمینه خرید خانه را فراهم کرد.

آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان است، اظهارداشت: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید 20 میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود 40 تا 50 میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات 80 میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تاریخ نشان داده است که این طرح موفق بوده و ما می‌توانیم با اجرای طرح صندوق پس‌انداز مسکن 3 میلیون خانوار را خانه‌دار کنیم. وی به میزان اقساط این طرح اشاره کرد و گفت: 40 درصد هزینه خانواده را برای پرداخت این اقساط در نظر گرفته‌ایم

آخوندی با بیان اینکه در گذشته برنامه‌های مسکن لحظه‌ای بوده است، گفت: باید برای مسکن برنامه‌ریزی‌های کافی صورت گیرد و بدون پس‌انداز نمی‌توان اقدام به خرید خانه کرد؛ بنابراین اقتصاد خرد و اقتصاد کلان هر دو طرف به صورت متعادل برای کنترل بازار مسکن اقدام کنند. با راه‌اندازی بازار رهن می‌توان عرضه و تقاضا را متعادل کرد به گونه‌ای که خانوارها یک واحد مسکونی را از طریق تسهیلات بانک خریداری کنند و آن را به رهن بانک تا پرداخت کامل باز پرداخت تسهیلات آن را به رهن بانک دربیاورند.

باید برای مسکن برنامه‌ریزی‌های کافی صورت گیرد و بدون پس‌انداز نمی‌توان اقدام به خرید خانه کرد؛ بنابراین اقتصاد خرد و اقتصاد کلان هر دو طرف به صورت متعادل برای کنترل بازار مسکن اقدام کنند

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بخش مسکن نیاز به سیاست‌‌های بلند مدت دارد، افزود: باید سازنده، خریدار و بانک با یکدیگر رابطه خوبی برقرار کنند و بخش مسکن را فعال‌تر کنند. در کشورهای خارجی دخالت دولت در بخش ساخت و ساز صفر است و تنها نقش نظارتی دارد.

آخوندی درباره مسکن اجتماعی گفت: مسکن اجتماعی بخشی از سیاست‌های تأمین اجتماعی است و دولت به کمک شهرداری‌ها، بهزیستی و سایر نهادها اقدام به ساخت مسکن برای اقشار ضعیف جامعه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ما یک روز هم ساخت و ساز مسکن مهر را متوقف نکرده‌ایم، گفت: تاکنون 1 میلیون و 450 هزار واحد مسکن مهر از 2 میلیون واحد مسکن مهر به اتمام رسیده است.

وجود 720 هزار مسکن مهر نیمه‌تمام در کشور

قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر گفت: 720 هزار واحد مسکن مهر در مراحل مختلف ساخت باقی مانده است که اگر بانک مرکزی، مصوبه دولت قبل مبنی بر افزایش تسهیلات از 25 میلیون تومان به 30 میلیون تومان را بپردازد، ساخت عمده مسکن‌های مهر تا پایان سال تمام می‌شود.

احمد اصغری مهرآبادی اظهار کرد: برای دو میلیون و 320 هزار واحد مسکن مهر شهری قرار داد منعقد شده که ساخت یک میلیون و 600 هزار واحد آن به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه یک میلیون و 126 هزار واحد در سطح کشور افتتاح شده و 144 هزار واحد نیز آماده بهره‌برداری است، اظهار کرد: یک میلیون و 205 هزار واحد نیز فروش اقساطی شده و پیشرفت کلی فیزیکی 82 درصدی دارند.

مهرآبادی گفت: تاکنون 45 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و 3600 میلیارد تومان اقساط وصول شده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع :مهر و ایسنا

مطالب مرتبط:

مسکن مهر در کُما

درباره مسکن مهر

در حاشیه بازار مسکن چه خبر است؟