تبیان، دستیار زندگی
می خواهید در خانه باشید و بتوانید درامد خوبی هم به دست بیاورید؟ اصلا کار سختی نیست ، کافیست این مقاله را بخوانید.....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : امین شاکری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درآمدهای خوشمزه ی خانگی


می خواهید در خانه باشید و بتوانید درامد خوبی هم به دست بیاورید؟ اصلا کار سختی نیست ، کافیست این مقاله را بخوانید.....

کار آفرینی

از قدیم یادمان می آید، افرادی که محصولاتی را در خانه هایشان تولید می کردند و این محصولات که حاصل دسترنج و زحمات خودشان بود را در بازارهای محلی می فروختند. خاطرات خوب کودکی مان، یادمان هست، زنان روستایی و محلی که صنایع دستی با چوب و حصیر درست می کردند، عروسک های بافتنی می ساختند و غذاهای محلی خوشمزه ای می پختند، که همیشه مشتری خودش را داشت.اما یادش بخیر. این خاطرات شیرین و زیبا مخصوص آن زمان قدیم بود. امروزه شرایط با گذشته بسیار تفاوت می کند. رشد جمعیت، پیشرفت دانش و تکنولوژی، تنوع گسترده محصولات، تغییر فرهنگ ها، بازارهای محلی و سنتی را دچار دگرگونی های اساسی کرده است.

مشتریان امروز به هنگام خرید، با تنوع انتخاب مواجه هستند. کارآفرین امروز که بعضاً همان تولید کنندگان و فروشندگان محصولات در بازارهای سنتی بوده اند. توانسته اند با تغییرات خود را هماهنگ کرده و کار خود را توسعه بدهند و در این که، چند نفر را نیز مشغول کنند. همه ی آنها می دانند که امروزه باید محصولی را تولید کنند که نیاز مشتری را برآور کند و به اصطلاح بتواند یک ارزش افزوده برای مشتری داشته باشد.لذا امروزه ما با مفهوم جدیدی در کسب و کار به نام کارآفرینی در خانه، مواجه هستیم. کارآفرینی که شاید به نام مشاغل خانگی هم نامش را شنیده باشیم. مشاغلی که قابلیت انجام دادنشان در منزل فراهم است و جزو فعالیت های اقتصادی در آمد را محسوب می گردند.

در این مقاله قصد ندارم به تعریف مجدد کارآفرینی، فرد کارآفرین، شاخص های کارآفرینی و کسب و کار بپردازم، چون روزانه این کلمات را می شنویم و تقریباً با مفاهیم و معانی این کلمات آشنا هستیم. اما فقط آشنائیم و نمی توانیم آن را عملیاتی کنیم.

کارآفرینی در خانه و مشاغل خانگی بیشتر در خصوص زنان و مادران مصداق کاربردی دارد. اما این بدان منظور نیست که آقایان نمی توانند در منزل کار کنند. منظور این است که این کلمات بیشتر توسط زنان می توانند، نمود داشته باشند. در این مقاله روی صحبتم با مادران عزیز و ارزشمند و خانم های خانه دار محترم است. باید توجه داشته باشید که نقشه تبدیل شدن شما، از یک خانم خانه دار به یک خانم کارآفرین نقشه خیلی سخت و پیچیده ای نیست برعکس اگر شما عزیزان توانمندی ها و استعدادهای خود را به درستی بشناسید و از فرصت ها و امکاناتی که در اختیار دارید، حداکثر بهره را ببرید می توانید ایده های ذهنی خود را اجرایی کرده و آنها را کاربردی کنید.

کارآفرینی در خانه و مشاغل خانگی بیشتر در خصوص زنان و مادران مصداق کاربردی دارد. اما این بدان منظور نیست که آقایان نمی توانند در منزل کار کنند

برای تغییر وضعیت شما و تبدیل شدنتان به یک کارآفرین

نخستین گام، مهارتی را یاد بگیرید. بهتر است سراغ مهارت هایی بروید که از قبل با آن ها آشنایی دارید. این آشنایی، به پیشرفت شما در کار خیلی کمک می کند. فقط در نظر بگیرید، مهارت هایی را آموزش ببینید که در بازار برای آن مهارت و فرد ماهر آن رشته، مشتری وجود داشته باشد. یعنی به کاربردی بودن مهارت توجه کنید.

گام دوم: بعد از آموزش و یادگیری، شما باید در ذهنتان برنامه تجاری شدن مهارتتان را داشته باشید. یعنی اینکه چه کارهایی باید انجام بدهید تا ایده تان به محصول قابل ارائه تبدیل شود و چگونه آن را تبلیغ کنید که بتوانید به فروش برسانید و به چه نحوه ای در کارتان موفق باشید. در این گام شما باید ابزارها و وسایل مورد نیاز برای تولید خدمت یا محصول خود را بشناسید. سعی کنید به دنبال ابزار و وسایلی بروید که بار مالی کمتری برایتان داشته باشد و به راحتی بتوانید آن را تهیه کنید.

گام سوم: حفظ انگیزه و روحیه است. نباید به راحتی در برخورد با مشکلات ناامید شده و دست از کار بکشید. برای حفظ روحیه خود اهداف و آرزوهای خود را دائماً مرور کنید. ببینید که رسیدن به آن ها برایتان چقدر اهمیت دارد و برای رسیدن به آنها حاضر به انجام چه کارهایی هستید.

گام چهارم: برنامه ریزی برای فروش و تبلیغات در حین تولید است. زمانی که در حال تولید محصول هستید به نحوه فروش محصول خود و بازارهای عرضه آن محصول خود فکر کنید و در نظر بگیرید که چه اقداماتی در جهت برند شدن و افزایش فروش محصولات خود باید انجام دهید. و پیدا کردن راه های فروش محصولات خود، جسارت به خرج دهید. سعی کنید در همان ابتدای تولید محصول با خدمت خود، برندی را انتخاب کنید. و این برند را در فضاهای مختلف معرفی کنید. به معنای واقعی کلمه، سعی کنید در چشم مشتریانتان باشید، چه کمی و چه کیفی، چون این بیشترین امتیاز برای شما و تفاوتتان با سایر رقبا محسوب می شود.

گام پنجم: به کارگیری ایده های خلاقانه و هوشمند برای فروش محصولاتتان از ایده ها و پیشنهادهای خلاقانه حداکثر استفاده را ببرید برای رسیدن به مطلوب، نباید از تغییرات در هراس باشید.پیشنهاد می گردد همیشه در زمان فروش، خود را به جای مشتریانتان فرض کنید و ببینید که از خرید این محصول چه فوائدی نصیبتان می گردد. قطعاً این کار در توسعه فروش محصولات تان موثر خواهد بود.

امید است با تقویت شبکه های کارآفرینی و تولید، کشورمان را از نیاز به بیگانگان فارغ کنیم و بتوانیم نقش به سزایی در رشد و توسعه وضعیت اقتصادی خانواده، داشته باشیم.

امین شاکری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

خانواده‌های یخ زده

سخت‌ترین مدیریت دنیا

محاسبه مشکلات زندگی بدون چرتکه

پیشگیری از مشکلات در خانه

برنامه‌ریزی بودجه در کوچکترین کشور دنیا!

وقتی کفگیر خانواده به ته دیگ می‌خورد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.