تبیان، دستیار زندگی
هاشمی رفسنجانی گفت:اگر افراطی ها بگذارند و دخالت نکنند آموزش و پرورش بنیانگذار یک جامعه خوب است شاهد بودیم که وزیری که بر امور وزارتخانه مسلط شده بود را استیضاح و عزل می کنند که براین اساس انگیزه خدمت از انسان ها گرفته می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش هاشمی رفسنجانی به استیضاح


هاشمی رفسنجانی گفت:اگر افراطی‌ها بگذارند و دخالت نکنند آموزش و پرورش بنیانگذار یک جامعه خوب است شاهد بودیم که وزیری که بر امور وزارتخانه مسلط شده بود را استیضاح و عزل می‌کنند که براین اساس انگیزه خدمت از انسان‌ها گرفته می‌شود.


فرجی دانا و هاشمی

اکبر هاشمی رفسنجانی امروز در دومین روز از سی و یکمین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور اظهار داشت: آموزش و پرورش بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشور است به همین دلیل با مشکلات زیادی همراه است. بنابراین هنگامی که می‌خواهند بودجه را بنویسند آموزش و پرورش دچار کسی بودجه می‌شود و از وقتی که بنده به یاد دارم این موضوع وجود داشت.

وی افزود: یکی از مشکلات در آموزش و پرورش این است که به دلیل کمبود حقوق و مزایا بسیاری از استعدادهای درخشان جامعه تمایلی به حضور در این بخش ندارند چرا که تصور می‌کنند معلمان ساده‌تر می‌توانند این کار را انجام دهند اما باید توجه داشت نخستین خشت نیروی انسانی جامعه در آموزش و پرورش ساخته می‌شود بنابراین باید به سمتی حرکت کنیم تا نیروهای مستعد افتخار به حضور در آموزش و پرورش کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: احترام به معلم باید همراه با این موضوع باشد این قشر به لحاظ معیشتی تفکر راحتی داشته باشند و بیش‌تر از تأمین معاش به تعمیق خدمت در آموزش و پرورش فکر کنند.

هاشمی رفسنجانی عنوان کرد: در تهران معلمان زن بیش‌تر از معلمان مرد هستند و در برخی از شهرستان‌ها این موضوع برعکس است که این یک مشکل در آموزش و پرورش بوده بنابراین باید تلاش کنیم به تناسب تعداد دانش‌آموزان معلم زن و مرد داشته باشیم اما منظور بنده این نیست که آموزش را منحصر کرده و بگوییم که زن نمی‌تواند به دانش‌آموز پسر آموزش دهد. بلکه باید امکانات در جامعه به گونه‌ای عادلانه توزیع شود.

سطح معیشت معلمان کم‌تر از متوسط جامعه است

وی عنوان کرد: باید از لحاظ تأمین معاش برای معلمان و مدیران علمی کشور شرایطی به وجود آوریم که معیشت معلمان تأمین شود. هم اکنون سطح معیشت معلمان کم‌تر از متوسط جامعه است و در وضعیت خوب از حد متوسط جامعه بالاتر است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: برای اینکه معلم بتواند به خوبی تدریس کند و دانش آموز بهره کافی را از معلم ببرد باید فضای آموزشی استاندارد باشد که تمام این موارد به بودجه احتیاج دارد که همیشه دچار کسری بودجه بودیم؛ آن موقع که قیمت نفت گران شد اشکالات دیگری در مدیریت کشور پیدا کردیم و پول‌ها استفاده نشد.

طبق فرموده‌های مقام معظم رهبری اگر روش ما اعتدال بوده و رأی مردم حق‌الناس باشد، دیگر اختلافات سیاسی، دعواها و تهمت‌ها چه معنایی دارد

هاشمی رفسنجانی بیان کرد: یکی از تصمیماتی که در گذشته در آموزش و پرورش اتخاذ شد توسعه مشارکت مردم بود. آموزش و پرورش صرفاً منحصر به مدرسه و معلم نیست در اینجاست که موضوع انجمن اولیا و مربیان مطرح می‌شود و باید نقش این انجمن پررنگ تر شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر مشارکت در هزینه‌هاست. دلیلی وجود ندارد که تمام هزینه‌ها را دولت پرداخت کند اگر مردم در این موضوع شریک شوند مشکلات حل می‌شود، در زمانی که سیستم جدید آموزشی طراحی شد هدفگذاری کردیم که 10 درصد آموزش به بخش خصوصی واگذار شود الآن که سال‌ها از این موضوع می‌گذرد 7.5 درصد از آموزش به بخش خصوصی واگذار شده است.

تفکر در محیط بسته رشد نمی‌کند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: یکی از مشکلات در مدارس تأکید بر حافظه محوری است باید دانش‌آموزان را به تفکر وادار کرد و تفکر در محیط بسته و فضای اختناق رشد نمی‌کند. هر فردی که تصور می‌کند در محیط بسته می‌توان جامعه را متفکر و خلاق تربیت کند اشتباه می‌کند.

هاشمی رفسنجانی گفت: افراطی‌ها در ابتدای انقلاب کار را خراب و رقابت ما با دنیا را به هم ریختند در حالی که اسلامی که خلقتش با علم همراه بوده و شعارش علم، تقوا و عدالت و اعتدال است با این موارد جور درنمی‌آید. نباید پنجره‌ها را بست بلکه باید حرف حساب را گرفت و حرف حساب خود را نیز اشاعه داد.

وی با اشاره به آمار صندوق بین‌المللی پول گفت: براساس این آمار سالانه 180 هزار تحصیل کرده از کشور به خارج می‌روند که این موضوع باعث می‌شود ایران 50 میلیارد دلار از سرمایه‌های انسانی خود را از دست بدهد در حالی که با برنامه‌ریزی می‌توان این افراد را به خارج از کشور فرستاد و طوری برنامه‌ریزی کرد که آن‌ها با داخل کشور ارتباط داشته و اطلاعات خود را به داخل منتقل کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: اگر افراطی‌ها بگذارند و دخالت نکنند آموزش و پرورش بنیانگذار یک جامعه خوب است شاهد بودیم که وزیری که در امور وزارت خانه مسلط شده بود را استیضاح و عزل می‌کنند که براین اساس انگیزه خدمت از انسان‌ها گرفته می‌شود.

هاشمی رفسنجانی بیان کرد: طبق فرموده‌های مقام معظم رهبری اگر روش ما اعتدال بوده و رأی مردم حق‌الناس باشد، دیگر اختلافات سیاسی، دعواها و تهمت‌ها چه معنایی دارد.

بخش سیاست تبیان


منبع : تسنیم